Żegnaj ławko – witaj słońce!

 

Zakończenie Roku Szkolnego w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie

 

            Obchody dnia Zakończenia Roku Szkolnego rozpoczęły się w kościele parafialnym od mszy odprawionej w intencji śp. Tadeusza Majchrowicza – zmarłego w tym roku byłego dyrektora szkoły. Zasadniczą uroczystość przeprowadzoną w szkole uświetnili swoją obecnością  Andrzej Żóraw - Przewodniczący Rady Powiatu Wieruszowskiego oraz Józef SuwaraWiceprzewdoniczący Rady. Goście wręczyli nagrody ufundowane przez organ prowadzący najlepszym uczniom w szkole. W bieżącym roku szkolnym najlepszymi osiągnięciami mogą się pochwalić: Marcin Kałuża, Marcin Nowak, Kamil Strzelczyk, Łukasz Wolniak oraz Szymon Cieślak. Szymon już po raz drugi osiągnął najlepsze wyniki i ponownie został wytypowany do stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wszyscy wyróżnieni uczniowie są uczniami tej samej klasy – II Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa.

            Panowie Radni podkreślali znaczenie wykształcenia w obecnych czasach i trud zawodu nauczyciela. Podziękowania dla nauczycieli skierowała również reprezentująca Radę Rodziców – Aneta Sularz.   

            W dniu dzisiejszym naukę w Zespole Szkół Rolniczych zakończyli uczniowie III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Najlepszy uczeń – Kamil Sularz otrzymał nagrodę książkową,  a pamiątkowe statuetki odebrali zasłużeni z tej klasy sportowcy: Wojciech Kalus, Krzysztof Kurpet i Patryk Wajs. Wręczając świadectwa dyrektor Grażyna Boryczka zachęcała do dalszego kształcenia.

            Świadectwa ukończenia odebrali również słuchacze Szkoły Policealnej w zawodzie opiekun medyczny. Nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski otrzymały słuchaczki: Marzena Misiowska i Monika Kwiatkowska. W imieniu słuchaczy SP wzruszającą mowę wygłosiła Barbara Fita.

                       Absolwenci ZSZ jaki i SP otrzymali od młodszych kolegów symboliczne róże. Kwiaty wraz z podziękowaniami i życzeniami udanego wypoczynku otrzymali również nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni szkoły oraz goście.

Młodzież biorąca udział w III edycji projektu „Europa szansą na rozwój zawodowy” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój” przedstawiła krótkie podsumowanie praktyk zawodowych odbytych w dniach 24.04-21.05.2017 w Bolonii we Włoszech. Podkreślała, że zetknęli się tam z najnowszymi technologiami, o których w szkole mogą tylko pomarzyć, dzięki czemu poziom ich wiedzy merytorycznej znacznie wzrósł. Ponadto doceniła dodatkową wartość wyjazdu – żywe lekcje historii podczas wycieczek do Wenecji, Florencji, San Marino. Niezwykle ważne było również poznanie innej kultury, podstaw języka włoskiego, nawiązanie nowych znajomości. Podczas odbywania praktyk mieli również czas na odpoczynek dzięki czemu grupa się zintegrowała. Zachęcali młodsze koleżanki i kolegów, aby nie bali się wyjeżdżać na praktyki za granicę.

Na zakończenie uroczystości Samorząd Uczniowski przedstawił prezentację multimedialną podsumowującą mijający rok szkolny i...nadeszły wakacje.

 

 

Robert Majchrowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciągniki Kubota w  Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie.

W dniach 12.06. i 13.06.2017 r. firma POLSAD zorganizowała pokaz najnowszych rozwiązań technicznych zastosowanych w ciągnikach KUBOTA serii M5 i M7. W trakcie imprezy odbył się konkurs, w którym wzięli udział uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa (klasy II i III), Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki (kl. I) i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Lututowie. W pierwszym dniu zostało przeprowadzone szkolenie w formie wykładu i prezentacji oraz praktyczny pokaz pracy na ciągnikach. Około 120 uczniów wykonało przejazd, podczas którego zostali zapoznani z nowinkami zastosowanymi w tych pojazdach. Z kolei  drugi dzień konkursu polegał na rozwiązaniu testu, w którym znajdowały się pytania z historii i najnowszych rozwiązań technicznych zastosowanych w ciągnikach KUBOTA. Największy zachwyt  wywołał model Kubota M7 o mocy 170 kM i przekładni bezstopniowej KVT. Firma POLSAD ufundowała nagrody: tablet, zestaw kluczy nasadowych i upominki firmowe Kuboty. Cenne nagrody rzeczowe niewątpliwie zachęciły uczniów do uczestnictwa w konkursie, w którym wykazali się dużą wiedzą, czym mile zaskoczyli organizatorów. Po dogrywce I miejsce zdobył Adam Kontowski, II miejsce - Dominik Wójcik, i III miejsce - Tomasz Olszewski. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali gadżety oraz materiały szkoleniowe. Nagrody wręczyła Elżbieta Herbik-Demkowska - Kierownik Szkolenia Praktycznego.

Dziękujemy pracownikom firmy POLSAD za współpracę z naszą szkołą.

Tomasz Perdek

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zespół Szkół Rolniczych na Pikniku z Powiatem

            Czerwcowa aura to czas sprzyjający piknikom, kiermaszom i zabawom plenerowym na świeżym powietrzu. Wykorzystując wiosenno – letni czas zorganizowano w powiecie wieruszowskim imprezę „Z powiatem na piknik 2017!”. Świętowanie trwało przez cały weekend od 09.06.2017 do11.06.2017 r

            W sobotę  10 czerwca w centrum Wieruszowa prezentowały się: grupy rekonstrukcyjne, mali strażacy, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Lokalne Koła Gospodyń wiejskich, Podmioty ekonomii Społecznej, Powiatowe Centrum Medyczne i oczywiście  szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Wieruszowskiego.

            Stoisko Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie prezentowało się bardzo ciekawie i interesująco. Było kolorowo, wesoło i kwieciście. Dominował kolor zielony – symbol budzenia się do życia wiosennej przyrody i kolor nadziei.

            Odwiedzających częstowano cukierkami, m.in. krówkami z logo szkoły, koreczkami owocowymi i przekąskami serowo – warzywnymi. Dzieci szczególnie chętnie sięgały po kolorowe baloniki i długopisy, również opatrzone logo szkoły.

            Prezentowaliśmy ofertę edukacyjną ZSR w Lututowie na rok szkolny 2017/2018, która obejmuje:

 

·        Technikum Architektury Krajobrazu

·        Technikum Agrobiznesu

·        Technikum Rolnicze

·        Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki

·        Branżowa Szkołę Zawodowa I stopnia – mechanik- operator pojazdów i maszyn rolniczych

Informację o kierunkach kształcenia w ZSR w Lututowie kierujemy szczególnie do tych absolwentów gimnazjum, którzy jeszcze nie wybrali szkoły ponadgimnazjalnej. Nabór wciąż trwa!

 

Dorota Maciejewska

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

TECHNIKUM CZYTA DZIECIOM w PRZEDSZKOLU w LUTUTOWIE

 

Z okazji XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbywającego się w tym roku pod hasłem „Czytanie zbliża”, młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie już po raz kolejny gościła w murach lokalnego Przedszkola.

W środę 24.05.2017 r. uczennice klasy I Technikum Architektury Krajobrazu: Weronika Jasianek i Klaudia Skotarska przeczytały dzieciom bajeczki pochodzące ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Lututowie: K. Zychla – „Zwierzaki rozrabiaki” i „19 bajek do chrupania”. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały czytanych bajek a następnie odpowiadały na zadawane przez Weronikę i Klaudię pytania. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie.

Jadwiga Faltyńska-Jarosz

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Znalezione obrazy dla zapytania krwiodawstwo png

 

ZAPROSZENIE

dla  HONOROWYCH KRWIODAWCÓW !

 OSÓB, KTÓRE PRAGNĄ NIMI ZOSTAĆ

 

Dnia 18 maja 2017r. (czwartek) od godz. 830-1030  w Urzędzie Gminy w Lututowie odbędzie się akcja honorowego krwiodawstwa.

 

·              Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek.

·              Potrzebny również będzie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL.

 

  

Opiekun honorowych krwiodawców

pedagog szkolny

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pożegnanie maturzystów w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie

 

Niech sumienie będzie Twoim przewodnikiem  - te słowa przyświecały uroczystości pożegnania maturzystów, która odbyła się 28 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie.

To niecodzienne święto zaszczycili swoją obecnością  Andrzej Żóraw - Przewodniczący Rady Powiatu Wieruszowskiego, Józef Suwara – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wieruszowskiego, Marek Pikuła – Wójt Gminy Lututów, przedstawicielka Rady Rodziców przy ZSR w Lututowie – Aneta Sularz.

Pani Dyrektor Grażyna Boryczka zwracając się do abiturientów życzyła im mądrych życiowych wyborów, realizacji marzeń i planów i cieszenia się życiem – każdą chwilą, która mija bezpowrotnie. Ta chwila, to właśnie „tu i teraz” – czas wspomnień, refleksji, podziękowań i gratulacji dla abiturientów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.

Za całokształt osiągnięć w czteroletnim cyklu kształcenia nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu i Starosty Wieruszowskiego otrzymali absolwenci Technikum Mechanizacji Rolnictwa w osobach: Hubert Dziechciarek – świadectwo z wyróżnieniem, Bartosz Wypchło – świadectwo z wyróżnieniem, Kamil Zasina oraz absolwent Technikum  Architektury Krajobrazu Patryk Łukomski.

Nagrodę Wójta Gminy Lututów otrzymała Ilona Lar absolwentka Technikum Ekonomicznego.

Wymienieni abiturienci oraz Anna Zdzieszek z Technikum Ekonomicznego, Przemysław Wyglądacz i Tomasz Owczarek z Technikum Mechanizacji Rolnictwa otrzymali również nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSR w Lututowie.

Jak podkreśliła Pani Dyrektor najlepsze wyniki w nauce i świadectwa z wyróżnieniem to efekt pracy i wysiłku absolwentów, ale też wsparcie i pomoc rodziców, dlatego z radością i uznaniem wręczyła listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów: Państwu Dziechciarkom i Pani Wypchło.

Życie szkolne to nie tylko edukacja, ale również działalność na rzecz Samorządu Uczniowskiego, środowiska lokalnego oraz godne reprezentowanie szkoły na arenach sportowych. W tych dziedzinach wyróżnili się i nagrody otrzymali: Hubert Dziechciarek, Tomasz Owczarek, Justyna Kurek i Marta Pośpiech – praca na rzecz Samorządu Uczniowskiego, Marta Jaskuła, Patrycja Szymańska, Justyna Kurek, Marta Pośpiech, Michał Haraszkiewicz i Hubert Bolek – osiągnięcia sportowe. Za pracę na rzecz kształtowania i krzewienia kultury ludowej oraz ocalanie od zapomnienia pieśni i tradycji ludowych podziękowanie od Kapeli Lututowianie i Gminnego Ośrodka Kultury w Lututowie otrzymały Justyna Kurek i Marta Pośpiech.

Ogółem w roku szkolnym 2016/2017 w ZSR w Lututowie świadectwa ukończenia szkoły otrzymało 6. absolwentów Technikum  Ekonomicznego, 6. absolwentów Technikum  Architektury Krajobrazu, 6. absolwentów Technikum Rolniczego, 23. absolwentów technikum Mechanizacji Rolnictwa i 18. słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego.

Za 4 lata nauki, opieki, wskazywania właściwych dróg i za okazywane serce w imieniu abiturientów podziękowały Marta Jaskuła, Justyna Kurek i Marta Pośpiech. Natomiast klasy drugie technikum w zawodach: Technik  Architektury Krajobrazu, Technik Rolnik, Technik Mechanizacji Rolnictwa z wychowawcami Dorotą Maciejewską i Moniką Smug pożegnały absolwentów  w przygotowanym przez siebie przedstawieniu. Były piosenki, skecze, scenki z życia szkoły i życzenia płynące „prosto z serca”. O oprawę muzyczną zadbał Pan Zbigniew Szczepański i Szymon Cieślak – uczeń II klasy TMR.

Cytując fragment „Desideraty” życzymy wszystkim absolwentom „szerokich dróg”, „wysokich lotów” i wytrwałości w dążeniu do celu:

„Stoisz przed życiem

Życie jest ładne, ale trudne.

Idziesz w dal,

Drogi są różne.

Jaką drogą pójdziesz

Na tej ślad zostanie…”

Szukajcie nowych dróg – a jest ich wiele!

Dorota Maciejewska

 

 

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DNI OTWARTE

 

W dniach 26 - 27 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkól Rolniczych w Lututowie odbyły się Dni Otwarte. Uczniowie okolicznych gimnazjów wraz z rodzicami i opiekunami mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, zwiedzić pracownie, warsztaty,  zapoznać się z bazą dydaktyczną szkoły. Każdą grupę gimnazjalistów witała pani Wicedyrektor Bogusława Hoffman, przedstawiała ofertę szkoły, informowała o realizowanych w szkole projektach. Na sali gimnastycznej zorganizowane były stoiska prezentujące każdy zawód. Po spotkaniu na sali wytypowani uczniowie oprowadzali gimnazjalistów po szkole, prezentowali im sale lekcyjne, warsztaty, sprzęt. W wytypowanych klasach prezentowane były poszczególne zawody.

Aby zachęcić do zawodu technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych zorganizowano pokaz sprzętu, gimnazjaliści oglądali wyposażenie pracowni i hal warsztatowych, plac nauki jazdy. Odważni sami próbowali sprawdzić działanie sprzętu. Oprócz tego przygotowano dla nich zabawę, grę komputerową, która w ciekawy i zabawny sposób oceniała wiedzę o zawodzie.

W pracowni produkcji roślinnej odbyła się prezentacja zawodu technik rolnik, oprócz przedstawienia aspektów zawodu rolnika, obejmowała quiz - uczniowie rozpoznawali ciekawe rośliny uprawne, wskazywali organizmy pożyteczne, rozpoznawali stare i nowe maszyny. Całość odbywała się w atmosferze zabawy, uczestnicy otrzymywali drobne upominki.

Promując zawód technik agrobiznesu uczniowie przedstawili jak prowadzić hipotetyczną firmę. Wykorzystując program komputerowy zaprezentowali jak wygląda praca w sekretariacie, księgowości, kadrach, dziale sprzedaży i marketingu. Gimnazjaliści mieli okazję czynnie uczestniczyć w tych   pracach.

Bardzo ciekawie zaprezentowali swój zawód uczniowie z technikum architektury krajobrazu. Odbył się pokaz lekcji  podstaw rysunku. Ponadto uczniowie mogli samodzielnie wysadzić pikówki kwiatów rabatowych i zabrać je ze sobą. Obejrzeli także piękne rabaty zdobiące teren szkoły oraz teren przed bankiem znajdujący się w pobliżu szkoły. Rabaty wykonali  uczniowie wraz z nauczycielami w ramach realizacji różnych programów oraz praktycznej nauki zawodu.

W czasie Dni Otwartych dzięki współpracy nauczycieli i uczniów szkoła dobrze się zaprezentowała. Mamy nadzieję, że nawet tak krótki pobyt w naszej szkole pozwolił gościom odczuć panujący tutaj klimat życzliwości, otwartości i akceptacji na indywidualność drugiego człowieka. Życzymy gimnazjalistom trafnych wyborów a sobie spotkania z częścią naszych gości we wrześniu w salach lekcyjnych.

Barbara Zadka

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powiatowe zawody sportowe -

piłka nożna dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych

 

„Kiedy Twoje nogi nie mogą już biec, biegnij Swoim sercem”

            Takie przesłanie właśnie można było zauważyć wśród rywalizujących uczennic i uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu wieruszowskiego, którzy w dniu 4 kwietnia 2017 roku rozgrywali Licealiadę dziewcząt i chłopów w piłce nożnej. Jak co roku gospodarzem zawodów był Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie, rozgrywki odbyły się na gminnym kompleksie sportowym Orlik. Nad całością zawodów czuwał Adam Okolewski.

W turnieju wzięły udział drużyny z trzech szkół powiatu wieruszowskiego:

1.       Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie

2.       Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie

3.       Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie.

            Mecze między zespołami były na wysokim poziomie i dostarczały kibicom wielu sportowych emocji. O wyłonieniu najlepszej drużyny dziewcząt musiały zdecydować rzuty karne. Mimo zaciętej walki, zawody przebiegły w zdrowym duchu sportowej  rywalizacji.

Wyniki rozgrywek:

 - dziewczęta:

1. Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie

2. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie

3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie

 - chłopcy

1. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie

2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie

3. Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie

            Skład drużyny dziewcząt ZSR z Lututowa: Kaczmarek Aleksandra, Skotarska Klaudia, Skotarska Klaudia Ewa, Spałek Natalia z klasy I Technikum Architektury Krajobrazu, Gwiazda Aleksandra, Michalik Klaudia z klasy II Technikum Architektury Krajobrazu; Kurek Justyna, Pośpiech Marta z klasy IV Technikum Architektury Krajobrazu; Nowak Anna, Otorowska Agata z klasy III Technikum Architektury Krajobrazu, Woźniak Paulina, z klasy III Technikum Ekonomicznego i Jaskuła Marta  z klasy IV Technikum Ekonomicznego.

             Skład drużyny chłopców ZSR z Lututowa: Jaros Marcin, Nagieł Kamil z klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Jastrowicz Paweł, Jastrowicz Piotr, Łuczak Sebastian, Pichlak Kamil, Przezak Rafał, Zimorski Emil z klasy II Technikum Mechanizacji Rolnictwa, Kowalczyk Jakub z klasy II Technikum Rolniczego, Gonera Kamil, Trela Michał z klasy III Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

Głównym sędzią zawodów był mgr Tomasz Machała  - nauczyciel wychowania fizycznego. Reprezentacje ZSR z Lututowa do rozgrywek przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: mgr Elżbieta Okolewska i mgr Adam Okolewski.

            Dyrektor szkoły oraz cała społeczność uczniowska ZSR w Lututowie trzymała kciuki za reprezentacje szkoły.

 

E. i A. Okolewscy

 

 

 

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Familia(da) to jest siła!

Pierwszy Dzień Wiosny w Zespole Szkół Rolniczych

 

Jeśli szkoła jest dla uczniów drugim domem, to klasa – drugą rodziną. Z takiego założenia wyszli organizatorzy obchodów Pierwszego Dnia Wiosny w ZSR, proponując przeprowadzenie 21 marca  międzyklasowych zmagań,  wzorowanych na teleturnieju Familiada.  Obchodami tego dnia zajął się, zgodnie ze szkolną tradycją, Samorząd Uczniowski pod opieką autorów niniejszej relacji. Młodzież bardzo odpowiedzialnie podeszła do swoich obowiązków i wywiązała się z nich perfekcyjnie. Andżelika Gnych (kl. III  w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu) opracowała regulamin turnieju, Hubert Dziechciarek (kl. IV w zawodzie Technik Mechanizacji Rolnictwa) przygotował pytania, Dominik Pawlak (kl. IV TMR)  zajął się opracowaniem systemu elektronicznego, a Tomasz Owczarek (kl. IV TMR) dekoracją sali gimnastycznej.

Celem organizacji takiego dnia była integracja klas i całego środowiska szkolnego. Dlatego do wspólnej rywalizacji została zaproszona drużyna nauczycieli. Pierwszy Dzień Wiosny jest doskonałą okazją by, spojrzeć na siebie z dystansem. Biorąc to pod uwagę, drużyny wymyśliły dla siebie niekonwencjonalne stroje oraz specyficzne nazwy drużyn np.: „TeamAnki”, „Czmiele” czy „Gracze-Wymiatacze”.

Po zaciętych zmaganiach do ścisłego finału zakwalifikowały się trzy drużyny, a ostatecznie wygrała drużyna klasy II TMR przed drużyną nauczycieli („Belfer Team”) i  drużyną klasy II TREA. Laureaci turnieju otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski.

 

Barbara Drylewska-Mieszała, Robert Majchrowicz

 

 

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

LICEALIADA - Piłka Siatkowa dziewcząt w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie

 

            13 marca 2017 r. jak co roku ZSR w Lututowie gościł u siebie reprezentantki szkół ponadgimnazjalnych powiatu wieruszowskiego. W zawodach piłki siatkowej wzięły udział uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Wieruszowa i Zespołu Szkół Rolniczych z Lututowa.

Nasze dziewczęta po dobrym starcie i gorącym wsparciu kibicujących kolegów ostatecznie zajęły trzecie miejsce. Naszą szkołę reprezentowały: Gwiazda Aleksandra, Skotarska Klaudia, Skotarska Klaudia Ewa, Pośpiech Marta , Misiek Julia, Szymańska  Patrycja, Nowak Anna, Otorowska Agata, Kurek Justyna, Jaskuła Marta, Michalik Klaudia. Drużyną  siatkarek opiekowała się Elżbieta Okolewska. Nad przebiegiem zawodów czuwał sędzia – Okolewski Adam.

Wyniki zawodów:

I miejsce ZSP Wieruszów

II miejsce ZSO Wieruszów

III miejsce ZSR Lututów

Gratulujemy uczennicom ZSP z Wieruszowa i trzymamy kciuki za dalszą ich grę w rozgrywkach na szczeblu województwa.

Okolewska Elżbieta

 

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn w ZSR w Lututowie

        „Niech każdy dzień będzie kwiatem, który zakwita w Waszych rękach”

Te słowa powitały 8 marca gości zaproszonych na wspólne świętowanie Dnia Kobiet oraz Dnia Mężczyzn w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie.

            Część artystyczną przygotowali uczniowie klas: I TMRiA i III TMR wraz z wychowawcami Anną Sztajer oraz Robertem Majchrowiczem. Gościnnie wystąpili: Patrycja Stolecka z klasy III TAK, Justyna Kurek i Marta Pośpiech z klasy IV TAK (śpiew), Marta Jaskuła z klasy IV TE oraz Szymon Cieślak z klasy II TMR (gitara). W przedstawieniu wzięli udział: Marcin Jaros, Damian Kubiak, Kamil Nagieł, Mateusz Szmiel, Adrian Szmit (z klasy I TMRiA) oraz: Przemysław Chrzan, Krzysztof Ciupek, Kamil Gonera, Mateusz Jakóbczak, Marcin Janik, Wiktor Pustelnik, Marcin Trela, Michał Trela, Paweł Złoty, Piotr Złoty, Kamil Żuberek (z klasy III TMR). O wystrój sali zadbała Beata Wyczałkowska, o nagłośnienie Agnieszka Szewczyk. Ideą części artystycznej było ukazanie różnic między kobietami a mężczyznami oraz stwierdzenie, że dzięki tym różnicom są dla siebie doskonałym uzupełnieniem. Po części artystycznej głos zabrała dyrektor szkoły Grażyna Boryczka przybliżając historię Dnia Kobiet jednocześnie nawiązując do obecnej sytuacji. Były życzenia, kwiaty, słodycze i dużo śmiechu.

 

Anna Sztajer

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZSR w Lututowie na XIV Targach Edukacyjnych w Wieruszowie

 

Wzorem lat ubiegłych delegacja uczniów i nauczycieli ZSR w Lututowie wzięła udział w Targach Edukacyjnych w Wieruszowie. Gimnazjaliści z powiatu wieruszowskiego wysłuchali piosenki i obejrzeli scenkę prezentującą ofertę edukacyjną naszej szkoły.

W roku szkolnym  2017/2018 Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie proponuje absolwentom gimnazjum następujące kierunki kształcenia:

-        Technikum Architektury Krajobrazu

-        Technikum Agrobiznesu

-        Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki

-        Technikum Rolnicze

-        Branżowa Szkoła Zawodowa I Stopnia w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych.

Wybierając naszą szkołę absolwenci gimnazjum mają możliwość zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności, które pozwolą im w przyszłości zaistnieć i odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Zyskują ponadto możliwość bezpłatnego ukończenia kursu na prawo jazdy kategorii B i T, całkowicie bezpłatnego wyjazdu na praktyki zagraniczne do Włoch, udziału w projektach unijnych, oferujących odbycie płatnych praktyk i staży zawodowych, oraz kursy: florystyczne, spawacza MAG, obsługi i naprawy silników spalinowych, obsługi wózków widłowych i inne.

Uczniowie naszej szkoły  realizują również swoje pasje i zainteresowania poprzez uczestnictwo w dodatkowych zajęciach, kołach zainteresowań, warsztatach.

Warto nadmienić, że nasza szkoła mieści się w szczególnie urokliwym, pełnym zieleni, bezpiecznym i przyjaznym miejscu, co podkreślają niejednokrotnie odwiedzający nas goście. Zainteresowanych ofertą naszej szkoły zapraszamy na DNI OTWARTE 26 i 27 kwietnia 2017 roku.

 

Dorota Maciejewska

 

  

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://3.bp.blogspot.com/-j6qL2sW55zw/WI5jEfJS_kI/AAAAAAABT2w/iY00E-1IMkQQGOy38CUhcxeAaq0Us62yACLcB/s200/krasnal_fb.jpg

Sprawozdanie z XXVI KK SNM

XXVI Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, która odbyła się   we Wrocławiu dniach 10 – 13 lutego 2017 pod hasłem „Matematyka – lubię to” zgromadziła prawie 600 nauczycieli. Wśród nich byli nauczyciele matematyki ZSR w Lututowie: Bogusława Hoffman i Anna Sztajer. Konferencja odbyła się pod Patronatem Honorowym m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Prawa ogólnojęzykowe w polszczyźnie” wygłosił prof. dr hab. Jan Miodek. W trakcie konferencji odbyło się wiele interesujących wykładów i warsztatów (w sumie prawie 200 w tym warsztat przeprowadzony w muzeum) doskonalących kompetencje zawodowe nauczycieli w zakresie wiedzy merytorycznej, dydaktycznej i metodycznej.  Miały miejsce również pracownie całodobowe „Warsztat Otwarty”, „Matematyka i Origami”, pracownie z grami planszowymi oraz wieczory tematyczne. Konferencja pozwoliła m.in. poznać współczesne trendy w pedagogice nauczania, nowoczesne metody i techniki nauczania matematyki wspomagane najnowszymi narzędziami technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Po raz kolejny wróciłyśmy z konferencji pełne zapału do pracy, z nowymi pomysłami na pracę z młodzieżą. Zachęcamy innych nauczycieli matematyki do uczestnictwa w konferencjach SNM.

Anna Sztajer

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Udany start

uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie w Finale Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Finał odbył się on 17 lutego 2017 r. w Zespole Szkół CKU im. A. Frycza Modrzewskiego w Wolborzu. Uczestniczyli w niej uczniowie ze szkół w Widzewie, Dąbrowie Zduńskiej, Dobryszycach, Lututowie, Wolborzu, Czarnocinie, Wojsławicach oraz rolnicy. Limit wiekowy to 17-40 lat. Zakres tematyczny obejmował wiedzę z zakresu uprawy roślin, chowu i hodowli zwierząt, techniki i mechanizacji w rolnictwie, ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii, ekonomiki produkcji rolniczej i zarządzania gospodarstwem, bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 Początkowo wszyscy uczestnicy przystąpili do testu, po którym najlepsza dziesiątka przeszła do kolejnego etapu, czyli zmagań praktycznych. Znaleźli się w niej nasi uczniowie: Arkadiusz Sujka kl. IV  oraz Piotr Tomczyk KL. III Technikum Rolniczego.  Po etapie praktycznym nasi uczniowie zajęli odpowiednio miejsca:  szóste - Arkadiusz Sujka i dziewiąte - Piotr Tomczyk. Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku, tym bardziej, że dwa pierwsze miejsca zajęli rolnicy, absolwenci uczelni przyrodniczych, którzy startowali w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych już kilkakrotnie. Pięciu uczestników, którzy w etapie praktycznym zdobyli najwięcej punktów  przeszło do finału, który odbędzie się podczas Targów Agrotech w Kielcach.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych organizowana jest przez Związek Młodzieży Wiejskiej, który wkłada wiele wysiłku by rolnictwo polskie stawało się młode, innowacyjne i konkurencyjne. Cele przyświecające organizacji Olimpiady to: rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego, wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk oraz popularyzacja osiągnięć w rolnictwie.

Barbara Zadka

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

ZSR w Lututowie na Targach Edukacyjnych w Wieluniu 2017

W dniu 09. lutego 2017 r. w Hali Sportowej WOSiR przy ul. Częstochowskiej w Wieluniu odbyły się XIV Targi Edukacyjne. Zainteresowanie ofertą placówek oświatowych było ogromne. Wszyscy zadbali o ciekawą oprawę swoich stoisk.

 Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie również zaprezentował kierunki kształcenia w TECHNIKUM: technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik, oraz w SZKOLE BRANŻOWEJ I STOPNIA:- mechanik- operator pojazdów i maszyn rolniczych. Szkoła Branżowa I stopnia to dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa. Wiele dodatkowych możliwości dla naszych uczniów stwarza realizacja projektów unijnych. Obecnie realizowany jest projekt pt. „Kompleksowy program podniesienia jakości kształcenia dla ZSR w Lututowie”. Młodzież (80 uczniów) korzysta z licznych kursów kwalifikacji zawodowych, płatnych staży oraz praktyk. Trwają też przygotowania do wyjazdu 20 uczniów trzecich klas technikum na praktyki na przełomie kwietnia i maja do Włoch w ramach projektu pt. ”Europa szansą na rozwój zawodowy” – III edycja. Podczas pobytu przewidziane są również wycieczki krajoznawcze, dzięki którym uczniowie poznają zabytki architektoniczne i historię odwiedzanych miejsc, m.in. Florencji i Wenecji.

W programie nauczania każdego zawodu przewidziany jest bezpłatny kurs prawa jazdy kategorii T, a w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych dodatkowo kurs prawa jazdy kategorii B. Gimnazjalistów i ich rodziców zapraszamy do naszej szkoły na dni otwartych drzwi w maju 2017 r.  – konkretny termin podamy na naszej stronie www.zsrlututow.internetdsl.pl oraz na facebook`u Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie.

Wyczałkowska Beata

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 „Młoda krew ratuje życie”

Znalezione obrazy dla zapytania krwiodawstwo

W czwartek 09 lutego 2017r. odbyła się po raz kolejny w naszej szkole akcja krwiodawstwa. Również i tym razem uczniowie nie zawiedli. Krew oddawano z przeznaczeniem na 3 letnią Marysię Zalwert, u której zdiagnozowano ostrą białaczkę.

HONOROWO ODDALI KREW UCZNIOWIE KLAS:

1.       II ZSZ

2.       III TAK

3.       III TMR

4.       IV TAK /TE

5.       IV TMR

6.       Pracownik szkoły

Dziękujemy WAM !

Opiekun honorowych krwiodawców

Barbara Drylewska-Mieszała

– pedagog szkolny

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Radosne zakończenie ferii, czyli Studniówka 2017

TECHNIKUM w LUTUTOWIE

 

W ostatnią sobotę stycznia – 28.01.2017 r. w lokalu „Grażka” w Złoczewie odbyła się tradycyjna studniówka, czyli bal uczniów klas czwartych Technikum w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie. Studniówkę w imieniu uczniów i ich rodziców otworzyli przyszli maturzyści: Marta Jaskuła z klasy IV TREA i Hubert Dziechciarek z klasy IV TMR, którzy gorąco powitali zgromadzonych gości, nauczycieli, a przede wszystkim wychowawców klas maturalnych: Beatę Górecką wychowawcę klasy TREA i Barbarę Kędzia wychowawcę klasy TMR. W czasie inauguracji wieczoru maturzyści w ciepłych słowach wyrazili swoją wdzięczność wobec tych, którzy w ostatnich latach wspierali ich i mobilizowali do nauki. Wyrazem tej wdzięczności były bukiety czerwonych róż. Podziękowania złożone zostały na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu Wieruszowskiego pana Andrzeja Żórawia, dyrektora szkoły pani Grażyny Boryczka, przewodniczącej Rady Rodziców pani Wiolety Leśnik oraz  wychowawców. Tradycyjnie w przepięknym stylu uczniowie wykonali poloneza przygotowanego pod kierunkiem pani Elżbiety Okolewskiej. Po raz pierwszy w historii tej szkoły zatańczyły go wspólnie z uczniami również wychowawczynie. Na balu studniówkowym królowała jednak bardzo popularna i lubiana przez młodzież „belgijka” i góralska „łobyrdka”. Zgodnie z przesłaniem zawartym we fraszce Jana Kochanowskiego „Na młodość – Jakoby ten rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli” tańce i hulanki trwały aż do białego rana.

Barbara Kędzia

 

 

  

 

  

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

DZIEJE SIĘ W LUTUTOWIE

 

W Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie od 1 sierpnia 2016 r. realizowany jest projekt pt. „Kompleksowy program podniesienia jakości kształcenia dla ZSR w Lututowie” RPLD.11.03.01-10-0001/15 w ramach RPO Województwa Łódzkiego. W ramach tego projektu 5 nauczycieli zdobywa nowe kwalifikacje na studiach podyplomowych, 2 nauczycieli podnosi swoje kompetencje poprzez udział w specjalistycznych kursach zawodowych, ale najważniejszą rzeczą jest, że 80 uczniów (60 z technikum i 20 z zasadniczej szkoły zawodowej) zdobywa doświadczenie zawodowe poprzez udział w stażach i praktykach, oraz na kursach kwalifikacji zawodowych.

Już trwa kurs florystyczny, w którym uczestniczy 10 uczennic technikum architektury krajobrazu, w lutym rozpoczęły się kursy: spawacza MAG, oraz obsługi i naprawy silników spalinowych (weźmie w nich udział, odpowiednio 36 i 10 uczniów), a w następnych miesiącach kurs obsługi wózków widłowych (15 uczniów) i prawa jazdy kategorii B (10 uczniów). Jeżeli w trakcie realizacji projektu powstaną oszczędności, uczniom biorącym w nim udział zostaną zaproponowane dodatkowe szkolenia zawodowe we wrześniu.

W chwili obecnej trwają też przygotowania do wyjazdu 20 uczniów trzecich klas technikum na praktyki na przełomie kwietnia i maja do Włoch w ramach projektu pt. ”Europa szansą na rozwój zawodowy – III edycja”  realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Uczniowie oprócz tego, że zapoznają się z systemem pracy włoskich przedsiębiorców, to będą mieli możliwość szlifowania języka angielskiego, oraz poznania kultury, mentalności i stylu życia Włochów. Podczas pobytu przewidziane są również wycieczki krajoznawcze, dzięki którym poznają zabytki architektoniczne i historię odwiedzanych miejsc, m.in. Florencji i Wenecji.

W załączeniu kilka zdjęć z prowadzonego kursu florystycznego szkolącego specjalistów w zakresie kreatywnego tworzenia dekoracji roślinnych różnych typów (np. florystyka ślubna, funeralna, festiwalowa). Florysta wykorzystuje w swojej pracy zasady kompozycji plastycznej oraz wiedzę dotyczącą sposobu zagospodarowania przestrzeni oraz dekoracji wnętrz.

Grażyna Boryczka

 

    

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

UWAGA HONOROWI KRWIODAWCY !

I  OSOBY, KTÓRE PRAGNĄ NIMI ZOSTAĆ

 

Dnia 09 lutego 2017r. (czwartek) od godz. 900-1130  w schronisku młodzieżowym (w świetlicy) odbędzie się akcja honorowego krwiodawstwa.

PAMIĘTAJ!!!!!!!!!!!

·         Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml krwi.

 

·         Dla dawców ustalono granice wiekowe na 18 do 65 lat.

 

·         Wymagana masa ciała od kandydata, to nie mniej niż 50 kg.

 

·         Przed oddaniem krwi nie zapomnij zjeść lekkiego posiłku.

 

·         Weź ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL.

 

·         Osoby, które posiadają książeczki honorowego krwiodawcy przynoszą książeczki ze sobą

 

Opiekun honorowych krwiodawców

pedagog szkolny

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 PODZIĘKOWANIE

 

Po raz 4 w naszej szkole organizowaliśmy szlachetną paczkę. Tym razem paczkę otrzymała starsza kobieta, która opiekuje się niepełnosprawnym dorosłym synem. (Pani ta, jak się okazało jest absolwentką naszej szkoły).

Zebraliśmy 1249 zł. od sponsora ze sklepu Vobiano otrzymaliśmy 200 zł. Sklep „u Szweda” w Złoczewie  dał 100 zł. rabatu na pralkę, indywidualni darczyńcy ofiarowali produkty do paczki.

Wartość paczki: 1700 zł.

W paczce znalazły się : pralka, kołdra, odzież, obuwie, środki czystości, produkty spożywcze i życzenia świąteczne dla rodziny.

Za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

Za serdeczność, za wsparcie, które okazaliście potrzebującej rodzinie przygotowując Szlachetną paczkę.

W imieniu  obdarowanej rodziny dziękujemy wszystkim uczniom, Samorządowi Uczniowskiemu, nauczycielom i pracownikom

Szczególne podziękowania kierujemy do Huberta Dziechciarka, Tomasza Owczarka, Kamila Witkowskiego z klasy IV TMR, którzy mimo wielu obowiązków pomogli w zorganizowaniu całej akcji. 

 

 

Pedagog szkolny B. Drylewska-Mieszała

Opiekun Samorządu Uczniowskiego Robert Majchrowicz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Sukces uczniów Technikum w Lututowie w konkursie "Młody Agro-Przedsiębiorca”.

       

Uczniowie Technikum w zawodzie technik rolnik w Lututowie odnieśli duży sukces w ogólnopolskim konkursie "Młody Agro-Przedsiębiorca". We wrześniu  2016 roku uczniowie III klasy Technikum Rolniczego: Bartosz Łyga, Bartosz Leśnik, Robert Pokrzywniak, Piotr Tomczyk i Marcin Ubych pod kierunkiem koordynatora Roberta Tomery przystąpili do konkursu "Młody Agro-Przedsiębiorca" organizowanego przez Fundację Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA. Celem konkursu było wykazanie, że można stworzyć gospodarstwo, które będzie przynosiło godziwe dochody, a jednocześnie będzie atrakcyjnym miejscem do życia, gdzie człowiek może się realizować także społecznie. Gospodarstwo musiało być także innowacyjne. Uczniowie uwzględnili to, że na naszym terenie dominują małe gospodarstwa, które posiadają przeważnie słabe gleby i stworzyli projekt winnicy z własną produkcją wina w oparciu o ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Ustawa ta pozwala rolnikom produkować wino bez zakładania działalności gospodarczej. Uczniowie skorzystali z doświadczeń pierwszej w naszym regionie "Winnicy Tomera". Wykazali w swoim projekcie, że mając tylko kilka ha piaszczystej ziemi można uzyskiwać godziwe dochody, a także dzięki enoturystyce poznawać wielu ciekawych ludzi i stworzyć ciekawe miejsce do życia. Do konkursu zostało zaproszonych 46 szkół z terenu całej Polski. Prace konkursowe oceniali przedstawiciele Concordii Ubezpieczenia, Spółdzielczej Grupy Bankowej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przedstawiciele organizatora. Spośród biorących udział w konkursie wyłoniono trzech laureatów i przyznano pięć wyróżnień, z których jedno przypadło naszemu projektowi.  20 grudnia 2016 w Poznaniu odbyło się rozdanie nagród. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe,  koordynator otrzymał nagrodę finansową, a szkoła wzbogaciła się o 1000 zł na zakup sprzętu sportowego.

Robert Tomera

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Szkolny turniej Tenisa Stołowego w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie

„Najlepszym nie jest ten, kto zwycięża, lecz ten, który walczy do końca”

W czwartek 1. grudnia 2016 r. sala gimnastyczna szkoły stała się miejscem zaciętych rozgrywek tenisistek i tenisistów Zespołu Szkół Rolniczych, którzy w ramach corocznego szkolnego turnieju tenisa stołowego rozegrali mistrzostwa szkoły w tej dyscyplinie. Celem zawodów było wyłonienia najlepszych zawodników i zawodniczek, którzy uhonorowani zostali pięknymi pucharami. To oni właśnie będą reprezentować szkołę w zawodach tenisa stołowego powiatu wieruszowskiego. Takie rozgrywki maja również na celu rozwinięcie poczucia własnej wartości, utożsamienie się ze swoją szkołą i uczniowską społecznością, integrację ze społecznością klasową i szkolną, rozwijanie potrzeby dzielenia się z innymi swoimi „talentami”. Jak co roku turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do rozgrywek zgłosiło się 32 chłopców i 16 dziewcząt.

Poziom zawodów był bardzo wysoki. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta wykazali się wysokimi umiejętnościami technicznymi. Turniej odbywał się w atmosferze fair play przysparzając wszystkim wielu emocji. Po zaciętej „walce do końca” wyłoniono najlepszych zawodników i zawodniczki.

Klasyfikacja indywidualna chłopców:

1. Złoty Piotr  kl. III TMR

2. Złoty Paweł kl. IIITMR

3. Pichlak Kamil kl. II TMR

Klasyfikacja indywidualna dziewcząt:

1. Jaskuła Marta  kl. IV TE

2. Michalik Klaudia kl. II TAK

3. Pośpiech Marta  kl. IV TAK

Organizator turnieju: Adam Okolewski

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Najlepszy w województwie

Arkadiusz Sujka - uczeń  Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie zajął I miejsce w XXIV Wojewódzkie Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej, która odbyła się 17 listopada w ŁODR w Bratoszewicach.  Jest do duży sukces ponieważ tematyka olimpiady była bardzo szeroka. Obejmowała: zasady dobrej praktyki rolniczej, prawidłowe użytkowanie gruntów, ochronę środowiska przed zanieczyszczeniami rolniczymi, odnawialne źródła energii, wpływ zmian klimatycznych na rolnictwo, wzajemne oddziaływanie rolnictwa i środowiska (poprawa stanu świadomości ekologicznej), tworzenie grup producentów rolnych, wytwarzanie produktów rolniczych w sposób niezagrażający zdrowiu ludzi i zwierząt, zdrowotność roślin,  dobrostan zwierząt oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014– 2020. Ponadto: standardy jakości w produkcji rolnej, integrowaną ochronę roślin oraz zasady  bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. 

      Do olimpiady przystąpili rolnicy i uczniowie szkół rolniczych z woj. łódzkiego. W pierwszym etapie uczestniczyło 88 osób. W II etapie z pytaniami testowymi zmierzyło się 28 osób, następnie 10 osób z najlepszymi wynikami z testu odpowiadało  na  pytania z  wylosowanego zestawu. Ostatecznie najlepszy okazał się Arkadiusz Sujka- uczeń ZSR Lututów.   Za zajęcie I miejsca uhonorowany został Pucharem Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Rau. To już drugi tak wielki sukces Arka, w marcu 2016 r. zajął I miejsce w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Ekologii i Ochronie Środowiska. Cieszymy się z sukcesów naszego ucznia i życzymy aby wiedza zdobyta w szkole  pomogła mu zrealizować plany i marzenia.

Więcej informacji i zdjęć na stronie www.lodr-bratoszewice.pl/aktualnosci/xxiv-wojewodzka-olimpiada-wiedzy-rolniczej-2016-final-wojewodzki.

Barbara Zadka

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Próbna ewakuacja w ZSR w Lututowie

W dniu 3 listopada 2016 r. w budynkach Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie przeprowadzone zostały praktyczne ćwiczenia w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji, w których udział wzięło łącznie 220 użytkowników obiektu. Zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w szkołach przeprowadza się próbną ewakuację corocznie.

Ćwiczenia przebiegły zgodnie z planem ewakuacji. Wszyscy uczniowie i pracownicy powrócili do pracy i nauki po 5 minutach od podania sygnału do ewakuacji.

Bogusława Hoffman

  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Projekty uczniów Technikum Architektury Krajobrazu w Lututowie

w konkursie  ,,Uroki zieleni w lututowskiej przestrzeni”

W dniu 28 października 2016 r. w Urzędzie Gminy w Lututowie został rozstrzygnięty konkurs ekologiczny realizowany w ramach projektu „Edukacja ekologiczna mieszkańców EKOLututów 2016” współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W konkursie uczestniczyli min. uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z Technikum Architektury Krajobrazu w Lututowie poprzez opracowanie projektów zagospodarowania zielenią pt.” Uroki zieleni w lututowskiej przestrzeni”.

Celem konkursu było podniesienie estetyki otoczenia budynku Urzędu Gminy Lututów oraz  promowanie dbałości o przyrodę znajdującą się w najbliższym otoczeniu. Uczniowie wykorzystując swoją teoretyczną i praktyczną wiedzę opracowali profesjonalne projekty, które być może zostaną w przyszłości wykorzystane przy zagospodarowaniu  zielenią terenów Lututowa.

 W kategorii szkół ponadgimnazjalnych uczniowie zdobyli :

1 miejsce - Klaudia Michalik kl. II TAK

2 miejsce - Paulina Rygas kl. IV TAK

3 miejsce - Malwina Trendowicz kl. II TAK

Wyróżnienia zdobyli uczniowie klasy II TAK: Sandra Janczak, Klaudia Mrugała, Aleksandra Gwiazda, klasy III TAK: Angelika Gnych, Agata Otorowska, Anna Nowak, Joanna Jędras.

 

Beata Wyczałkowska

 

    

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Dzień Edukacji Narodowej  i  Święto Dożynkowe w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie

 

 

               Zgodnie z wieloletnią tradycją w październiku w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie odbyły się dożynki szkolne, w tym roku połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. 14. października 2016 r. o godzinie 9.00 młodzież, nauczyciele i zaproszeni goście przemaszerowali ulicami Lututowa w korowodzie dożynkowym. W pięknie udekorowanej na tę okoliczność sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości, którą swoją obecnością uświetniło wielu znamienitych gości z Przewodniczącym Rady Powiatu, Andrzejem Żórawiem oraz Starostą Wieruszowskim, Andrzejem Szymankiem i radnymi powiatu: Józefem Suwarą i Janem Nawrockim. Przedstawiciele organu prowadzącego z szacunkiem wypowiadali się o kultywowaniu tradycji dożynkowych, a pracownikom szkoły złożyli życzenia z okazji DEN. Samorządowcy wręczyli również nagrody starosty. Życzenia pracownikom szkoły złożyli również: Tomasz Klimecki – wiceprezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, Wiesława Lewik – kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wieruszowie oraz emerytowany dyrektor ZSR Jan Sypek. Na uroczystość przybyli również: przedstawiciele władz Gminy Lututów, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych oraz witani serdecznie emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Część artystyczna przygotowana przez młodzież pod kierunkiem Barbary Kędzia, Barbary Zadka i Zbigniewa Szczepańskiego nawiązywała do ciężkiej pracy nauczyciela i rolnika. Zgodnie z biblijną przypowieścią – nauczyciel i rolnik – to siewca, a jego plon uzależniony jest od gleby, na którą padnie ziarno. Owocem pracy rolnika jest chleb, który zgodnie ze zwyczajem dożynkowym wręczono Gospodyni tej uroczystości - dyrektorowi ZSR Grażynie Boryczka, a także zaproszonym gościom. Nie zabrakło również poczęstunku – podzielenia się upieczonym z tegorocznej mąki chlebem i miodem. Kultywowanie tradycji dożynkowych, porównanie pracy nauczyciela i rolnika to doskonały sposób na oddanie szacunku ich trudnej i często niedocenianej pracy.

 

Barbara Kędzia

 

 

    

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

„Smaki Indii” w ZSR w Lututowie

Nie każda szkoła może pochwalić się absolwentką-pisarką, mieszkającą w „dalekim kraju”.

Dnia 5. października 2016 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie gościła absolwentka tej szkoły, Ewa Strzelczyk-Singh. Pochodząca z gminy Lututów autorka, obecnie na stałe od ponad już 23. lat, mieszka w Indiach.

Rodzima pisarka jest autorką książki beletrystycznej „Smaki Indii” - Część 1 Saga Rodziny Sehvag, wydanej w ubiegłym roku. Jest to Jej debiut literacki. Niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa „Anagram” kolejna część sagi. Czy będzie równie ciekawa, jak potoczą się losy bohaterów części pierwszej, czy wątki polsko–hindusko-francuskie nadal będą przewijać się w fabule książki? Tych i wiele innych pytań ciśnie się na usta.

Indie są niewątpliwie tłem barwnej opowieści o polsko-hinduskich korzeniach, o urokach życia w tym jakże ciekawym kraju, budzącym różnorodne emocje. O kraju tym opowiedział nasz gość na spotkaniu. Zapoznał nas zarówno z historią, faktami geograficznymi, topografią, kulturą, jak i informacjami dotyczącymi Indii. Zaprezentował też ciekawostki dotyczące wszelakich świąt obchodzonych w Indiach i związane z nimi obyczaje, a także zademonstrował strój-sari, w który ubierają się kobiety hinduskie.

Informacjom towarzyszyły zdjęcia, które pochodzą ze zbiorów pani Ewy.

W drugiej części spotkania pani Ewa Strzelczyk-Singh opowiedziała zebranym o swoim warsztacie pisarskim.

Po spotkaniu była możliwość porozmawiania z pisarką.

Jadwiga Faltyńska-Jarosz

 

   

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zaproszenie!!!

Biblioteka Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie w dniu 5 października 2016 roku o godzinie 12 35 (szósta godzina lekcyjna) zaprasza do sali gimnastycznej na spotkanie autorskie z rodzimą pisarką Ewą Strzelczyk-Singh, autorką książki “Smaki Indii”. Autorka zaprezentuje: „Życie w Indiach” oraz opowie o warsztacie pisarskim.

Z pisarką odbędą się ponadto spotkania:

            5. października 2016r. o godz. 1600 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie na temat „Ćwiczenia jogi jako sposób na zwalczanie raka”

            6. października 2016r. o godz. 1600 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lututowie „Kobieta w Indiach”.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sport to zdrowie i dobry humor

Sport to doskonalenie Ciała i Ducha, to rodzaj aktywności zaspakajający w szlachetny sposób potrzebę rywalizacji i osiągania wyników. Uprawianie sportu wpływa na organizm człowieka bardzo pozytywnie. Dzięki niemu nasza kondycja jest znacznie lepsza. Po za tym, sport sprawia, że nasze samopoczucie jest znacznie lepsze i potrafimy bardziej cieszyć się każdym dniem.  Warto więc uprawiać sport i uczyć nawyku aktywnego życia innych, by każdy korzystał z jego dobroczynnego wpływu w swoim życiu. Dlatego jak co roku nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie zorganizowali Szkolny Dzień Sportu, który odbył się 20 września 2016 roku. Pogoda w tym dniu próbowała  popsuć nam zabawę  -  jednak  bezskutecznie. Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy przez dyrektor szkoły Grażynę Boryczka, przystąpiliśmy do zawodów. Mieliśmy okazję zmierzyć się w takich konkurencjach jak: skok w dal z miejsca, wyciskanie sztangi, ringo, boole. Odbyły się też turnieje piłki nożnej, piłki siatkowej oraz piłki plażowej. Jednak zawody rozpoczęły się od dobrej zabawy przy takich konkurencjach jak: wyścigi w parach, wyścigi w workach i tory przeszkód. W powyższych rozgrywkach wraz z uczniami brali udział także nauczyciele.

Klasyfikacja końcowa rozgrywek:

Ø       Wyścigi w parach dziewcząt – Kurek Justyna i Rygas Paulina,

Ø       Wyścigi w parach chłopców – Bajzert Bartłomiej i Borecki Kamil,

Ø       Wyścigi w workach dziewcząt – z takim samym czasem Gwiazda Aleksandra
 i Michalik Klaudia,

Ø       Wyścigi w workach chłopców – Dziechciarek Hubert,

Ø       Tor przeszkód dziewcząt – Michalik Klaudia,

Ø       Tor przeszkód chłopców – Dziechciarek Hubert,

Ø       Skok w dal z miejsca dziewcząt – Gwiazada Aleksandra,

Ø       Skok w dal z miejsca chłopców – Dziechciarek Hubert,

Ø       Wyciskanie sztangi – Zasina Kamil,

Ø       Ringo – Owczarek Grzegorz,

Ø       Boole – kategoria dziewcząt – Owczarek Angelika

Ø       Boole – kategoria chłopców – Jakóbczak Mateusz,

Ø       Piłka siatkowa dziewcząt – reprezentacja klasy II i III Technikum ekonomicznego
 i architektury krajobrazu,

Ø       Piłka nożna chłopców – reprezentacja klasy II Technikum ekonomicznego
i mechanizacji rolnictwa,

Ø       Piłka plażowa – Złoty Paweł i Złoty Piotr.

By wszystkie cenne chwile były zapamiętane na dłużej oprawą fotograficzną imprezy zajęła się nasza uczennica Angelika Gnych oraz nauczyciele: Rafał Pastusiak  Wioletta Czyżak-Pastusiak.

Wszyscy mieli dużo energii i zapału, kibicowali sobie wzajemnie. W końcu nie tak ważne są wyniki, ważniejsza jest dobra zabawa i sportowy duch!

                                                                                             

                                                                                                                     Okolewska Elżbieta

 

    

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

O G Ł O S Z E N I E

W dniu 29 września 2016 r. w godz. 900 -1130   w świetlicy schroniska młodzieżowego

ZSR w Lututowie odbędzie się

akcja pobierania krwi od honorowych dawców.

Rodzice Marii Zalwert proszą o przekazywanie krwi dla córki.

W sierpniu u Marysi wykryto złośliwy nowotwór, białaczkę. Malutka przebywa w szpitalu klinicznym w Łodzi gdzie otrzymuje sterydy oraz chemioterapię. W tej chwili jednak najbardziej Marysi potrzebna jest krew. Można ją oddać ze wskazaniem w każdym punkcie krwiodawstwa.

KREW Z PRZEKAZEM NA:

MARIA ZALWERT

ODDZIAŁ VII ONKOHEMATOLOGII DZIECI MŁODSZYCH

SZPITAL KLINICZNY W ŁODZI NR 4 UL. SPORNA

·         Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml krwi.

·         Dla dawców ustalono granice wiekowe na 18 do 65 lat.

·         Wymagana masa ciała od kandydata, to nie mniej niż 50 kg

·         Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

·         Przed oddaniem krwi nie zapomnij zjeść lekkiego posiłku.

·         Weź ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL.

 

Opiekun honorowych krwiodawców:

pedagog szkolny: Barbara Drylewska-Mieszała

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

DAJ SIĘ WKRĘCIĆ!!!

I POMÓŻ MARYSI ZALWERT WYGRAĆ WALKĘ Z BIAŁACZKĄ!!!

                     

 

Marysia jest 2,5 letnią dziewczynką, u której zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL).

Zbieraj plastikowe nakrętki (nie tylko plastikowe nakrętki po napojach, ale także po środkach czystości, dezodorantach itp.). Im cięższe tym lepsze!

100% zebranych środków zostanie przeznaczone na leczenie Marysi Zalwert.

Zbierajmy nakrętki, to nic nie kosztuje, a może tak bardzo pomóc!!!

DZIĘKUJEMY!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Antytytoniowi na podium w powiatowym konkursie.

Patryk Łukomski uczeń klasy IV w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu oraz Anna Nowak uczennica klasy III klasy w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu Zespołu Szkól Rolniczych w Lututowie stanęli na podium zajmując I, II i III miejsce w konkursie „Na hasło, logo oraz komiks akcji  ANTYTYTONIOWI”.” organizowanym przez Powiat Wieruszowski.

Konkurs organizowany był w ramach projektu „Kompleksowy program zmniejszania zachorowalności na choroby związane ze stylem życia na obszarze powiatu wieruszowskiego” Głównym celem konkursu było zwiększenie świadomości młodzieży ponadgimnazjalnej oraz pozostałych mieszkańców powiatu wieruszowskiego na temat szkodliwości dymu tytoniowego dla palacza i jego otoczenia oraz o metodach rzucenia palenia. Działanie miało zwrócić uwagę na problem nałogów wśród młodzieży oraz znaczenie kształtowania zdrowych postaw życiowych. I miejsce i główną nagrodę za hasło

„ŚMIERĆ... PAL SPOKOJNIE.... JA POCZEKAM....” otrzymał  Patryk Łukomski,

III miejsce za hasło „NIKOTYNA JEST JAK ŻMIJA, KUSI, DUSI  I ZABIJA” otrzymała Anna Nowak. W konkursie na logo Patryk zdobył II miejsce. Laureaci odebrali nagrody z rąk sekretarza powiatu wieruszowskiego Pana Stefana Pietrasa. Jesteśmy dumni z naszych zdolnych uczniów i im gratulujemy. (Aha, Patryk i Ania są osobami niepalącymi).

 

Pedagog szkolny

Barbara Drylewska-Mieszała

 

  

II miejsce zdobyła praca Patryka Łukomskiego

, ucznia Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie.

 Praca ta zdobyła od jury 15 punktów.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17 ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZESNIA 2016r o godz 9.00

 

INAUGURACYJNA MSZA ŚWIĘTA DLA NASZYCH UCZNIÓW ODBĘDZIE SIĘ W KOŚCIELE w LUTUTOWIE o godz 8.00