23.06.2022
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
zaprasza do udziału w II ogólnopolskim, amatorskim konkursie
filmowym „Świat się kręci wokół wsi”.
Nagraj i przyślij swój film. Pokaż jak zmienia się polska
wieś.
Formularze zgłoszenia są przyjmowane do 28 września 2022 r., a filmy do 30 września 2022 r. Szczegóły udziału w konkursie można znaleźć na portalu MRiRW - otwórz
Na najlepsze prace czekają nagrody pieniężne oraz upominki rzeczowe.
Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe.
Ta kategoria jest dla Ciebie jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi.
Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.
Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? To kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.
Czekamy na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.
Celem konkursu ogłoszonego przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku polskiej wsi i zawodu rolnika. Dzięki tej inicjatywie przekonamy się, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to człowiek wszechstronny, który buduje swój potencjał dzięki pracy i efektywnemu wykorzystaniu środków unijnych.
Nasz ogólny dobrostan zależy od efektów ciężkiej pracy rolników.
Drodzy Rolnicy! Serdecznie
zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursie! Na Wasze formularze
zgłoszenia czekamy do 28 września 2022 r., a na filmy do 30
września 2022 r.
22.06.2022 r.
Nagraj i przyślij nam swój film. Formularze zgłoszenia przyjmujemy do 28 września 2022 r., a filmy do 30 września 2022 r. Szczegóły znajdziesz w regulaminie poniżej.
Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe.
Ta kategoria jest dla Ciebie jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi.
Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.
Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? To kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.
Czekamy na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.
Najlepsze prace konkursowe, w każdej z dwóch kategorii konkursowych, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi.
Ponadto w każdej kategorii dopuszcza się przyznanie wyróżnień, każde w wysokości 1 000 zł brutto oraz upominków rzeczowych.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Departament Pomocy Technicznej
ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa
z dopiskiem na kopercie: „II Konkurs – Świat się kręci wokół wsi – kategoria konkursowa nr……” (wpisz numer kategorii konkursowej, w której składasz pracę konkursową).
Czekamy na Wasze formularze zgłoszenia do 28 września 2022 r., a na filmy do 30 września 2022 r.
Jeżeli masz pytania
lub wątpliwości pisz na adres e-mail: konkurs.filmowy@minrol.gov.pl.
Regulamin_II_konkursu_filmowego_Świat_się_kręci_wokół_wsi_-_czerwiec_2022-1.pdf
0.37MB
Załącznik_nr_1_do_Regulaminu_konkursu_-_Formularz_zgłoszenia_-_Młodzież_-_czerwiec_2022.docx
0.03MB
Załącznik_nr_2_do_Regulaminu_konkursu_-_Formularz_zgłoszenia_-_Rolnicy_-_czerwiec_2022.docx
0.03MB
Załącznik_nr_3_do_Regulaminu_-_wzór_oświadczenia_osoby_trzeciej_-_czerwiec_2022.docx
0.02MB
Załącznik_nr_4_do_Regulaminu_-_wzór_umowy_o_przeniesienie_praw_autorskich_-_czerwiec_2022.docx
0.02MB
__________________________________________________________________________________________________
Zakończenie roku szkolnego w ZSCKR
w Lututowie
,,Wykształcenie to dobro,
którego nikt nie jest w stanie nas
pozbawić”
Pod takim hasłem 24. czerwca br. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022, połączone z pożegnaniem nauczycieli odchodzących na emeryturę oraz absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Na wstępie dyrektor ZSCKR w Lututowie Robert Majchrowicz oficjalne przywitał wszystkich obecnych.
Dzień zakończenia roku szkolnego 2021/2022 był również ostatnim dniem pracy pani Barbary Kędzi, Anny Sztajer, Krystyny Banaś i pana Piotra Banasia, długoletnich nauczycieli naszej szkoły, którzy zdecydowali się przejść na emeryturę. Dyrektor szkoły podziękował Państwu za wieloletnią pracę, serce włożone w edukację i wychowanie wielu pokoleń młodych ludzi. Życzył delektowania się czasem wolnym i realizowania swoich marzeń i pasji. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej, jako dowód swojego szacunku i wdzięczności za lata pracy wręczyli nauczycielom – emerytom bukiety kwiatów. W imieniu nauczycieli kończących etap swojego życia związanego z ZSCKR w Lututowie głos zabrała Barbara Kędzia przekazując jakże ważne życiowe motto z wiersza Adama Asnyka ,,Daremne żale”:
,,Trzeba z Żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe:
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę!”
Samorząd Uczniowski w imieniu uczniów
podziękował dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom
obsługi, za trud, opiekę, za przekazaną wiedzę,
życząc wiele uśmiechu, radości, słońca, pogody
ducha i wszystkiego najlepszego. Symbolem wdzięczności
i szacunku był słodki upominek.
Podczas uroczystej akademii dyrektor i wychowawcy wręczyli najlepszym uczniom listy gratulacyjne, świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. Najlepsi uczniowie ze średnią ocen co najmniej 4,0 i co najmniej dobrym zachowaniem z poszczególnych klas otrzymali bony podarunkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz stypendia za wyniki w nauce i indywidualne osiągnięcia sportowe ufundowane przez organ prowadzący szkołę, którym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Na miano najlepszej uczennicy i jednocześnie obecnej i przyszłorocznej stypendystki Prezesa Rady Ministrów zapracowała Aleksandra Gratka z klasy III M4P technikum na podbudowie gimnazjum w zawodzie technik agrobiznesu, uzyskując średnią ocen 5,40 i wzorowe zachowanie. W pionie technikum na podbudowie szkoły podstawowej najlepszą uczennicą i również obecną i przyszłoroczną stypendystką Prezesa Rady Ministrów została Julia Górecka z klasy III MTP technikum również w zawodzie technik agrobiznesu, uzyskując w tym roku szkolnym średnią ocen 4,96 i wzorowe zachowanie.
Dyrektor wyróżnił również listami gratulacyjnymi tych uczniów, którzy reprezentowali szkołę w olimpiadach i konkursach, które odbyły się w czasie od naszego ostatniego, wspólnego, uroczystego spotkania. Listy gratulacyjne otrzymali: Anna Kamińska i Kinga Kępa z klasy 1 MTP za I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Smaki Wsi” – pod hasłem: „Staropolskie desery na polskim stole”, Krystian Krawczyk z klasy 1 MTP za I miejsce i Hubert Mieszała z klasy 2 BTP za II miejsce w I Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego „The Master of English” oraz Dmytro Vivsianyk za I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Języków Obcych „Bożkowskie Potyczki Językowe” w kategorii język rosyjski. Na uroczystości zostały również wręczone: nagroda dla absolwenta branżowej szkoły I stopnia – mieszkańca internatu, aktywnie angażującego się w życie społeczności internackiej, Szymona Świerczyńskiego z klasy 3 BG oraz nagrody ufundowane przez instruktorów nauki jazdy dla uczennic z klasy 3 MTP technikum w zawodzie technik agrobiznesu: Julii Góreckiej i Joanny Wysoty z wysokimi wynikami nauczania, które ukończyły kurs - prowadzenie pojazdów kategorii T. Samorząd Uczniowski wręczył nagrody w konkursie na 100% – frekwencję.
Jeżeli coś się zaczęło to i w pewnym momencie musi się skończyć. I taka chwila nadeszła dla uczniów 3 klasy Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, którzy odebrali świadectwa ukończenia szkoły z rąk pana dyrektora oraz otrzymali upominki ufundowane przez kolegów z klasy 2 Branżowej Szkoły I Stopnia. W ich imieniu pożegnalne przemówienie wygłosili: Sebastian Aleksandrowicz i Mateusz Zieliński życząc absolwentom wszystkiego najlepszego i powodzenia w dalszym życiu. Ze strony absolwentów podziękowania dyrekcji, nauczycielom i pracownikom obsługi za trud i wsparcie podczas trzech lat nauki w szkole przekazał Patryk Kowalewski z klasy 3 BB.
Właśnie nadeszła chwila rozstania, a z nią czas refleksji, wspomnień, podsumowań, podziękowań i życzeń. Ponieważ jak mówi poeta, ,,czas obecny ucieka jak strzała, spróbujmy go na moment zatrzymać.” W tym miejscu uroczystości wicedyrektor Beata Górecka podsumowała cały rok pracy ZSCKR oraz życzyła wszystkim udanych, spokojnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji, a w tle można było obejrzeć prezentację uwieczniającą wszystkie wydarzenia, które odbyły się, i w których uczestniczyliśmy w tym roku szkolnym. A było tego naprawdę dużo.
Po tym wszystkim dyrektor ZSCKR w Lututowie Robert Majchrowicz mógł już oficjalnie ogłosić, że rok szkolny 2021/2022 uważa za zakończony. Całą uroczystość prowadziła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Goraj i Tobiasz Napierała. Na koniec Weronika Goraj zaprosiła uczniów wraz z wychowawcami na ostatnią godzinę wychowawczą w tym roku szkolnym i życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
Renata Przezak
Wojciech Baranowski
__________________________________________________________________________________________________
Młody obywatel w Sejmie
„Człowiek dopiero wtedy jest w pełni
szczęśliwy, gdy może służyć, a nie wtedy,
gdy musi władać.
Władza imponuje tylko małym ludziom, którzy jej
pragną, by nadrobić w ten sposób swoją
małość. Człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada
jest sługą.”
(Stefan Wyszyński)
13. czerwca 2022 roku
uczniowie Technikum ZSCKR w Lututowie (klasy I – III)
z opiekunami: Beatą Górecką, Dorotą Maciejewską
i Renatą Przezak wzięli udział
w wycieczce do Warszawy.
Głównym
celem wyjazdu było zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej. Wycieczka
została zorganizowana przez Posła Piotra Polaka, a koordynatorem
przedsięwzięcia była Dorota Więckowska
– Dyrektor Biura Poselskiego Piotra Polaka i Radna Sejmiku
Województwa Łódzkiego. Dodatkowo uczestnicy wycieczki mieli
możliwość zobaczyć uroczystą zmianę warty przy
Grobie Nieznanego Żołnierza oraz odpocząć w Warszawskich
Łazienkach. W programie mieli jeszcze spacer ulicami Starego Miasta,
ale warunki atmosferyczne (zbyt intensywne opady deszczu)
pokrzyżowały plany.
Dzięki wizycie w Sejmie nasza
młodzież „poczuła ducha parlamentaryzmu”. Uczniowie
usłyszeli historię polskiego sejmu, zwiedzili salę obrad,
pogłębili swoją wiedzę na temat trybu ustawodawczego, prac
komisji sejmowych, praw i obowiązków posłów,
marszałka i wicemarszałków. Zdobyta wiedza
przybliżyła młodzieży kulisy funkcjonowania i pracy
izby niższej parlamentu.
Wyjazd nie byłby
możliwy bez zaangażowania posła Piotra Polaka i Doroty
Więckowskiej – przyjaciół naszej szkoły.
Dlatego serdecznie dziękujemy Szanownym Państwu za możliwość
uczestniczenia w tym ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu. To
ogromny zaszczyt znaleźć się w sercu polskiego
parlamentaryzmu.
Dorota Maciejewska
__________________________________________________________________________________________________
Uczniowie ZSCKR w Lututowie na Dniach Pola
w Masłowicach
W dniu 14.06.2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie uczestniczyli w Masłowickim Dniu Pola zorganizowanym przez Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Masłowicach. Spotkanie rozpoczęła informacja Dyrektora KOWR w Łodzi Pana Janusza Ciesielskiego o działaniach KOWR na Krajowych Rynkach Rolnych. Następnie Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie Przemysław Majchrowski przedstawił zakres działań, osiągnięcia SDOO Sulejów. Podczas tegorocznych Masłowickich Dni Pola uczestnicy zwiedzali poletka doświadczalne z roślinami jagodowymi, rolniczymi, warzywami. Bogatą kolekcję odmian, liczne poletka doświadczalne zaprezentowali - Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego SDOO pani Halina Topór oraz pan Jan Janik – kierownik gospodarstwa. Przedstawili oni wyniki doświadczeń w ciekawy sposób, młodzież oraz wszyscy uczestnicy słuchali z dużym zainteresowaniem. Na poletkach RZD Masłowice zaprezentowane zostały głównie odmiany firm nasiennych – DANKO oraz Hodowli Roślin Strzelce. Przedstawiciele firm: EKOPLON, F&C oraz INNVIGO przedstawili różne metody uprawy, nawożenia i ochrony roślin rolniczych, warzywnych i jagodowych. Firma EKOPLON przedstawiła szeroką gamę nawozów dolistnych. Swoje stoiska miały także a tym samym swoje działania promowały: KRUS Oddział Regionalny Wieluń oraz ARiMR Oddział Wieluń. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem.
Dni Pola w Masłowicach objęte były patronatem honorowym burmistrza oraz starosty Wielunia.
Bogata oferta Dni Pola w Masłowicach była dla naszej młodzieży bardzo interesująca, dostarczyła wielu nowych, cennych informacji. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała o nowych możliwościach w zakresie nawożenia czy ochrony roślin. W przyszłości jako rolnicy na pewno będą wiedzieli gdzie szukać nowości branżowych. Staramy się, aby nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tego typu spotkaniach, interesowali się nowościami i poszerzali wiedzę.
Barbara Zadka
__________________________________________________________________________________________________
Drzwi otwarte w ZSCKR
w Lututowie
Dzień Otwartych Drzwi w ZSCKR w Lututowie odbył się 31. maja 2022r. Nasi uczniowie w radosnej atmosferze przyjęli i oprowadzili swoich młodszych kolegów z okolicznych szkół podstawowych, ale również z sąsiednich województw. Odwiedziły nas całe klasy, jak i indywidualne osoby, które przybyły z rodzicami. Podczas gdy kandydaci zajęci byli grą terenową ułatwiającą i uatrakcyjniającą zwiedzanie szkoły, opiekunowie mogli odpocząć w szkolnej kawiarence delektując się słodkim poczęstunkiem.
Co można było zobaczyć, w czym można było wziąć udział ...?
Na sali gimnastycznej wystąpił szkolny zespół Aftercrop. Udostępnione zostały klasy i pracownie przedmiotowe, do których można było zajrzeć.
Klasopracownia technikum agrobiznesu została podzielona na agro i biznes. W części agro uczniowie mieli za zadania odgadnąć nazwy zbóż na podstawie obserwacji ziaren. W części biznes poznawali specyfikę zawodu w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa.
Uczniowie z technikum architektury krajobrazu zaprezentowali program do projektowania terenów zieleni Gardenphilia i przeprowadzili warsztaty florystyczne pt. "Zielona moda" oraz "Tradycyjny bukiet na stół".
W technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zorganizowano pokazy polowe ciągnikami New Holland z maszynami uprawowymi, przejażdżkę "Ciapkiem" oraz przedstawiono zastosowanie drona w rolnictwie np. do mapowania pól. Natomiast w pracowni agrotroniki można było skorzystać z stymulatorów.
W pracowni produkcji roślinnej odbywała się promocja zawodu technik rolnik. Przyszli uczniowie oglądali różne okazy roślin rolniczych- próbowali je rozpoznać. Ponadto mieli okazję użyć urządzenie do sprawdzania wilgotności ziarna, określali wilgotność ziarna pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Na zakończenie rozwiązywali prosty, zabawny quiz wiedzy rolniczej.
Nasi uczniowie w klasie technikum żywienia i usług gastronomicznych zapoznali ośmioklasistów ze sprzętem barmańskim i podstawowymi technikami sporządzania drinków bezalkoholowych. Na oczach zwiedzających uczniowie tworzyli własne infuzje smakowe i koktajle, a gości częstowali własnoręcznie wykonanymi ciasteczkami i orzeźwiającymi koktajlami.
Można było zapoznać się z ofertą kół zainteresowań, warunkami przebywania w internacie oraz działalnością samorządu uczniowskiego.
Zwiedzanie szkoły połączone z grą terenową kończyło się drobnym upominkiem. Mamy nadzieję, że wizyta ósmoklasistów w ZSCKR oraz oferta edukacyjna jaką przedstawiliśmy spełni ich oczekiwania i z większością z nich spotkamy się we wrześniu.
Anna Rudnicka
__________________________________________________________________________________________________
Dzień Sportu połączony z
Dniem Dziecka.
____________________________________________________________________________________________________
Wycieczka edukacyjna do Łodzi
uczniów z ZSCKR w Lututowie.
Młodzież zwiedziła Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz ZOO wraz z Orientarium poświęconym faunie i florze Azji Południowo Wschodniej jednym z najnowocześniejszych pawilonów w Europie.
____________________________________________________________________________________________________
Dmytro I Zwycięzca
W dniu 3. czerwca 2022 roku w Dolnośląskim Zespole Szkół w Bożkowie odbył się Finał I Ogólnopolskiego Konkursu Języków Obcych pt. ,,Bożkowskie Potyczki Językowe”, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest Dyrektor szkoły Józef Kochniarczyk. W konkursie udział wzięli uczniowie Sieci Szkół Rolniczych z całej Polski, w tym uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.
Zmagania dotyczyły języków: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Pierwszy etap przeprowadzono w formie online, a siedmioro uczestników z najlepszymi wynikami w tej części zaproszono do ścisłego finału przeprowadzonego w postaci stacjonarnej. W tym gronie, w kategorii języka rosyjskiego, znalazł się Dmytro Vivsianyk (awansował z najlepszym rezultatem), uczeń klasy drugiej Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w ZSCKR w Lututowie.
Zmagania finałowe przeprowadzono zarówno w części pisemnej, jaki ustnej. W części pisemnej, uczestnicy zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi umiejętności receptywne, tj. rozumienie tekstu słuchanego oraz rozumienie tekstów pisanych. Finaliści konkursu musieli wykazać się również znajomością środków językowych oraz wiedzą o krajach danego obszaru językowego. W części ustnej uczniowie opisywali wylosowany obrazek i odpowiadali na pytania z nim związane.
Dmytro okazał się najlepszy zarówno w części pisemnej, jak i ustnej i zasłużenie zdobył I miejsce.
W nagrodę otrzymał Statuetkę oraz Dyplom Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez mecenasów konkursu.
Składamy Dimie zasłużone gratulacje. Gratulujemy również pozostałym uczestnikom. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie zwiększyli swoją świadomość na temat znaczenia nauki i znajomości języków obcych, a także zmotywowani zostali do dalszego doskonalenia swoich umiejętności językowych.
Robert Majchrowicz
____________________________________________________________________________________________________
Masterzy z Lututowa
Dnia 2. czerwca br. trzech uczniów ZSCKR w Lututowie udało się do Sędziejowic, aby wziąć udział w I Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego „The Master of English”. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: kategoria dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej oraz kategoria dla klas I, II i III technikum oraz liceum. Uczestnicy konkursu rozwiązywali godzinny test sprawdzający znajomość słownictwa, struktur gramatycznych oraz wiadomości kulturowych. Uczniowie z Lututowa wykazali się świetną znajomością języka angielskiego oraz kultury krajów anglojęzycznych, co miało swoje odzwierciedlenie w klasyfikacji podsumowującej konkurs. W kategorii szkół średnich, pierwsze miejsce zajął Krystian Krawczyk, uczeń klasy pierwszej Technikum w zawodzie technik agrobiznesu, miejsce drugie wywalczył Hubert Mieszała, uczeń drugiej klasy Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, natomiast Ernest Potomski, uczeń klasy pierwszej Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, zajął miejsce czwarte. Nagrody oraz puchary uczniom wręczyli: Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński wraz ze Starostą Powiatu Łaskiego Piotrem Wołoszem oraz organizatorami konkursu, na czele z Beatą Magdziak – dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach.
Dziękujemy Zespołowi Szkół Rolniczych w Sędziejowicach za zaproszenie do udziału w konkursie oraz gratulujemy młodzieży naszej szkoły tak wspaniałych sukcesów.
Lidia Łuczak
____________________________________________________________________________________________________
Światowy Dzień bez Tytoniu
2022
31 maja rokrocznie obchodzony jest jako
Światowy Dzień bez Tytoniu. W 2022 roku przyświeca mu hasło
„Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”
(ang. „Tobacco – Threat to our environment”).
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
alarmuje:
·
600 000 000 drzew ścina się
na papierosy
·
84 000 000 ton emisji dwutlenku
węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną
temperaturę
·
22 000 000 000 litrów wody
używa się do robienia papierosów
Szkodliwy wpływ przemysłu
tytoniowego na środowisko jest ogromny i ciągle rośnie, wywierając
niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne
ekosystemy naszej planety.
Tytoń zabija każdego roku ponad
8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo
szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję,
dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.
Kluczowe przesłania Światowego
Dnia bez Tytoniu 2022
·
Uprawa, produkcja i użytkowanie
tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast
chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów. Nie daj
się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które
próbują odwrócić uwagę od szkód
środowiskowych poprzez greenwashing*
swoich produktów dzięki darowiznom na rzecz inicjatyw na rzecz
zrównoważonego rozwoju i raportowaniu o „standardach”
środowiskowych, które często sami ustalają.
·
Przemysł tytoniowy zarabia na
niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty do
odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za
odpady i szkody.
·
Każdy wypalony papieros lub
zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których
zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla
naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu
zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
·
Rządy i decydenci powinni
wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne,
bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu
zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na
środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków
kontroli tytoniu.
Źródło:
Światowa Organizacja Zdrowia https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022
*
Greenwashing – zjawisko polegające na
wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych
zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że
produkt lub przedsiębiorstwo go wytwarzająca są w zgodzie z
naturą (https://pl.wikipedia.org/wiki/Greenwashing)
Oryginalne
materiały Światowej Organizacji Zdrowia (https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022/campaign-materials).
Źródło
– PSSE w Wieruszowie
____________________________________________________________________________________________________
Nasi uczniowie laureatami XLV Olimpiady
Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Quod felix, faustum fortunatumque sit (Oby to było szczęśliwe, sprzyjające i pomyślne). Ta sentencja przyświecała XLV finałowi Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, który odbył się w dniach 27 i 28 maja 2022 roku na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Otwarcia Finału Olimpiady dokonał dr hab. Wiesław Świderek, przewodniczący Komitetu Głównego OWiUR. Finał składał się z dwóch etapów: pierwszym etapem zmagań był test, w którym należało udzielić odpowiedzi na 60 pytań, drugim etapem wykonanie 3 zadań praktycznych. Kilkaset finalistów rywalizowało w 11 blokach tematycznych.
Jako jedna z nielicznych szkół rolniczych w Polsce „wystawiliśmy” w finale centralnym 4 uczestników w aż 4 blokach tematycznych. W finale wzięły udział: Julia Górecka—blok produkcja roślinna, Aleksandra Gratka—blok agrobiznes, Julita Rosińska—blok produkcja zwierzęca i Oliwia Pałdyna—blok architektura krajobrazu. Należy podkreślić, że do finału zakwalifikowały się osoby wyłonione w etapie szkolnym i okręgowym Olimpiady spośród prawie 14 tyś. uczniów z 330 szkół.
Po ciężkich zmaganiach okazało się, że mamy 3 laureatów i jednego finalistę. Najlepszy wynik IV miejsce uzyskała Aleksandra Gratka, która oprócz tytułu laureata otrzymała stypendium ufundowane przez Fundację BNP Paribas oraz nagrodę ufundowaną przez wydawnictwo APRA. Tytuł Laureata uzyskały również: Julita Rosińska i Oliwia Pałdyna.
Laureaci OWiUR, zgodnie z rozporządzeniem MEN, są zwalniani z części pisemnej egzaminów potwierdzających kwalifikacje m.in. w zawodach: technik agrobiznesu, technik rolnik, technik architektury krajobrazu oraz z postępowania kwalifikacyjnego przy przyjmowaniu na niektóre kierunki studiów (określa uchwała Senatu danej Uczelni).
Gratulujemy naszym uczniom doskonałych wyników, tym cenniejszych, że Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowanych w naszym kraju.
Grzegorz Zadka
____________________________________________________________________________________________________
ZSCKR na 30. Targach
Rolniczo – Ogrodniczych w Kościerzynie
W minioną
sobotę i niedzielę 28-29 maja 2022 r. odbyły się
w Kościerzynie 30. Targi Rolniczo-Ogrodnicze, w których uczestniczyło
ponad 250 firm prezentujących nowinki z zakresu technologii rolniczej
i ogrodniczej, firmy nawozowe, hodowle roślin czy przedstawiciele
branży budowlanej. W targach brały udział także organizacje
rolnicze ARiMR, KRUS, WIORIN i KOWR. Była również wystawa
królików rasowych i drobnego inwentarza.
W części parkowej odbywał się kiermasz ogrodniczy.
Podczas targów tradycyjnie można było kupić kwiaty
i rośliny ozdobne, porozmawiać z producentami maszyn
i urządzeń rolniczych, spróbować regionalnych przysmaków
przygotowanych przez KGW i posłuchać zespołów
ludowych.
W tak ważnym
dla rolnictwa wydarzeniu nie mogło już po raz kolejny
zabraknąć naszej szkoły - Zespołu Szkół
Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie.
Wspólnie
z ODR w Kościerzynie nasza szkoła zaprezentowała
odwiedzającym zastosowanie drona przy produkcji
rolniczej, pokaz przygotowany przez Tomasza Perdka.
Jedną z licznych atrakcji naszego stoiska były warsztaty
techniczne polegające na wykonaniu kwiatów z krepiny
metodą cukierkową. Kompozycja kwiatowe tworzyły uczennice ZSCKR
pod kierunkiem Agnieszki Zgórskiej.
Odwiedzający nasze stoisko mogli posmakować słodkich
przekąsek i spróbować robionych na bieżąco
zdrowych koktajli owocowo–warzywnych na bazie produktów mlecznych
dostarczonych nam przez SDM w Wieluniu oraz zorganizowaliśmy pokaz
barmański drinków bezalkoholowych. Prace uczennic nadzorowała
Ewa Miś.
Stoisko cieszyło się bardzo
dużym zainteresowaniem. Odwiedzali nas i pytania zadawali
zarówno tegoroczni absolwenci klas ósmych, jak i rodzice
młodszych dzieci, którzy już dziś z troską
myślą o przyszłości swoich latorośli. Pytania
dotyczyły głównie kierunków kształcenia, miejsc
odbywania praktyk zawodowych oraz dodatkowych kwalifikacji, jakie można
zdobyć w trakcie nauki w szkole.
W ofercie
ZSCKR znajdują się kierunki zarówno dla chłopców,
jak i dziewcząt: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki,
technik rolnik, technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik
żywienia i usług gastronomicznych, jak również
szkoły branżowe: I stopnia: mechanik–operator pojazdów
i maszyn rolniczych i II stopnia: technik mechanizacji rolnictwa
i agrotroniki. Praktyki młodzież uczęszczająca do
naszej szkoły może realizować zarówno w firmach
i gospodarstwach prywatnych na terenie kraju lub może wyjechać
na praktyki zagraniczne do Włoch w ramach programu unijnego Erasmus.
Możemy
również poszczycić się licznymi dodatkowymi kursami a
mianowicie: kurs operatorów kombajnów zbożowych, spawacza,
obsługi wózka widłowego, florystyczny, pilarza, obsługi
silników spalinowych czy chociażby kurs obsługi kasy
fiskalnej. Wszystkie te kursy są dla uczniów bezpłatne,
młodzież bierze też udział w płatnych
stażach i praktykach u pracodawców w ramach projektu
„Podnoszenie jakości kształcenia dla ZSCKR
w Lututowie”.
Nie
mniejsze zainteresowanie było również wśród
osób dorosłych chcących uzyskać dodatkowe, a zarazem
uzupełniające kwalifikacje rolnicze. Ta oferta nauki to forma zaoczna
(sobota i niedziela) na kursach kwalifikacyjnych ROL.04 i ROL.10.
Z ogromnym
sentymentem i dużym zaciekawieniem na stoisko zaglądały
osoby, które ukończyły naukę w naszych murach.
Absolwenci pytali co słychać, co się u nas ciekawego
dzieje, co się zmieniło, wspominając przy tym ten wspaniały
czas lat nauki szkolnej.
Odpowiedzi na pytania
przez cały czas trwania Targów Rolniczo-Ogrodniczych
w Kościerzynie udzielały vice dyrektor Beata Górecka,
kierownik szkolenia praktycznego Elżbieta Herbik-Wójciak
i nauczycielka przedmiotów ekonomicznych Renata Przezak.
Do zobaczenia za rok!
Renata Przezak
____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie ZSCKR znowu w akcji.
Uczniowie ZSCKR w Lututowie w zawodzie TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU w ramach praktyk zawodowych przygotowali teren i założyli trawnik oraz boisko przy Szkole Podstawowej w Swobodzie. Prace te były wykonane w ramach projektu,, Infrastruktura Sportowa Plus’’ realizowanego przez Urzędu Miasta Lututów we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi.
Beata Wyczałkowska
____________________________________________________________________________________________________
Serniki ZSCKR w Lututowie na
prezydenckim stole
Uczniowie Technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych w ZSCKR w Lututowie przygotowali na zajęciach praktycznych pod kierunkiem nauczycielek: Marzeny Maciejewskiej i Ewy Miś serniczki na bazie produktu Mój Ulubiony. Można było je skosztować w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Nasze wyroby dekorowały stoisko firmowe Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu, podczas zaszczytnego wydarzenia, jakim było przekazanie, z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, tytułu Wicemistrza Krajowego Ogólnopolskiego Konkursu AgroLiga 2021 w kategorii: Firmy dla SDM Wieluń. To dla nas zaszczyt, że pracujemy z najlepszymi.
Marzena Maciejewska
____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie ZSCKR w Lututowie na podium
– I MIEJSCE w ogólnopolskim konkursie kulinarnym!!!
W dniu
30 maja rozstrzygnięty został Finał
X Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego
„Smaki wsi” - pod hasłem „Staropolskie desery na
polskim stole”, zorganizowanego przez Zespół
Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie
w woj. warmińsko-mazurskim.
Konkurs
został objęty Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wzięło w nim udział dwadzieścia pięć
drużyn ze szkół z całego kraju, w tym ekipa
Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
w Lututowie. Młodzi kucharze zaprezentowali bardzo wysoki poziom
przygotowania kulinarnego i pomysłowości w sposobie podania
dania. Potrawy oceniane były dwustopniowo przez głosowanie
wśród społeczności szkolnej i wybór Jury.
W składzie komisji
konkursowej byli:
·
Ireneusz
Koniuszek- Szef kuchni Hotel Zamek Ryn****
·
Aleksandra
Juszkiewicz- zwyciężczyni programu Master Chef
Polska 2020
·
Dariusz Baryga- Szef kuchni w restauracji Tawerna DEZETA
w Wilkasach
·
Grzegorz
Ciosek –sp. ds. szkoleń, nauczyciel przedmiotów
zawodowych gastronomicznych w Zespole Szkół nr. 2 w Mrągowie
Skład drużyny ZSCKR
w Lututowie tworzyły: Anna Kamińska i Kinga Kępa
– uczennice klasy pierwszej Technikum w zawodzie technik
żywienia i usług gastronomicznych. Pod kierunkiem nauczycielki
przedmiotów zawodowych – Marzeny Maciejewskiej, przygotowały
sernik królewski po dekonstrukcji z cytrusowym „koglem moglem”
i karmelową taflą. Ta propozycja zdobyła największe
uznanie spośród zaprezentowanych dań i zdaniem jury
zasłużyła na I miejsce - „Złotą
Patelnię”.
Zwycięska drużyna otrzymała także nagrodę
pieniężną ufundowaną przez organizatorów
i mecenasów konkursu.
Cieszymy
się, że mogliśmy wziąć udział
w prestiżowym konkursie i być oceniani przez tak
znakomitych fachowców w branży gastronomicznej. By trafić
do najbardziej wymagających odbiorców naszych dań, należy
poznać korzenie tradycji kulinarnych. „Smaki wsi” to konkurs
szczególny, gdyż pozwolił nam zaprezentować
niezwykłe, naturalne smaki polskiej wsi. Najważniejsze jest to,
że nasza młodzież ma chęci, duszę pełną
optymizmu i odważnie stawia kroki na drodze nowych
doświadczeń kulinarnych.
Marzena Maciejewska
____________________________________________________________________________________________________
Warsztaty kulinarne w ZSCKR w Lututowie.
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
w Lututowie 16.05.2022 r. odbyły się warsztaty kulinarne
połączone z pokazem rozbioru półtuszy wieprzowej pod
hasłem „Wybieram Polskie – Eko”. Na
zaproszenie nauczycielki przedmiotów zawodowych Marzeny Maciejewskiej
przybyli członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
Przetwórców i Producentów Ekologicznych POLSKA
EKOLOGIA w składzie: Krzysztof Zieliński – sprawozdawca
projektu, Zdzisław Czepiga masarz-kucharz, Małgorzata Konieczna
z firmy kateringowej „MAŁGOŚ” i Stefan Bednarek
- właściciel ekologicznego gospodarstwa rolnego.
Wydarzenie
to sfinansowane zostało przez „Fundusz promocji mięsa
wieprzowego”, „Fundusz promocji mięsa wołowego”,
„Fundusz promocji ziarna zbóż i przetworów
zbożowych” oraz „Fundusz promocji warzyw i owoców”.
W pokazie
rozbioru półtuszy wieprzowej na części zasadnicze
i elementy gastronomiczne brali udział uczniowie Technikum
w zawodzie: technik agrobiznesu i technik żywienia
i usług gastronomicznych. Następnie z mięsa
i dostarczonych przez prowadzących warzyw i przypraw uczniowie
technikum żywienia i usług gastronomicznych wykonali zestawy
potraw według własnych pomysłów. Przygotowano pieczone
żeberka w pomidorach, zrazy w sosie demi
glace, kotlety z kostką, karkówkę duszoną
z cebulką, gulasz i tradycyjną, swojską świeżonkę. Jako dodatki młodzież
zaproponowała kaszę i ziemniaki podawane na różne
sposoby: pieczone w aromatycznych ziołach, smażone
w postaci chrupiących placków ziemniaczanych oraz gładkiego
puree. W daniach nie zabrakło królowej polskich warzyw –
białej kapusty, którą uczniowie przyrządzali po
obróbce termicznej w formie zasmażanej, jak
i w postaci wysoko witaminowych surówek. Sutą
atmosferę posiłku orzeźwił kompot z rabarbaru.
Dania
wykonane przez naszych uczniów, którzy mają wiedzę
o ekologii, surowcach i wpływie prawidłowo prowadzonego
procesu technologicznego na jego jakość, miały niezwykły
smak polskiej tradycyjnej, kuchni -
bliskiej naturze. Zaproszeni goście, obserwując pracę
młodzieży pod okiem nauczycielek przedmiotów zawodowych Ewy Miś
i Marzeny Maciejewskiej, oceniając aspekty wizualne i smakowe
potraw stwierdzili, że wśród uczestników
warsztatów jest wielu niezwykle utalentowanych kucharzy, którzy
są na drodze do osiągnięcia prawdziwego sukcesu zawodowego.
Młodzież
technikum żywienia i usług gastronomicznych w Lututowie wie
o tym, że należy sięgać po tradycyjne polskie surowce,
uzyskane z ekologicznych hodowli, aby podkreślić
oryginalność swoich dań. A jednocześnie utrwalić
w pamięci gości, niezapominane potrawy i ich
aranżacje.
Marzena Maciejewska
____________________________________________________________________________________________________
Podpisanie
umowy z SDM w Wieluniu
____________________________________________________________________________________________________
Współpraca z instytucjami lokalnymi
Uczniowie ZSCKR w Lututowie w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu w ramach praktyk zawodowych wykonali prace związane z zakładaniem trawnika wokół boiska szkolnego oraz ściółkowanie roślin przy Szkole Podstawowej w Niemojewie. Szkoła nasza ściśle współpracuje z różnymi instytucjami lokalnymi na rzecz wzajemnego rozwoju dzięki czemu nasze otoczenie pięknieje.
Beata Wyczałkowska
____________________________________________________________________________________________________
Uroczystość
wręczenia świadectw ukończenia ZSCKR w Lututowie
„Kiedy wydaje się, że
wszystko się skończyło wtedy dopiero się zaczyna”
Ks. Jan Twardowski
Mogłoby się wydawać, że 29 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie to dzień, w którym mówimy wyłącznie o pożegnaniu uczniów klas maturalnych. Jednak w myśl motta, które towarzyszyło tegorocznej uroczystości, absolwenci zaczynają nowy etap, który dalej będzie ich kształtował i coraz bardziej ubogacał. Społeczność szkolna żegnała uczniów Technikum i Branżowej Szkoły II stopnia.
Akademia rozpoczęła się od przekazania sztandaru szkoły przez przedstawicieli klas maturalnych swoim młodszym kolegom. Następnie głos zabrał Dyrektor ZSCKR Robert Majchrowicz. W pierwszej części swojego wystąpienia odniósł się do wszystkich uczniów, bo wspólne spotkanie w tak zacnym gronie stało się okazją do wręczenia nagród i listów gratulacyjnych dla młodszych koleżanek i kolegów za osiągnięcia w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach, które odbywały się jeszcze w okresie, gdy nie mogliśmy się gromadzić. Oficjalnie przekazano listy potwierdzające przyznanie Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczennic w technikum: po szkole podstawowej -Julii Góreckiej i po gimnazjum -Aleksandry Gratki. Dyrektor pogratulował i podziękował nauczycielom zawodu za przygotowanie uczniów do konkursów i olimpiad z przedmiotów zawodowych oraz wręczył listy gratulacyjne uczniom za:
· Okręgowy Finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych we Wrocławiu: Julia Górecka – I miejsce w bloku produkcja roślinna, Aleksandra Gratka – I miejsce w bloku agrobiznesu, Julita Rosińska – I miejsce w bloku produkcja zwierzęca i Oliwia Pałdyna – II miejsce w bloku architektura krajobrazu;
· Wojewódzki Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych: Wiktor Magda, Julita Rosińska;
· Zwycięstwo w regionalnym etapie i awans na etap ogólnopolski konkursu „Polska wieś w Europie”: Julia Górecka, Aleksandra Gratka, Amelia Tryka;
· I miejsce w Mistrzostwach Polski Centralnej do lat 16 w karate kyokushin: Kacper Jaremko;
· Konkurs kulinarny „Przypomnieć zapomniane”: Anastazja Udalska;
· Konkurs kulinarny „Wieprzowina w roli głównej”: Kinga Kubiak, Dominik Toboła;
· Konkurs ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”: Julia Górecka, Aleksandra Gratka, Amelia Tryka;
· Konkurs plastyczny „Krajobraz powiatu wieruszowskiego”: Kinga Gałka, Weronika Caban, Marika Osada, Natalia Grzesiak, Monika Sobczyk, Oliwia Pałdyna, Kinga Błasiak;
· Szkolny konkurs tenisa stołowego: Aldona Parzybut, Wiktoria Kowalewska, Marlena Wrzosek, Wiktor Rosiński, Sebastian Aleksandrowicz, Maciej Pietrzak;
· Szkolny konkurs kulinarny: Kinga Kubiak, Marcjanna Ślipek, Anastazja Udalska, Zuzanna Bednarek.
Podziękowania otrzymali również wolontariusze: Damian Fajga, Katarzyna Kubiak, Julia Kupis i Julia Wróblewska oraz szkolny opiekun tegorocznego finału WOŚP.
Prezes RBS w Lututowie wręczył nagrody pieniężne w formie przelewu na konta dla zwycięzców „Pierwszego Konkursu Wiedzy o RBS w Lututowie”. I miejsce zajęła Aleksandra Gratka, II – Katarzyna Kubiak, a III – Julia Górecka.
W dalszej części dyrektor pogratulował tegorocznym maturzystom wyników, ukończenia szkoły i życzył sukcesów w przyszłej karierze zawodowej, a także powodzenia na egzaminie maturalnym. Do gratulacji i życzeń dołączyli się również Burmistrz Lututowa Marek Pikuła, Prezes RBS Lututów Tomasz Klimecki oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Agata Wojewódka.
Dla absolwentów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce oraz reprezentowali szkołę w konkursach i zawodach sportowych Rada Rodziców ZSCKR w Lututowie oraz organ prowadzący: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ufundowali nagrody i stypendia. Najlepsze wyniki z całego cyklu kształcenia wypracowali uczniowie: z klasy 4 HTF z technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu: Milena Szczęsna (świadectwo z wyróżnieniem), Paulina Ostrowska i Dominika Leszczyńska oraz z klasy 4 BTM z technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki: Adam Pędziwiatr i Jarosław Janas. Najlepszą uczennicą z terenu Gminy Lututów okazała się Klaudia Bartoszek z technikum w zawodzie technik agrobiznesu, dla której nagrodę ufundował i wręczył Burmistrz Miasta Lututów Marek Pikuła. Pamiątkowe statuetki za reprezentowanie szkoły w okresie czteroletniej nauki otrzymali nasi sportowcy kończący dzisiaj szkołę. Za zaangażowanie w pracę na rzecz ZSCKR podziękowanie otrzymali członkowie Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy abiturienci odebrali świadectwa ukończenia szkoły z rąk dyrektora.
Dyrektor ZSCKR symbolicznym kwiatkiem złożonym na ręce uczniów podziękował za współpracę rodzicom maturzystów, którzy chętnie angażowali się w życie szkoły w okresie czteroletniej nauki ich dzieci. List gratulacyjny otrzymała również pani Iwona Szczęsna mama najlepszej tegorocznej abiturientki.
Swoje wystąpienie mieli także absolwenci, którzy podkreślili, że czas spędzony w szkole minął im niezwykle szybko. Podziękowali Dyrekcji i nauczycielom za przekazaną wiedzę, życzliwość i wsparcie. Szczególne podziękowania skierowali do swoich wychowawców, a wyrazem wdzięczności było motto płynące z głębi serca ,,Dałbym Tobie kwiatów nawet cały kosz ale nie są to kwiaty no bo kwiaty szybko schną”, dlatego też uczniowie klas maturalnych: IV BTM i IVHTF, przekazali pieniążki, które mieliby wydać na zakup „kwiatów”, na leczenie dziewczynki Dominiki Fiołki z gminy Galewice, która zmaga się z ciężką chorobą. Wszystkich zebranych ujął i poruszył ten piękny gest, a wspomniani nauczyciele poczuli dumę, że mamy taką młodzież.
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów klas trzecich. Momentem pełnym radosnych i wzruszających wspomnień była prezentacja zdjęć i wypowiedzi dokumentujących różne zdarzenia z czteroletniego pobytu w szkole. Następnie absolwenci otrzymali od swoich młodszych kolegów drobne upominki „na szczęście” wraz z życzeniami powodzenia w życiu oraz na egzaminach maturalnym.
Abiturienci tego rocznika to wyjątkowi młodzi ludzie, bardzo zaangażowani w życie ZSCKR, dlatego na długo pozostaną w naszej pamięci i będzie ich nam brakowało. Jeszcze raz życzymy im spełnienia marzeń i pomyślności w nowym etapie życia, który właśnie się przed nimi otworzył.
Monika Smug
Tomasz Perdek
____________________________________________________________________________________________________
„DZIEŃ ZIEMI” oraz
akcja „WYSPRZĄTAJMY POWIAT WIERUSZOWSKI NA WIOSNĘ”
połączone z Dniem
Profilaktyki w ZSCKR w Lututowie
W piątek 22
kwietnia obchodziliśmy w ZSCKR w Lututowie Dzień Ziemi,
największe międzynarodowe święto ekologiczne. Co roku
myśl przewodnia poświęcona jest wybranemu zagadnieniu
z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
Tegoroczne hasło towarzyszące
obchodom Światowego Dnia Ziemi brzmi: „Invest in Our Planet” „ZAINWESTUJ W NASZĄ
PLANETĘ”. Organizatorzy zwracają uwagę na potrzebę
podjęcia pilnych działań służących ochronie
przyrody, za którą cała ludzkość ponosi
odpowiedzialność.
Inicjatywa Światowego Dnia Ziemi
została ogłoszona na konferencji UNESCO (Organizacji Narodów
Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) w 1969 roku.
Rok później zainicjowano pierwsze obchody tego święta
w Stanach Zjednoczonych, 20 lat później zyskały
rangę wydarzenia międzynarodowego. Obecnie są obchodzone
w ponad 190 państwach na całym świecie. Celem
obchodów jest uwrażliwienie społeczeństw, przedsiębiorców
i polityków na problemy niszczące ziemski ekosystem.
ZSCKR w Lututowie
z okazji tego święta przygotowała zajęcia dla
młodzieży obejmujące 5 bloków tematycznych:
1. TMRiA – samochód elektryczny oraz bezpieczeństwo w ruchu
drogowym,
2. TR –
rośliny miododajne i znaczenie pszczół w życiu
człowieka,
3. TŻiUG – zdrowe nawyki żywieniowe,
4. TAK – warsztaty
recyklingowo – kwiatowe,
5. TAG –
proekologiczna lekcja bankowości – BĄDŹ EKO z RBS
w LUTUTOWIE.
Grupa tematyczna TMRiA miała dla wszystkich prawdziwą
niespodziankę. Na placu manewrowym naszego OSK wszyscy uczniowie mieli
możliwość zapoznania się z pojazdem elektrycznym,
przyjaznym środowisku. Uczniowie poznali zasady działania samochodu
elektrycznego, nauczyciel Rafał Pastusiak omówił jego
budowę, jak i sposób ekologicznego pozyskiwania energii do
jego zasilania. Młodzież poznała także korzyści
płynące z poruszania się takim pojazdem po dużych
aglomeracjach miejskich, tj. brak opłat za parkowanie czy możliwość
jazdy buspasem. Uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli - instruktorów
nauki jazdy - Radosława Modrzejewskiego, Tomasza Machały
i Andrzeja Szczecińskiego, odświeżyli zasady
bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz mogli osobiście
zasiąść za kierownicą tego samochodu, poznać jego
zalety i możliwości, co wzbudzało największy entuzjazm
i zainteresowanie wśród naszych uczniów.
Samochód do prezentacji otrzymaliśmy dzięki uprzejmości
firmy Jaszpol z Łodzi, za co bardzo
dziękujemy. Pozwoliło to naszym uczniom inaczej spojrzeć na
motoryzację i pokazało jak można ją
łączyć z byciem ekologicznym.
W pracowni
produkcji roślinnej (grupa TR) odbywały się zajęcia
dotyczące pszczół i ich wpływu na
bioróżnorodność. Uczniowie obejrzeli dwie prezentacje,
które zapoznały ich
z życiem pszczół, rolą w przyrodzie,
głównie zapylaniem kwiatów, produkcją miodu
i wpływem na zachowanie bioróżnorodności.
Dowiedzieli się także jak stosować pestycydy, aby nie
szkodzić owadom zapylającym. Następnie poznali różne
rośliny miododajne. Każda grupa na zakończenie
rozwiązywała quiz, dotyczący zdobytych wiadomości. Trzy
osoby z najwyższym wynikiem otrzymywały nagrodę - nasiona
na kwietną łąkę. Zajęcia przebiegały
w przyjaznej atmosferze. Uczniowie chętnie rozwiązywali quiz,
dobrze się przy tym bawili, a co równie ważne - bardzo
dużo zapamiętali. Ponadto wysiane nasiona na pewno będą
dobrym pożytkiem dla owadów zapylających.
Grupa tematyczna żywienia i usług
gastronomicznych przygotowała atrakcje „dla duszy i dla
ciała”. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami zdrowego
odżywiania, obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną
dotyczącą właściwego komponowania posiłków,
zwłaszcza śniadań, w okresie dorastania. Ponadto mieli
okazję poznać techniki pieczenia i dekorowania ciast i tortów,
połączone z degustacją zdrowych fit-ciasteczek,
uprzednio przygotowanych przez klasy technikum żywienia i usług
gastronomicznych pod kierunkiem nauczycielek przedmiotów
gastronomicznych Ewy Miś i Marzeny Maciejewskiej.
W grupie
tematycznej TAK, gdzie odbywały się kwiatowe warsztaty doniczkowo
– recyklingowe zapoznano młodzież z możliwościami
wykorzystania odpadów do tworzenia kompozycji kwiatowych. Zajęcia
odbywały się w pracowniach architektury krajobrazu.
Młodzież obejrzała prezentacje dotyczące recyklingu
różnego rodzaju odpadów oraz nadania im „drugiego
życia”. Przypomniano o racjonalnym gospodarowaniu odpadami
i powtórnym ich wykorzystaniu. Warsztaty doniczkowo –
recyklingowe umożliwiły uczestnikom zabawę
w „ogrodników”. Młodzież
z zaciekawieniem wysłuchała informacji przedstawionych przez
nauczycieli oraz z entuzjazmem podjęła się dekorowania
pojemników (plastikowych, metalowych, szklanych i in.)
a także dokonała nasadzeń przygotowanych wcześniej
roślin w wybrane naczynia.
W ramach
zajęć z bankowości (grupa TAG), nasi nauczyciele we
współpracy z przedstawicielką RBS Lututów, zapoznali
uczniów z historią pieniądza, przekazali informacje na
temat współczesnych form płatności,
m. in. blika oraz zabezpieczeń przeciw cyber-kradzieży.
Nasz partner i jednocześnie sąsiad - RBS w Lututowie
prowadzi również szeroko zakrojone działania proekologiczne na
rzecz środowiska naturalnego. Młodzież naszej szkoły
mogła się o tym przekonać słuchając relacji pani
Danuty Perki, pracownika banku i oglądając prezentacje
ilustrujące wkład pracowników RBS w Lututowie
w działania na rzecz ekologii. To doskonały przykład tego,
że każda instytucja, każdy z nas może na miarę
swoich możliwości zadbać o środowisko naturalne.
W ramach
obchodów Dnia Ziemi, odbywa się wiele wydarzeń
towarzyszących, m. in. akcja sprzątania świata.
Społeczność ZSCKR w Lututowie wraz z dyrekcją
i nauczycielami wzięła udział w zorganizowanej przez
Starostwo Powiatowe w Wieruszowie akcji ,,WYSPRZĄTAJMY POWIAT
WIERUSZOWSKI NA WIOSNĘ”. Warto nadmienić, że akcja
została przywrócona po dwuletniej przerwie związanej
z ograniczeniami związanymi z pandemią
COVID - 19. Główne przesłanie wydarzenia brzmi:
„Czyste środowisko oraz człowiek przyjazny naturze
i drugiemu człowiekowi”. Uczniowie w ramach akcji
wysprzątali tereny wokół szkoły zaczynając od ulicy
Klonowskiej, poprzez Ogrodową
i al. Grabową a także część
parku przy szkole.
22. kwietnia –
Dzień Ziemi uważamy za udany. Młodzież naszego zespołu
szkół miała okazję zadbać o własne zdrowie
i bezpieczeństwo, poznając zasady zdrowego żywienia i aktualizując
wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie
zapominając również o względach estetycznych, jak
upiększyć swoje otoczenie wykorzystując do tego np.
„odpady”. Uczniowie zdobyli dużo ciekawych wiadomości,
nie tylko z zakresu bankowości, poznali nowe technologie,
które mają nauczyć nas wszystkich, jak dbać o naszą
małą część wspólnej planety Ziemi, bo
przecież „razem możemy więcej”. Mamy nadzieję,
że efektem tych działań będzie dbanie o siebie, własne
zdrowie i wspólne otoczenie. Jeśli wśród
uczestników znajdą się osoby, które zastosują
poznaną wiedzę w praktyce, to będzie to sukces nas
wszystkich.
Zespół autorów
ZSCKR Lututów
____________________________________________________________________________________________________
Turniej Tenisa Stołowego
w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
w Lututowie
Po okresie pandemii, która zablokowała wszelkie rozgrywki szkolne, ograniczające młodzież w rywalizacji sportowej, w czwartek 21 kwietnia 2022 roku w ZSCKR w Lututowie pod czujnym „okiem” nauczycieli wychowania fizycznego odbył się coroczny Turniej Tenisa Stołowego.
Tenis stołowy, powszechnie nazywany ping - pongiem jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie. Wynika to z faktu istnienia długoletniej tradycji sięgającej Epoki Wiktoriańskiej. Współczesny tenis stołowy jest bardzo szybką grą, wymagającą od zawodników niezwykle energicznych ruchów i reakcji. Rozgrywka polega przede wszystkim na szybkości i rotacji nadawanej piłce, tak żeby sprawić przeciwnikowi jak najwięcej trudności przy jej odbiorze. Od 2001 roku sety rozgrywane są do momentu zdobycia przez któregoś z graczy 11 punktów (wcześniej 21). Zwykle gra się do 3 wygranych setów lub 4 (na imprezach wyższej rangi, np. mistrzowskiej).
Młodzież naszej szkoły ze sportową radością przyjęła fakt organizacji rozgrywek szkolnych. Do rywalizacji zgłosiło się 32 chłopców i 10 dziewcząt.
Zawody tradycyjnie otworzył dyrektor szkoły Robert Majchrowicz, który przekazał młodym sportowcom, by turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym, aby podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników – co by bardzo cieszyło organizatorów. To dzięki zaangażowaniu dyrektora szkoły w unowocześnianie bazy sportowej naszej placówki uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji nowo zakupione 4 stoły, przy których rozgrywano mecze „do dwóch przegranych”. W opinii znawców dyscypliny są one najbardziej sprawiedliwym sposobem wyłaniania zwycięzców.
Jednak nadrzędną wartością sportu była gra fair –play i to ona wyłoniła najlepszych tenisistów stołowych szkoły.
Wśród dziewcząt najlepsza okazała się uczennica Aldona Parzybut z klasy II technikum rolniczego, a w następnej kolejności: Wiktoria Kowalewska z klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych (II miejsce) oraz Marlena Wrzosek z klasy II technikum architektury krajobrazu (III miejsce).
W kategorii chłopców zwyciężył Wiktor Rosiński - uczeń I klasy technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, a następnie - Sebastian Aleksandrowicz z II klasy branżowej szkoły I stopnia (II miejsce) oraz Maciej Pietrzak z II klasy technikum rolniczego.
Zwycięscy otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
E.A Okolewscy
____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie ZSCKR
Lututów w Finale Ogólnopolskim Olimpiady
„Polska wieś w Europie”
W dniach 20-21. kwietnia w ZSCKR w Studzieńcu odbył się I Ogólnopolski Finał Olimpiady „Polska Wieś w Europie”. Jej organizatorami było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wydarzeniu wzięli udział sekretarz stanu w MRiRW Ryszard Bartosik oraz komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Z ramienia organizatorów w finale Olimpiady udział wzięły również: p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter oraz dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w MRiRW Anna Radecka.
Cele tego konkursu to: zapoznanie uczniów szkół resortowych z dorobkiem i efektami integracji europejskiej dla polskiej wsi, popularyzacja wiedzy o funduszach skierowanych do rolników oraz zachęcenie nauczycieli do podejmowania zagadnień europejskich w pracy z uczniami.
Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 57 szkół. Po etapie regionalnym do finału krajowego zakwalifikowało się 10 drużyn, w tym drużyna ZSCKR w Lututowie w składzie: Aleksandra Gratka, Julia Górecka oraz Amelia Tryka.
Rywalizacja o zwycięstwo rozegrała się w bardzo ciekawej formule na wzór teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Wzbudziła ona wiele emocji. Trudne pytania, stres, krótki czas odpowiedzi, konieczność szybkiej decyzji czy odpowiadamy sami, czy wyznaczamy kolegów z innej drużyny, kalkulacje i rozsądek, a przede wszystkim ogromna wiedza – to wszystko składało się na przebieg ogólnopolskiego finału. Nasza drużyna zakończyła rozgrywki na VI miejscu. Udział w finale był dla nas bardzo pozytywnym przeżyciem, doświadczeniem. Co najważniejsze - jak na zakończenie powiedział Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski - poziom wiedzy, jaką wykazali się uczestnicy olimpiady daje nadzieję i spokój, że Polska Wieś i Polska Wieś w Europie będzie funkcjonować, będzie się rozwijać i poradzi sobie w każdej sytuacji.
Opiekun grupy- Barbara Zadka
____________________________________________________________________________________________________
Konkurs Wiedzy o RBS
w Lututowie w ZSCKR
20. kwietnia w ZSCKR w Lututowie przeprowadzony został Pierwszy Konkurs Wiedzy o Rejonowym Banku Spółdzielczym w Lututowie. Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowań w zakresie bankowości, wiedzy o produktach i usługach bankowych, jak również znajomości historii o RBS, tak prężnie działającym na terenie województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Udział w konkursie był dobrowolny i nieodpłatny. Jedyny warunek stawiany przez organizatora to posiadanie rachunku w RBS w Lututowie. Do konkursu zgłosiło się 12 uczniów z drugich i trzecich klas: technikum agrobiznesu - Joanna Wysota, Katarzyna Kubiak, Andrzej Cłapka, Wioleta Kontowska, Julia Górecka, Daria Rozmarynowska, Aleksandra Gratka, technikum rolniczego - Marlena Wrzosek, technikum żywienia i usług gastronomicznych - Zuzanna Bednarek, Małgorzata Piekarska oraz technikum architektury krajobrazu - Agnieszka Pijanka i Dominika Spałek. Konkurs przebiegał jednoetapowo i polegał na udzieleniu odpowiedzi na 30 otwartych pytań testowych. Zwycięzca konkursu został wyłoniony na podstawie dogrywki przeprowadzonej w formie odpowiedzi ustnej na wylosowane pytanie z puli pytań dodatkowych z zakresu wiedzy ekonomicznej – do pierwszego błędu. Wynikało to z faktu uzyskania przez dwie uczestniczki takiej samej liczby punktów. Rywalizacja pomiędzy uczennicami odbywała się pod ścisłym nadzorem szkolnej komisji konkursowej pod przewodnictwem pani Marty Raduckiej - Puchała oraz pani Barbary Jaworskiej i Renaty Przezak. Zwycięzcą Pierwszego Konkursu Wiedzy o RBS w Lututowie została Aleksandra Gratka, na II miejscu uplasowała się Katarzyna Kubiak a na III miejscu - Julia Górecka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od organizatora drobne upominki. Nagrody zwycięzcom wręczył Prezes RBS w Lututowie Tomasz Klimecki 29. kwietnia br. na uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego klas maturalnych.
ZSCKR i RBS w Lututowie to wieloletni partnerzy, to zaprzyjaźnione sąsiadujące ze sobą instytucje, a zapewnienie pana prezesa, że to pierwszy a na pewno nie ostatni taki konkurs, prognozuje naszą dalszą wieloletnią współpracę.
,,Razem można osiągnąć więcej”
Renata Przezak
____________________________________________________________________________________________________
„Patriotyczne kotyliony”
w ZSCKR w Lututowie- warsztaty tworzenia kokard narodowych.
Z okazji zbliżających się majowych świąt narodowych uczniowie 5 klasy Szkoły Podstawowej w Lututowie wraz z wychowawcą panią Anną Szymańską zagościli w sąsiedniej szkole ZSCKR w Lututowie, gdzie odbyły się warsztaty tworzenia kokard narodowych pt. „Patriotyczne kotyliony”. Warsztaty przeprowadziła Agnieszka Zgórska nauczyciel ZSCKR w Lututowie wraz z młodzieżą tej szkoły w świetlicy internatu.
W dziejach i tradycji naszego narodu są wartości o nieprzemijającym znaczeniu. Każde państwo ma własne symbole. W Polsce symbole państwowe rozpoznawalne są wszędzie i przez wszystkich - małych i dużych. O ogromnym przywiązaniu Polaków do narodowych tradycji świadczą warsztaty robienia kotylionów w barwach narodowych. Podczas naszych warsztatów każdy uczeń Szkoły Podstawowej w Lututowie wykonał kokardę narodową, czyli swój własny kotylion z białego i czerwonego papieru wraz z symbolem Godła Polski. Uczniowie z wielką ciekawością i zaangażowaniem uczyli się wykonywania narodowych kotylionów. Warsztaty zdominował nie tylko biały i czerwony kolor, zagościł również na naszych warsztatach kolor niebieski i żółty, a wszystko to za sprawą nowego ucznia Szkoły Podstawowej pochodzącego z Ukrainy, który wykonał kotylion w barwach swojego kraju, na znak tęsknoty za swoimi świętami narodowymi.
Agnieszka Zgórska
____________________________________________________________________________________________________
Kolejna wygrana uczniów ZSCKR
Lututów
1 kwietnia 2022 r. w ZSCKR w Nakle Śląskim
odbyła się ogólnopolska olimpiada dla
szkół rolniczych pt. „Polska Wieś w Europie”. Organizatorami olimpiady są
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce oraz Ministerstwo Rolnictwa i
Rozwoju Wsi . Patronat honorowy nad olimpiadą objęli Janusz Wojciechowski,
Komisarz UE ds. Rolnictwa, oraz Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady
Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem olimpiady "Polska Wieś w Europie"
jest promocja wśród uczniów szkół rolniczych
prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiedzy o
nowoczesnym rolnictwie w Unii Europejskiej. Rolnictwo to serce europejskiego
ekosystemu. Rolnicy produkują żywność dla około 450
mln obywateli/obywatelek Unii Europejskiej. Ich zaangażowanie jest
niezbędne walce ze zmianami klimatu, w zachowaniu
różnorodności i ożywianiu obszarów wiejskich.
Edukacja i zdobywanie umiejętności w zakresie zarządzania
nowoczesnym gospodarstwem rolnym w Unii Europejskiej to działanie, które
warto podjąć! Europejskie rolnictwo jest innowacyjne i potrzebuje
wykształconych rolników. Celem Olimpiady jest edukacja w dziedzinie
nowoczesnego rolnictwa w Unii Europejskiej oraz rozpowszechnianie wiedzy na
temat polityki unijnej dotyczącej rolnictwa i programów unijnych
skierowanych do rolników.
Etap II Olimpiady odbył się 1
kwietnia 2022 r., został przeprowadzony równolegle i w tym samym
czasie w 5 regionach. Nasza szkoła rywalizowała
z drużynami z 11 szkół w Nakle Śląskim.
Drużyna ZSCKR w Lututowie w
składzie: Julia Górecka, Aleksandra Gratka oraz Amelia Tryka
zajęła pierwsze miejsce. Tym samym awansowała do finału
centralnego, który odbędzie się 21.04.2022 r. ZSCKR w
Studzieńcu.
Jesteśmy dumni z naszych uczennic i życzymy im takiegoż
sukcesu w finale.
Barbara
Zadka
____________________________________________________________________________________________________
Przygotowanie poczęstunku przez
uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych na
DZIEŃ ZIEMI.
Pyszne ciasteczka w odcieniach piasku:
żółtym, beżowym i brunatnym.
____________________________________________________________________________________________________
Świąteczne dzieła
uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych
____________________________________________________________________________________________________
OWiUR jakiego jeszcze nie było..
Czworo uczniów Technikum w ZSCKR w Lututowie awansowało do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
Eliminacje okręgowe XLV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych odbyły się 9 kwietnia 2022 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. OWiUR to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowanych w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W tym roku naszą szkołę reprezentowało 13 uczniów, w sześciu blokach tematycznych: produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa i agrotroniki, produkcja roślinna, agrobiznes, architektura krajobrazu oraz gastronomia.
Czołowe miejsca zajęło czterech z nich:
· blok produkcja roślinna:
I miejsce – Julia Górecka z klasy III technikum w zawodzie technik agrobiznesu,
· blok agrobiznes:
I miejsce – Aleksandra Gratka z klasy III technikum w zawodzie technik agrobiznesu,
· blok produkcja zwierzęca:
I miejsce – Julita Rosińska z klasy III technikum w zawodzie technik rolnik,
· blok architektura krajobrazu:
II miejsce – Oliwia Pałdyna z klasy III technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu.
Wysoko punktowane miejsca zajęli również: Tobiasz Napierała w bloku produkcja zwierzęca – 4 miejsce, Marlena Wrzosek w bloku produkcja roślinna – 6 miejsce.
Eliminacje centralne OWiUR odbędą się w dniach 27-28 maja 2022 roku w SGGW w Warszawie. Stawką zmagań w finale centralnym są indeksy na wybrane kierunki uczelni przyrodniczych w całym kraju, stypendia, nagrody rzeczowe oraz zwolnienie z egzaminu zawodowego.
Wszystkim uczestnikom olimpiady serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Barbara Zadka
____________________________________________________________________________________________________
Wielkanocne cudeńka
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczniowie klas 1, 2 i 3 w zawodzie Technikum Architektury Krajobrazu ZSCKR w Lututowie wykonali w ramach zajęć praktycznych piękne stroiki , palmy oraz ozdoby wielkanocne. Młodzież zapoznała się z różnymi materiałami i technikami florystycznymi. Na zajęcia zaprosiliśmy również panią Agnieszkę Zgórską ,która pokazała nam technikę ozdabiania jajek metodą decoupage. Zajęcia oprócz rozwijania zdolności artystycznych były okazją do wspólnego kultywowania pięknych tradycji oraz dobrej zabawy. Zwieńczeniem prac była wystawa wielkanocna ciesząca się dużym zainteresowaniem.
Beata Wyczałkowska
_____________________________________________________________________________________________________
„Moje ręce potrafią coraz więcej…”
Wielkanocne warsztaty decoupage, czyli
magia ozdabiania jajek metodą serwetkową.
W dniu 28.03.2022 r. w związku ze
zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi odbyły
się warsztaty artystyczną metodą decoupage,
polegającą na zdobieniu jajek styropianowych serwetkami
z przepięknymi wzorami wielkanocnymi.
Młodzież ZSCKR w Lututowie wraz z panią
Agnieszką Zgórską zapoznała
dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lututowie- Filia w Swobodzie, pod
czujnym okiem nauczycieli pani Doroty Raduckiej, Katarzyny Rosińskiej
i Kamili Zychla z nową techniką
zdobienia jajek wielkanocnych. Celem warsztatów była integracja
uczniów obu szkół poprzez wspólne
własnoręczne tworzenie ozdób świątecznych. Podczas
warsztatów panowała miła przedświąteczna atmosfera,
w tle słychać było dźwięki twórczej muzyki
Mozarta, która inspirowała dzieci i młodzież podczas
wykonywania ozdób wielkanocnych.
W efekcie wspólna praca twórcza przyniosła
wszystkim uczestnikom warsztatów radość
i satysfakcję z wykonanych prac.
Agnieszka
Zgórska
_____________________________________________________________________________________________________
W dniach 18-20.03.2022 r. w Kielcach odbyły się XXVII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. 27 edycję targów rolniczych Agrotech, jak co roku odwiedziły firmy rolnicze z całego świata, prezentując ciągniki, kombajny, maszyny sadownicze, silosy zbożowe, nawozy czy środki uprawy rolnej. W 9 halach wystawiło się 350 firm z 11 krajów, w tym z Austrii, Czech, USA, czy Włoch. Na targach obecne były firmy: m. in. John Deere i Case z USA, Zetor z Czech, czy McCormick z Włoch. Była też silna reprezentacja Polski, w tym: Kabat, SaMasz, Stomil Sanok, Horpol i wiele innych. Od 1 marca na terenie całej Polski zostały zniesione limity i ograniczenia epidemiczne dotyczące przestrzeni targowych. Zwiedzający mogli więc zapoznawać się z nowościami technicznymi w dziedzinie rolnictwa bez żadnych ograniczeń. Uczniowie ZSCKR w Lututowie bardzo chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach. Nie zabrakło ich także tutaj, z dużym zainteresowaniem szukali nowinek technicznych czy technologicznych, zapoznawali się z szeroką ofertą firm działających w branży rolniczej.
18 marca 2022 roku podczas Targów „AGROTECH” w Kielcach, odbył się Finał Krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Naszą szkołę reprezentowali Wiktor Magda, uczeń III klasy technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz Julita Rosińska, uczennica klasy III technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik. Na XXVII edycji Olimpiady licznie zgromadzili się między innymi uczniowie szkół średnich i studenci kształcący się na kierunkach rolniczych oraz właściciele gospodarstw rolnych. Rywalizacja odbyła się na trzech etapach – pisemnym, praktycznym oraz ustnym. Naszym uczniom niewiele zabrakło, aby zakwalifikować się do zwycięskiego grona – tym samym pozostali laureatami województwa łódzkiego, czego należy im pogratulować. Ze względu na liczny udział w olimpiadzie studentów oraz absolwentów uczelni rolniczych prowadzących już własne gospodarstwa rywalizacja nie była łatwa.
Życzymy Julicie i Wiktorowi powodzenia i dalszych sukcesów w konkursach i olimpiadach.
Barbara Zadka
_____________________________________________________________________________________________________
ZSCKR w Lututowie na Ogólnopolskim
Konkursie Kulinarnym „Wieprzowina w roli głównej”
Uczniowie
ZSCKR w Lututowie: Kinga Kubiak i Dominik Toboła,
uczący się w pierwszej klasie Technikum w zawodzie technik
żywienia i usług gastronomicznych, 29.03.2022 r.
wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym
„Wieprzowina w roli głównej” przeprowadzonym
w ZSCKR w Kowalu. Towarzyszyły im zaproszona wicedyrektor ZSCKR
w Lututowie - Beata Górecka i opiekun drużyny
nauczycielka przedmiotów gastronomicznych - Marzena Maciejewska.
Organizatorem
konkursu było Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
RP. Wydarzenie kulinarne objęte zostało patronatem Wicepremiera
i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka, Wojewody
Kujawsko-Pomorskiego - Mikołaja Bogdanowicza, Marszałka
Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotra Całbeckiego,
Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty - Marka Gralika, Starosty Powiatu
Włocławskiego - Romana Gołębiewskiego i Burmistrza
Miasta Kowal - Eugeniusza Gołembiewskiego.
Nagrody, oprócz wyżej wymienionych, ufundowali: Agencja
Restrukturalizacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Toruniu,
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Bydgoszczy
i Bank Spółdzielczy w Kowalu.
Zadaniem
każdej drużyny było przygotowanie dwóch porcji potraw
z wieprzowiny z losowo przydzielonej części mięsa,
według opracowanej przez siebie receptury oraz deski wędlin. Czas
przygotowania potraw nie mógł przekroczyć trzech godzin.
Trudnego
zadania podjęło się jury pod przewodnictwem Janusza Walczaka,
przewodniczącego Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego wraz z jego
członkami: Agnieszką Rybarkiewicz –
przewodniczącą Rady Rodziców szkoły rolniczej
w Kowalu, Grażyną Snopkowską - pracownikiem Urzędu
Miasta Kowal oraz Łukaszem Bączykiem – szefem kuchni
restauracji „Dziedziniec” we Włocławku, które
oceniało przygotowanie przez młodzież potrawy oraz jej aspekty
wizualne i smakowe.
Uczestnicy
konkursu i opiekunowie mogli obejrzeć w trakcie oczekiwania na
wyniki pokaz rozbioru półtuszy rasy złotnickiej
i puławskiej. Zostaliśmy poczęstowani przekąską
w postaci burgerów z wolno gotowaną wieprzowiną
z dodatkiem ziołowych sosów. Mogliśmy również
skosztować wybornych wędlin, wyprodukowanych z naturalnych
składników, bez konserwantów oraz znakomitych
słodkości przygotowanych przez uczniów i nauczycieli
zaprzyjaźnionej szkoły resortowej w Kowalu - gospodarza
konkursu.
Nasza
młodzież znakomicie poradziła sobie z wykonaniem zadania
konkursowego, choć dopiero stawia pierwsze kroki na ścieżce
kulinarnej przygody zawodowej. Kinga Kubiak i Dominik Toboła
otrzymali wyróżnienie za przygotowanie „Policzków
wieprzowych z musem z czerwonej kapusty, puree pietruszkowym i a’la kluską leniwą” i zostali
uhonorowani nagrodami rzeczowymi i dyplomami.
Wróciliśmy
bogatsi o przeżycia kulinarne, ciekawe znajomości, zadowoleni
z możliwości wymiany doświadczeń
i… z jeszcze większym apetytem na nowe przygody.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Zespół Szkół
Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie „Kuźnią
talentów”
W dniu 01.04.2022 r. rozdano nagrody za udział w powiatowym konkursie plastycznym „Portrety Pisarzy Polskich”, którego organizatorem była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie. Przedsięwzięcie to sfinansowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.
Na konkurs wpłynęło 81 prac ze szkół z terenu Powiatu Wieruszowskiego. Wśród nadesłanych na konkurs prac nie mogło zabraknąć rysunków uczniów ZSCKR w Lututowie. Tym razem nagrodę otrzymała Kinga Błasiak, uczennica II klasy Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Zajęła ona III miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. W poprzedniej edycji konkursu Kinga otrzymała wyróżnienie spośród 124 prac nadesłanych na konkurs. Brała też udział w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizatorem tego konkursu była Kancelaria Sejmu RP. Za udział w nim Kinga Błasiak otrzymała podziękowanie od Marszałek Sejmu - Elżbiety Witek.
Do konkretnego działania potrzebna jest motywacja, inspirujące wskazówki, podpowiedź w związku z tym, co tworzymy. Mogą one dodać wiary we własne siły, a tym samym wpływać mobilizująco. Efekt końcowy wypracowanego przez siebie dzieła dodaje pewności, że jednak warto podejmować wyzwanie. Mamy nadzieję, że Kinga dalej będzie rozwijać swój talent. Życzymy jej kolejnych sukcesów i inspiracji artystycznych.
Grzegorz Prygiel
_____________________________________________________________________________________________________
Światowy Dzień Zdrowia 2022
Światowy Dzień Zdrowia każdego roku obchodzony jest 7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W 2022 roku hasło przewodnie brzmi „Nasza planeta, nasze zdrowie” („Our planet, our health”).
Pandemia koronawirusa, zanieczyszczenie środowiska, szerzące się choroby, takie jak rak, astma, choroby serca – ze względu na te czynniki Światowy Dzień Zdrowia 2022 skupia globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety.
WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obejmuje to kryzys klimatyczny jako największe zagrożenie dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny oznacza bowiem także kryzys zdrowotny.
Ponad 90% ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem ze względu na spalanie paliw kopalnych. W związku z ociepleniem klimatu insekty rozprzestrzeniają choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie najgłębszych oceanów i najwyższych gór oraz trafiają do naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Oficjalne informacje na temat Światowego Dnia Zdrowia 2022 znajdują się na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022
Źródło artykułu: WHO
_____________________________________________________________________________________________________
Wycieczka dydaktyczna uczniów
ZSCKR w Lututowie
W dniu 23 03. 2022r. uczniowie ZSCKR w Lututowie zwiedzali tłocznie soków ,,Dar ogrodu” państwa Jezierskich w Brudzewie. Zapoznaliśmy się z technologią przetwarzania owoców i warzyw, którą fachowo omówił i zaprezentował pan Józef Jezierski. Mieliśmy również okazję degustować świeżo wyciśnięte soki. Kolejnym miejscem wycieczki był Kościerzyn gdzie uczniowie uczestniczyli w szkoleniu ,,Cięcie i pielęgnacja winorośli po zimie”. Wykład prowadził pan Tomasz Golis z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, w którym omówił nowoczesne formy uprawy i cięcia winorośli. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 1-3 kierunków technik rolnik i technik architektury krajobrazu. Opiekę nad grupą sprawowali nauczyciele; Beata Górecka, Anna Rudnicka, Barbara Zadka i Beata Wyczałkowska.
_____________________________________________________________________________________________________
WIOSNA, WIOSNA ACH TO TY - pierwszy
dzień wiosny w ZSCKR w Lututowie
,,Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni…”
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna - pierwszy dzień wiosny. Astronomiczna ma swój początek w momencie, gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca.
Czekamy na wiosnę z niecierpliwością, wypatrujemy pierwszych cieplejszych dni, słońca i śpiewu ptaków. Po chłodach zimy jesteśmy zmęczeni grubymi ubraniami, krótkimi dniami, szarością i brakiem słońca. Nic więc dziwnego, że pierwszy dzień wiosny jest przez wszystkich tak entuzjastycznie świętowany. Tak, jak każde święto również i ten dzień ma swoje zwyczaje.
Pierwszy dzień wiosny jest również okazją do tego, żeby nie pójść do szkoły na lekcje. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy rodzice i nauczyciele „przymykają oko” na wagarowanie. Wiele szkół rezygnuje tego dnia z normalnych zajęć i organizuje bale przebierańców, topienie Marzanny, zabawy i konkursy. W ZSCKR w Lututowie dzień ten Samorząd Uczniowski zorganizował jako ,,Maraton filmowy ze zdrową żywnością w tle.”
Po raz pierwszy w naszej szkole spędziliśmy pierwszy dzień wiosny potocznie nazywany przez wszystkich ,,dniem wagarowicza” na wspólnym oglądaniu przez cały dzień lekcyjny filmów – dyrekcja, nauczyciele i uczniowie. Jego celem była wspólna integracja oraz wzbudzenie entuzjazmu sztuką filmową. Każda klasa wraz ze swoim wychowawcą wybrała wcześniej trzy dowolne filmy i zaplanowała zdrowe przekąski. Zajadaliśmy się nimi w czasie seansów filmowych w swoich salach lekcyjnych. Dzień ten, jak przystało na pierwszy dzień wiosny, był za oknem bardzo słoneczny, a w naszej szkole minął w bardzo miłej, radosnej i iście wiosennej atmosferze.
21 marca to również Światowy Dzień Zespołu Dawna. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Tego dnia cała społeczność ZSCKR w Lututowie na znak jedności z osobami z Zespołem Downa wzięła udziału w akcji. Założyliśmy tego dnia kolorowe skarpety - „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.
„Wiosna wypowiada się tak głośno i wyraźnie, że ogrodnik wydaje się być tylko jednym z instrumentów, a nie kompozytorem”.
– Geoffrey B. Charlesworth
Renata Przezak
_____________________________________________________________________________________________________
Sukces młodzieży ZSCKR
Lututów na etapie wojewódzkim OMPR
10 marca 2022 r. w ZSCKR w Widzewie odbył się etap wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej po raz XXXIX. Za przebieg olimpiady odpowiadali: Prezes ZMW powiatu sieradzkiego pani Aldona Owczarek oraz Prezes ZMW woj. łódzkiego Bartłomiej Masiarek. Olimpiada została przeprowadzona przy wsparciu dyrektora oraz nauczycieli ZSCKR Widzew. Młodzież chętnie bierze udział w tego typu zmaganiach, ma możliwość skonfrontowania swojej wiedzy z innymi. Udział w olimpiadzie zachęca do samokształcenia, podnoszenia oraz ugruntowania wiedzy i umiejętności dotyczących produkcji rolniczej.
W etapie wojewódzkim OMPR nasi uczniowie zmierzyli się z 45 uczniami z siedmiu szkół województwa łódzkiego. Wypadli w tych zmaganiach rewelacyjnie. Po etapie pisemnym 10 uczniów z najwyższa liczbą punktów rywalizowało odpowiadając na wylosowane pytania. Wśród nich znalazło się aż pięcioro naszych uczniów: Wiktor Magda, Julita Rosińska, Tobiasz Napierała, Mikołaj Sibiak oraz Julia Górecka. Po zaciętej rywalizacji ostatecznie w pierwszej trójce znaleźli się Wiktor Magda (II miejsce) i Julita Rosińska (III miejsce). Tobiasz Napierała zajął również wysokie, IV miejsce. Uczniowie ci będą zmagali się z zadaniami konkursowymi na etapie centralnym, który odbędzie się już 18 marca podczas Targów Agrotech- Kielce.
Jesteśmy dumni z występu naszych uczniów, z poziomu wiedzy jaką zaprezentowali. Życzymy im udanego występu w finale centralnym.
Barbara Zadka
_____________________________________________________________________________________________________
AKCJA
SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ
_____________________________________________________________________________________________________
Kurs florystyczny w ZSCKR w Lututowie
Na przełomie lutego i marca 2022 r. w ZSCKR w Lututowie odbył się kurs florystyczny w ramach projektu "Program rozwoju Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie - II edycja". W kursie uczestniczyło 15 uczniów głównie z technikum architektury krajobrazu. Osobami prowadzącymi kurs była Beata Wyczałkowska (część teoretyczna) i Monika Zawadzka (część praktyczna). Celem kursu było nabycie umiejętności teoretycznych i praktycznych w zakresie tworzenia kompozycji i dekoracji kwiatowych różnymi technikami i z różnorodnych materiałów bukieciarskich. Uczniowie układali wiązanki, bukiety okolicznościowe, ślubne i pogrzebowe, dekoracje w naczyniu oraz wyplatali wianki. Czas upłynął w miłej atmosferze i tworzeniu pięknych kompozycji.
_____________________________________________________________________________________________________
Olimpiada Młodych
Producentów Rolnych w ZSCKR Lututów
4. marca 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbył się etap powiatowy/szkolny Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej po raz XXXIX. Olimpiada została przeprowadzona przez Prezes ZMW powiatu sieradzkiego panią Aldonę Owczarek oraz Prezesa ZMW powiatu zduńskowolskiego - Bartosza Kornackiego przy wsparciu Dyrektora oraz nauczycieli ZSCKR w Lututowie.
OMPR od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół rolniczych. Jest formą współzawodnictwa z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, w wymiarze praktycznym i teoretycznym. Jej celem jest rozbudzanie wśród młodzieży ambicji dalszego doskonalenia zawodowego, upowszechnianie wiedzy na temat środków europejskich i krajowych przeznaczonych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, popularyzacja konieczności i sposobu ochrony środowiska naturalnego oraz osiągnięć innowacyjnego rolnictwa. Towarzysząca wydarzeniu rywalizacja przyczynia się do samokształcenia, podniesienia oraz ugruntowania wśród młodzieży wiedzy i umiejętności niezbędnych w prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa rolnego.
W etapie szkolnym OMPR w Lututowie wzięło udział 33 uczniów. Po etapie pisemnym 10 uczniów z najwyższą liczbą punktów rywalizowało odpowiadając na wylosowane pytania. Ostatecznie I miejsce zajął Wiktor Magda (kl. III BT), II miejsce– Julia Górecka (kl. III MT), III miejsce - Tobiasz Napierała (kl. III F4). W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: Kamil Skibiński, Franciszek Plewa, Damian Piekarski, Andrzej Cłapka, Mikołaj Sibiak, Julita Rosińska oraz Aleksandra Gratka. Cała dziesiątka weźmie udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się już 10 marca. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali upominki, natomiast zwycięzcy cenne nagrody. Było to możliwe dzięki licznym sponsorom, którym dziękujemy za ufundowane nagrody. Byli to: „Cropper” Wanda Musialska z Zapola, "AGRWIT" Witold Olbiński ze Złoczewa, Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, OSM Wart Milk w Sieradzu, Starostwo Powiatowe w Sieradzu, Starosta Mariusz Bądzior, Salon Fryzjerski Marzena Krzywańska w Lututowie, Salon Fryzjerski "Renata" w Lututowie.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie krajowym. Wierzymy, że uczniowie wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności zawodowe przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa.
Barbara Zadka
_____________________________________________________________________________________________________
ZSCKR w Krakowie na
konkursie kulinarnym „Przypomnieć zapomniane”
4. marca 2022 r. Anastazja Udalska -
uczennica III klasy w zawodzie: technik żywienia i usług
gastronomicznych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia
Rolniczego w Lututowie wzięła udział w Krakowie
w XXIII Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych
„Przypomnieć zapomniane”. To bardzo prestiżowy konkurs,
do którego przystąpiły dwadzieścia trzy szkoły
z Polski i z zagranicy: Łotwy, Litwy, Słowacji
i Czech.
Na
miejscu zostałyśmy miło powitane przez kierownika szkolenia
praktycznego pana Tomasza Derę i poczułyśmy się jak
w wykwintnej europejskiej restauracji, częstując się
wyszukanymi daniami przygotowanymi przez uczniów.
Wydarzenie
kulinarne rozpoczęło się od wystąpienia pani dyrektor ZSG
nr 1 w Krakowie, Małgorzaty Matysik, która
podkreśliła, że „Przypomnieć zapomniane”
w rozumieniu aktualnych wyzwań dla absolwenta szkoły
gastronomicznej to umiejętność łączenia tradycji ze
zmieniającymi się trendami żywieniowymi, dbałość
o ekologię, surowce i świadomość procesów
technologicznych.
Konkurs
był objęty patronatem honorowym: Wojewody Małopolskiego –
Łukasza Kmity, Marszałka Województwa Małopolskiego
– Witolda Kozłowskiego, Małopolskiego Kuratora Oświaty
– Barbary Nowak, Prezydenta Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego,
Przewodniczącego Rady Dzielnicy XVI – Zygmunta Bińczyckiego
oraz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
Zmagania
o tytuł „najlepszego” przebiegały dwuetapowo. Po
zakwalifikowaniu się do kolejnego etapu konkursu, uczennica musiała
wykonać zadanie techniczne z produktów przygotowanych przez
organizatora, a następnie przyrządzić od podstaw
potrawę konkursową. Czasu było niewiele, bo całe zadanie
trwało 180 minut. Anastazja poradziła sobie znakomicie
i w nagrodę za przygotowanie zakąski zimnej
„Staropolskiego pasztetu drobiowego z sosem żurawinowym
i jabłkami macerowanymi w oliwie pietruszkowej”
otrzymała wyróżnienie i nagrodę rzeczową.
W oczekiwaniu
na decyzję jury uczestnicy konkursu, brali udział
w zajęciach praktycznych pod nadzorem pana Łukasza Cichego
– pracownika restauracji Biała Róża w Krakowie,
podczas których przygotowali wykwintne danie - tatar z jelenia
z dodatkiem trufli w oliwie pietruszkowej. Pan Konrad Korszla – cukiernik z Heron Live Hotel
prowadził pokaz cukierniczy, na którym wykonał, wraz
z uczestnikami konkursu, bezy z sosem malinowym i lodami
waniliowymi.
Hasło przewodnie konkursu „Przypomnieć zapomniane”
pozwoliło przenieść się nam do kuchni i receptur
naszych przodków. Stanowią one dziedzictwo kulinarne, które
jest podstawą do tworzenia nowych trendów w gastronomii.
Anastazji
gratulujemy odwagi i kreatywności. Mamy nadzieję, że
w przyszłym roku zagościmy ponownie w Krakowie, by
wziąć udział w kolejnej edycji konkursu kulinarnego,
który przekracza granice nie tylko województw...
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Efekty
pracy uczniów kierunku technikum żywienia i usług
gastronomicznych na zajęciach praktycznych
_____________________________________________________________________________________________________
Szanowni Państwo! Drodzy
Mieszkańcy Gminy i okolic !
W geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami przy Urzędzie Miejskim w Lututowie w dniu 28 lutego br. powstał Komitet Organizacyjny Zbiórki Publicznej składający się z przedstawicieli: Samorządu Gminy Lututów, Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lututowie, Szkoły Podstawowej w Lututowie oraz Przedszkola Publicznego w Lututowie. Komitet organizuje zbiórkę charytatywną dla ogarniętej wojną Ukrainy.
Obecnie kluczową potrzebą są koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, woda.
Żywność długoterminowa; szczególnie potrzebne: dania i zupki ekspresowe/typu instant do zalewania wrzątkiem, batony energetyczne, czekolady, kisiele/budynie typu gorący kubek, konserwy/puszki/słoiki z gotowymi daniami oraz suche produkty: cukier, kasze, makarony, mąki, kawa, herbata, oleje.
Żywność dla dzieci: kaszki, mleko, soczki, dania gotowe w słoiczkach.
Środki higieniczno-chemiczne: podpaski, pieluchy, szampony, żele i mydła, papier toaletowy, środki piorące, chusteczki nawilżone oraz dezynfekcyjne.
Szczegółowe informacje w sprawie prowadzonej zbiórki pod numerami: 602393362 lub 695374758 oraz numery poniżej.
W miarę możliwości prosimy o pakowanie i dostarczanie produktów w kartonowych pudełkach do lokalnych punktów zbiórki, które zostały wyznaczone w następujących miejscach :
1) Urząd Miejski w Lututowie ul. Klonowska 8 tel. 602393362
2) Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie ul. Klonowska 3 tel. 601475841
3) Szkoła Podstawowa w Lututowie ul. Wieruszowska 28a tel. 669507978
4) Przedszkole Publiczne w Lututowie ul. Wieruszowska 18 tel. 728855063
4) Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy :
·
OSP Lututów tel.
698346634
·
OSP Chojny tel.
668829183
·
OSP Dobrosław tel.782883093
·
OSP Dymki tel.721268155
·
OSP Huta tel.601307645
·
OSP Kluski tel.693999037
·
OSP Łęki tel.696958852
·
OSP Niemojew tel.
661428253
·
OSP Piaski tel.602719439
·
OSP Świątkowice tel. 603168825
Dziękujemy za okazaną pomoc!
Jednocześnie informujemy, że lista członków komitetu organizacyjnego pozostaje nadal otwarta, zapraszamy do współpracy lokalne stowarzyszenia, organizacje oraz inne zainteresowane podmioty do współpracy na rzecz niesienia pomocy poszkodowanym.
Komitet Organizacyjny Zbiórki
Publicznej
„Solidarnie z Ukrainą”
_____________________________________________________________________________________________________
Pierwsza „pandemiczna” studniówka –
w ZSCKR w Lututowie 5. lutego 2022
Studniówka to potoczna nazwa balu przedmaturalnego, który odbywa się w przybliżeniu sto dni przed rozpoczynającymi się w maju maturami. W balu udział biorą uczniowie klas maturalnych z osobami towarzyszącymi oraz zaproszeni przez nich goście. Na zabawie tanecznej klas maturalnych obowiązują stroje wieczorowe, a pierwszym tańcem jest polonez w wykonaniu maturzystów. Dla nich jest to wydarzenie szczególnie wyczekiwane.
Ze względu na pandemię i lockdown ubiegłoroczni maturzyści zostali pozbawieni tego zaszczytu. Dziś obostrzenia też obowiązują, ale sytuacja jest nieco inna – choćby ze względu na fakt, że mamy dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 i wiele osób w naszej szkole z nich skorzystało.
Sezon studniówkowy trwa w najlepsze. W sobotę 5. lutego odbyła się studniówka w ZSCKR w Lututowie. W balu brali udział uczniowie IV klas Technikum w zawodach: technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik rolnik. Maturzyści i nauczyciele bawili się na pięknie udekorowanej przez DekoRej Anna Grabowska sali OSP Piaski, przy dźwiękach muzyki DJ Maćko, a menu studniówkowe zapewniła Catering Firma Familijna Łukasza Zygmunta. Całe, jakże dla wielu podniosłe wydarzenie, zostało nagrane i uwiecznione na zdjęciach przez Studio MAG Michała Maciejewskiego.
Prowadzący uroczystość konferansjerzy: Dominika Leszczyńska z klasy IV HTF i Sebastian Ługowski z klasy IV BTM przypomnieli uczestnikom o przestrzeganiu zasad obowiązujących na balu, a także w imieniu własnym i swoich kolegów podziękowali dyrekcji, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za wszelkie okazane dobro. Szczególne podziękowania popłynęły też w stronę rodziców, bez których to wydarzenie nie miałoby miejsca. Wszystkim uczestnikom balu życzyli udanej zabawy. Przewodnicząca Rady Rodziców Agata Wojewódka w swoim wystąpieniu oprócz, oczywiście super zabawy, życzyła sukcesów na egzaminie maturalnym.
Zanim padły tradycyjne słowa otwierające studniówkę ,,Poloneza czas zacząć” Dyrektor ZSCKR w Lututowie Robert Majchrowicz odczytał list Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anny Gembickiej, która przywołując słowa Jana Kochanowskiego „Miło szaleć, kiedy czas po temu…”, życzyła uczniom „…aby taneczne imprezy pozostały w Waszej pamięci jako beztroska, pełna kultury zabawa, która dodała energii, chęci do podjęcia trudu przygotowania się do majowych egzaminów…”.
Efektowny polonez, przygotowany pod okiem nauczycielki wychowania fizycznego Elżbiety Okolewskiej, a także walc Dmitrija Szostakowicza odtańczony z nauczycielami wzbudził ogromny podziw i zachwyt.
Studniówka abiturientów ZSCKR odbyła się zgodnie z wytycznymi ministra edukacji – w ścisłym reżimie, jaki obowiązuje dla lokali i gastronomii. Wszyscy uczestnicy zobowiązali się do przestrzegania obostrzeń sanitarnych.
Bal studniówkowy przygotowywany przez rodziców klas maturalnych, który dzięki ich ogromnej determinacji, wysiłkowi i zaangażowaniu w tych, jakże trudnych czasach udało się zorganizować, odbył się w miłej i bezpiecznej atmosferze, a wszyscy jego uczestnicy bawili się do białego rana.
Studniówka to tradycja wpisana w kalendarz szkolny, a dla młodych ludzi to pierwszy, najwspanialszy i niezapomniany bal.
Renata Przezak
_____________________________________________________________________________________________________
ZSCKR w Lututowie w Krajowej
Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przy współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego utworzyło Krajową Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych. Do KSGD należeć będą gospodarstwa rolne z poszczególnych województw, których osiągnięcia i doświadczenie mają stanowić wzór dla innych gospodarstw znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Celem utworzenia Sieci jest konieczność wdrażania innowacji, a także upowszechnianie dobrych praktyk rolnych i produkcyjnych w gospodarstwach.
19 stycznia br. podpisano porozumienie, na mocy którego, do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych dołączyło gospodarstwo, którego dysponentem jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie.
W ramach ustaleń, wynikających z zawartego porozumienia, na terenie Gospodarstwa Szkolnego ZSCKR w Lututowie, przy współpracy z CDR i ŁODR przeprowadzane będą pokazy demonstracyjne dla grup szkoleniowych. Pokazy te dotyczyć będą stosowanych w gospodarstwie innowacyjnych, efektywnych ekonomicznie i środowiskowo metod produkcji rolniczej lub innych form aktywności zawodowej wraz z udostępnieniem danych technologiczno-ekonomicznych.
Dzięki przystąpieniu do KSGD ZSCKR w Lututowie uzyska dodatkowe korzyści. Nauczyciele będą mieli nieodpłatny dostęp do branżowych wydawnictw pozostających w dyspozycji ŁODR, a także będą mogli rozwijać swój warsztat pracy poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach i konferencjach.
O szczegółach porozumienia rozmawiano podczas wizyty studyjnej, jaką w lututowskiej szkole odbyli w dniu 2-go lutego przedstawiciele Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach: Katarzyna Bryk – główny specjalista ds. zbóż i oleistych oraz Ireneusz Sadowski – kierownik działu technologii produkcji rolniczej. Podczas rozmów goście mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką lututowskiego gospodarstwa, kierunkami produkcji i posiadanym sprzętem technicznym. Przybyli zwiedzili również pracownie w głównym budynku szkoły.
Jestem przekonany, że przynależność do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych przyczyni się do promocji nie tylko ZSCKR w Lututowie, ale i samego Lututowa, a wszystkim, którzy będą mieli możliwość uczestniczenia w pokazach, dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Robert Majchrowicz
_____________________________________________________________________________________________________
ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ
FLORYSTYCZNYCH UCZENNIC KLAS IV
Z WYKONANIA OZDÓB KWIATOWYCH NA
RĘKĘ (KORSARZY) NA STUDNIÓWKĘ
_____________________________________________________________________________________________________
30. Finał - Przejrzyj na oczy!
w ZSCKR w Lututowie
Tradycyjnie w styczniu 2022 odbył się jubileuszowy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja w tym roku będzie skupiać się przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak okulistyka. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
W niedzielę 30. stycznia na ulicach miast i miasteczek pojawili się wolontariusze, którzy kwestowali na szczytny cel. Takich wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami można było spotkać również w Lututowie. W tej ogólnopolskiej akcji udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Zbieranie datków zaczęło się już dużo wcześniej, wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Mimo niedzielnego chłodu i bardzo niesprzyjających warunków wolontariusze dzielnie kwestowali przy kościele parafialnym w Lututowie.
Młodzież ZSCKR w Lututowie, jak zwykle od wielu już lat, przystąpiła do akcji z „wielkim sercem i zaangażowaniem".
Sztab lututowski reprezentowali uczniowie ZSCKR: Gabriela Dyminikowska kl. I MTP, Damian Fajga kl. I BB, Katarzyna Kubiak kl. III MTP, Julia Kupis i Julia Wróblewska kl. I MTP oraz wolontariusz spoza szkoły Manuel Majchrowicz. Opiekunami sztabu byli: Barbara Drylewska - Mieszała, Marzena Maciejewska, Anna Rudnicka i Tomasz Perdek.
Mieszkańcy lokalnej społeczności oraz uczniowie stanęli na wysokości zadania i okazali się bardzo szczodrzy. Wsparli WOŚP na łączną kwotę 3592,30zł.
To był naprawdę wyjątkowy i magiczny dzień. Po raz kolejny pokazaliśmy, że potrafimy się doskonale bawić i wspólnie robić naprawdę wiele dobrego. Atmosfery panującej tego dnia nie da się opisać słowami.
Dziękujemy darczyńcom i wolontariuszom!!!
Dziękujemy również Proboszczowi Parafii w Lututowie księdzu kanonikowi Waldemarowi Gruszce za umożliwienie zbiórki.
Dziękujemy, że byliście z nami. Siema!
Tomasz Perdek
_____________________________________________________________________________________________________
Sukcesy plastyczne uczniów z
Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie
W dniu 22 12.2021r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Galewicach odbyło się podsumowanie XXI edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego i Fotograficznego „Krajobraz Powiatu Wieruszowskiego". W konkursie brało udział ponad 13 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Galewicach, współorganizatorem tego przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Wieruszowie. Wójt Gminy Galewice Piotr Kołodziej oraz dyrektor GOK pani Irena Janiaczyk wręczyli nagrody i dyplomy twórcom najlepszych prac.
W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrody otrzymały uczennice ZSCKR w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu: Kinga Gałka kl. II, Weronika Caban kl. II, Marika Osada kl. II, Natalia Grzesiak kl. I, Monika Sobczyk kl. III, Oliwia Pałdyna kl. III oraz Kinga Błasiak kl. II z Technikum w zawodzie Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki.
Uczestnicy konkursu pokazali w swoich pracach najpiękniejsze i najciekawsze zakątki ziemi wieruszowskiej, wykazali się różnorodnością i wszechstronnością technik plastycznych i fotograficznych. Jesteśmy dumni z osiągniętych wyników i życzymy kolejnych sukcesów.
Beata
Wyczałkowska
_____________________________________________________________________________________________________
Wspólne kolędowanie
w ZSCKR w Lututowie
17.XII.2021 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie po raz pierwszy odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek pod hasłem ,,Za kolędę dziękujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy, na ten Nowy Rok”.
Każdego roku, tradycyjnie w świąteczny nastrój wprowadzały uczniów i pracowników ZSCKR bożonarodzeniowe Jasełka. W tym roku Samorząd Szkolny wraz z opiekunem Renatą Przezak i z katechetkami: Jolantą Nowak i Dorotą Szremską, zorganizował koncert połączony z konkursem na wykonanie najpiękniejszej kolędy lub pastorałki. Celem konkursu było kultywowanie tradycji śpiewania kolęd, uwrażliwienie młodzieży na ich piękno i biblijny przekaz Dobrej Nowiny Narodzenia Zbawiciela.
Każda klasa wraz z wychowawcą wykonała przygotowaną wcześniej kolędę. Wspólne kolędowanie przyczyniło się do integracji klasowej, a przede wszystkim w tak trudnym czasie pandemii, do wprowadzenia w niezwykłą magię świąt Bożego Narodzenia. Śpiew i wykonanie kolęd oceniało jury w składzie: Robert Majchrowicz, Beata Górecka, Jolanta Nowak, Agnieszka Zgórska i Andrzej Szczeciński, które przyznało 3 miejsca dla klas z największą liczbą zdobytych punktów i 3 wyróżnienia. Bezkonkurencyjna okazała się klasa 4 BTM, zaraz za nią klasa 1 BT i trzecie miejsce zdobyła klasa 3 HTF, wyróżnienia otrzymały klasy: 3 MTP, 3 M4P i 1 MTP. Wysoki poziom wykonania, pomysłowość, zaangażowanie uczniów i wychowawców były tak wielkie, że kolędowanie na pewno stanie się tradycją ZSCKR i będzie kontynuowane w następnych latach.
Poza konkursem nowo utworzony zespół szkolny, pod kierunkiem Agnieszki Szewczyk, na nowo zakupionych instrumentach, wykonał kilka utworów świątecznych.
Po
rozstrzygnięciu szkolnego konkursu kolęd i pastorałek
wręczono również nagrody dla uczniów biorących
udział w innych konkursach szkolnych.
Nagrody
w konkursie na „Najładniejszą ozdobę
świąteczną” otrzymali: I miejsce - Tobiasz Borek (2HTF),
II miejsce - Matylda Dudek (1HTF), III miejsce - Weronika Caban i Oskar
Szymanek (2HTF) oraz wyróżnienia – Gabriela Krawczyk
i Monika Sobczyk (3H4F). W kulinarnym konkursie na „Najlepszy
świąteczny wypiek” wręczono nagrody: I miejsce za
przygotowanie „Tortu Bożonarodzeniowego” dla Anastazji Udalskiej (3M4P), II miejsce otrzymała praca
„Gwiazda Makowa” wykonana przez Małgorzatę Piekarską
(2BTP), III miejsce zajęła Magdalena Zdziebko (3MTP) za przygotowanie
„Piernikowej Choinki z Lukrem Królewskim” oraz
wyróżnienia otrzymały: Natalia Bajzert
(3M4P), Wiktoria Mak, Zuzanna Bednarek (2BTP) i Anna Kamińska (1MTP).
Dodatkowo
dyrektor Robert Majchrowicz przekazał nagrody w „XIII Konkursie
Wiedzy o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie dla uczniów
kształcących się w zawodach rolniczych ze szkół
województwa łódzkiego” dla uczniów klasy 4 BTM:
Łukasza Fajgi za I miejsce
i Jarosława Janasa za II miejsce w etapie szkolnym oraz
podziękowanie dla nauczyciela przedmiotów zawodowych Wojciech
Baranowskiego.
Wyróżnienia
w I Ogólnopolskim Konkursie Gastronomicznym „SLOW FOOD
2021” – „Jabłko w słodkim duecie
z marchewką” odebrały Zuzanna Bednarek
i Małgorzata Piekarska z klasy 2BTM wraz
z nauczycielką przedmiotów gastronomicznych Ewą Miś.
Kolejnym
konkursem za jaki uczniowie odebrali nagrody był „Test Wiedzy
o Rolnictwie Ekologicznym” i tu nagrodzono: za I miejsce -
Aleksandrę Gratkę (3M4P), II miejsce – Andrzeja Cłapkę (3MTP), III miejsce - Mateusza Siciarza (1HTF) oraz
przyznano dwa wyróżnienia dla Jakuba Piaskowskiego i Julii
Góreckiej (3MTP). Wszystkim uczestnikom konkursu organizatorzy
ufundowali upominki. Za przygotowanie uczniów podziękowanie
z rąk dyrektora odebrała Barbara Zadka – nauczycielka
produkcji roślinnej.
Dyrektor
podziękował również nauczycielom i wszystkim osobom
zaangażowanym w organizację w ZSCKR sztabu
„Szlachetnej paczki”.
Spotkanie na sali gimnastycznej zakończyło wspólne wykonanie pastorałki pt. „Jest taki dzień" przez dyrekcję, nauczycieli i pracowników szkoły.
Kolędy wprowadzają w magię świąt, a wspólne kolędowanie Małemu Jezusowi pozwala na integrację w szkolnych murach i w gronie najbliższych osób w rodzinie. I tej integracji w rodzinnym gronie w zdrowiu i spokoju życzymy wszystkim na czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Jolanta Nowak
_____________________________________________________________________________________________________
Szkolny konkurs
wypieków bożonarodzeniowych
17.12.2021 r.
podczas „Koncertu Kolęd Bożonarodzeniowych” zostały
ogłoszone wyniki „Szkolnego konkursu wypieków
bożonarodzeniowych”. W konkursie uczestniczyli uczniowie
z klas technikum żywienia i usług gastronomicznych.
Uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami
i pomysłowością w przygotowaniu wypieków
konkursowych. Jury miało więc bardzo trudne zadanie w wyborze
najlepszych prac.
I miejsce za przygotowanie „Tortu Bożonarodzeniowego”
zdobyła Anastazja Udalska z klasy 3M4P.
Potwierdziła tym samym ogromny talent kulinarny, który jest
dostrzegany w każdej pracy praktycznej, którą wykonuje.
Wypiek zachwycił jury swoim smakiem
i różnorodnością zastosowanych technik kulinarnych.
II miejsce otrzymała praca „Gwiazda makowa”, wykonana przez
uczennicę Małgorzatę Piekarską z klasy 2BTP.
III
miejsce zajęła Magdalena Zdziebko z klasy 3MTP za przygotowanie
„Piernikowej choinki z lukrem królewskim”.
Wyróżnienie
otrzymały: Natalia Bajzert z klasy 3M4P,
Wiktoria Mak i Zuzanna Bednarek z klasy 2BTP oraz Anna Kamińska
- klasa 1MTP.
Wszystkim
uczestnikom bardzo dziękujemy i życzymy samych sukcesów
w kolejnych konkursach.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Magia Świąt w Internacie
ZSCKR w Lututowie
W dniu 16.12.2021 r. w Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyła się uroczysta kolacja wigilijna. W związku z nowymi obostrzeniami antycovidowymi wieczór przebiegał bez uścisków dłoni oraz tym podobnych gestów sympatii i bliskości z innymi, ale mimo wszystko staraliśmy się stworzyć ciepłą, rodzinną atmosferę, biesiadując wspólnie przy bogato zastawionym stole i przepięknych, magicznych dźwiękach kolęd.
Po krótkim powitaniu obecnych przez przewodniczącą samorządu internatu – Dominikę Olejnik, głos zabrała kierownik internatu – Anna Makarowska składając bożonarodzeniowe oraz noworoczne życzenia, do których w imieniu zaproszonych gości wraz ze słodkim podarunkiem dla młodzieży dołączył Dyrektor Szkoły – pan Robert Majchrowicz. W imieniu uczniów życzenia złożyli: Igor Musiel i Szymon Pułas. Po symbolicznym opłatku i wigilijnych potrawach nadszedł czas na zaprezentowanie wokalnych uzdolnień wychowanków. Gwiazdami wieczoru zostali: Weronika Tomczyk, Kinga Błasiak, Julia Michalik, Magdalena Zdziebko, Kinga Ciania i Hubert Mieszała. Muzyczno-multimedialną oprawą krótkiego występu zajął się po raz kolejny Szymon Świerczyński.
Wieczór wigilijny był również okazją do podsumowania dwóch internatowych konkursów: na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy oraz najciekawszą dekorację świąteczną pokoi młodzieży.
W pierwszym konkursie zwycięzcami zostali kolejno:
1.
Kinga
Błasiak
2.
Alicja
Makówka i Dominika Bujanowicz
3.
Weronika
Caban
4.
Jakub Janiak
– wyróżnienie
5.
Julita
Rosińska – wyróżnienie
W konkursie na najciekawsze dekoracje świąteczne pokoi zwyciężyli:
-
wśród
dziewcząt - I miejsce: Kinga Ciania
i Magdalena Zdziebko, II miejsce: Weronika Tomczyk, Julia Michalik
i Julita Rosińska, III miejsce: Dominika Bujanowicz,
-
wśród
chłopców - I miejsce: Adam Fraszek, Michał Kos i Antoni
Dybka, II miejsce: Szymon Gaj, Mateusz Siciarz i Kacper Matuszewski, III
miejsce: Mikołaj Sibiak, Franciszek Plewa
i Marek Kiedos.
Wyróżnione osoby otrzymały skromne upominki, a zaproszeni goście, w podziękowaniu za przybycie, najładniejsze świąteczne stroiki.
„Wesołych Świąt, a w Święta
niech tak jak w naszym internacie
po Waszych domach snuje się kolęda ...”
Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!
Anna Makarowska
_____________________________________________________________________________________________________
Filmik
prezentujący przygotowanie przez uczniów z klasy
I TECHNIKUM ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH
dorsza w sosie szarym.
Zapraszamy do świątecznego gotowania z ZSCKR w Lututowie
Pieczony dorsz w sosie szarym
Składniki na 4 porcje:
dorsz – 1kg
cebula – 330 g
pietruszka – 80 g
marchew – 60g
seler – 50 g
masło – 40 g
mąka – 30g
cukier – 100g
cytryna -130g
suszone śliwki – 50g
suszone migdały – 50 g
tarty piernik – 25 g
sól, pieprz
olej – 30 g
Filety z dorsza (600g) wypłukać i osuszyć. Następnie oprószyć solą, pieprzem i przyprawą do ryb, skropić olejem. Tak przygotowaną rybę zawinąć w folię aluminiową i piec w piekarniku w temperaturze 180 st. C przez 20 minut.
Na patelni z cukru i wody wykonać karmel.
Przygotować bulion z ryby (400g) i warzyw (pietruszka, marchew, seler).
Na suchej patelni zrumienić mąkę. Podsmażyć cebulkę na maśle, a następnie dodać przyrumienioną bułkę tartą. Chwilę smażyć. Zasmażkę rozprowadzić za pomocą bulionu rybnego (1,5 szklanki).
Zagotować sos, dodać łyżkę karmelu, sok i startą skórkę z cytryny, Następnie dodać suszone śliwki, płatki migdałowe i starty piernik.
Upieczoną rybę serwować z sosem szarym.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Uczennice i nauczyciele ZSCKR w Lututowie wzięli udział w tegorocznej, czwartej edycji akcji #Razem na Święta. Jest to inicjatywa, która w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem tej akcji jest budowanie wspólnoty i więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. W ramach akcji #Razem na Święta w naszej szkole uczennice: Kinga Ciania, Dominika Leszczyńska z kl. IV oraz Gabriela Krawczyk, Oliwia Pałdyna, Monika Sobczyk z klasy III w zawodzie technik architektury krajobrazu, wraz z pedagogiem szkolnym Barbarą Drylewska-Mieszałą oraz nauczycielką Anną Rudnicką wykonały kartki świąteczne, które wraz z życzeniami zostały przekazane emerytowanym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.
Za oknem ciemno,
cichutko puszyste ścielą się płatki.
Niech serca się z sercem podzielą
jak wigilijnym opłatkiem.
Na zbliżające się świąteczne dni,
wielu radosnych chwil
w gronie rodzinnym życzą:
Dyrektor,
Pracownicy,
oraz uczniowie ZSCKR w Lututowie.
_____________________________________________________________________________________________________
„Szlachetna paczka”
w ZSCKR w Lututowie – podziękowanie.
Po raz siódmy w ZSCKR w Lututowie organizowaliśmy „Szlachetną paczkę”. Uczniowie z bazy osób potrzebujących wybrali rodzinę - Pana Piotra i Panią Ewę – seniorów, dla których przygotowaliśmy zbiórkę darów i pieniędzy na zakup potrzebnych rzeczy. Koordynatorem akcji była pedagog szkolny Barbara Drylewska-Mieszała wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego Renatą Przezak. Nasi uczniowie przez trzy tygodnie ciężko pracowali, aby w paczce znalazły się wszystkie rzeczy, o których marzyła wybrana przez nas Rodzina. Nad pozyskiwaniem pieniędzy od sponsorów czuwał nauczyciel nauki jazdy Andrzej Szczeciński. Anna Rudnicka wraz z uczniami przygotowała świąteczną scenerię w sali gimnastycznej oraz stoiska dla darczyńców.
W tej pięknej akcji charytatywnej udział wzięli również rodzice, którzy podczas wywiadówki zasilili naszą szlachetną puszkę oraz przynieśli dary do wózka. Dzięki życzliwości kierownictwa sklepu Vobiano oraz Biedronka mieliśmy możliwość przeprowadzenia zbiórki żywności i środków czystości na terenie sklepów. Pieniądze ofiarowali: Pani Joanna Szczecińska Instytut Zdrowia i Urody Wieluń, Autokomplex Wieluń, OSK i przewozy autokarowe Adam Rychlik, słuchacze Kursu Kwalifikacyjnego. Odbyła się również zbiórka pieniędzy wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.
W paczce znalazły się: żywność, środki czystości, kurtka zimowa, sweter dla Pana Piotra, kołdry, pościel, koce, elektryczna maszynka do golenia, telefon z dużą klawiaturą. Wartość paczki - 2000 zł.
Finał tegorocznej akcji odbył się w dniach 10 - 12 grudnia 2021r. Magazyn paczek drugi rok z rzędu mieścił się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie. Dzięki życzliwości Dyrektora Roberta Majchrowicza, który w roku 2014 r. jako opiekun SU przygotował z młodzieżą pierwszą „Szlachetną paczkę” w ZSCKR, akcja jest kontynuowana i realizowana corocznie. W magazynie pomagali również nauczyciele i uczennice. Lokalnym koordynatorem akcji na terenie Lututowa była Pani Katarzyna Bak. Zasięg akcji był bardzo duży, do magazynu przyjeżdżały transporty z paczkami z różnych województw: łódzkiego, wielkopolskiego, a nawet z województwa mazowieckiego.
Wierzymy, że nasza wspólna pomoc, zaangażowanie i okazane serce przyniesie radość i szczęście obdarowanej rodzinie i darczyńcom. Niech nadchodzące Święta będą pełne miłości, dobroci i wiary w lepsze jutro.
W imieniu obdarowanej rodziny DZIĘKUJEMY wszystkim życzliwym i hojnym osobom, dzięki którym udało nam się przygotować Szlachetną paczkę. Wesołych Świąt.
Barbara Drylewska-Mieszała
Pedagog szkolny ZSCKR w Lututowie
_____________________________________________________________________________________________________
ZSCKR na Jarmarku Bożonarodzeniowym
w Lututowie
W niedzielę 12.12.2021r. młodzież z technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik agrobiznesu oraz technik architektury krajobrazu w ZSCKR w Lututowie zaprezentowała szkolne stoisko w świątecznym klimacie na „Lututowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym”. Uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych pod kierunkiem nauczycielek: Marzeny Maciejewskiej i Ewy Miś przygotowali pierniczki, które dekorowali z wielką fantazją i zaangażowaniem. Nie zabrakło również tradycyjnej potrawy wigilijnej - staropolskich pierogów z kapustą i grzybami. Stoisko zdobiły piękne choinki, wykonane m.in. z makaronu, kawy, czy filcu, na zajęciach praktycznych prowadzonych przez nauczycielki: Beatę Wyczałkowską i Annę Rudnicką. Odwiedzający nasze stoisko mogli skosztować przygotowanych smakołyków i zakupić ozdoby na świąteczny stół. Dochód ze sprzedaży SU przekaże na cel charytatywny. Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy również za duże zainteresowanie naszymi wyrobami.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Narodowy Program
Rozwoju Czytelnictwa w ZSCKR
Miło nam
poinformować, że Zespół Szkół Centrum
Kształcenia Rolniczego w Lututowie otrzymał dotację
przeznaczoną na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych oraz
elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych w ramach
Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata
2021-2025”. We wrześniu 2021r. ZSCKR w Lututowie
wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
o wsparcie finansowe w ramach powyższego programu. Minister
przyznał dotację w wysokości 12 000 zł na
realizację zadania dla naszego zespołu szkół.
W ramach
przyznanych środków zakupiono dla biblioteki ZSCKR w Lututowie
574 książki oraz elementy wyposażenia.
Wszystkich uczniów
i pracowników szkoły zapraszamy do korzystania
ze wzbogaconego księgozbioru biblioteki. Za dotację serdecznie
dziękujemy!!!
Jadwiga Faltyńska-Jarosz
_____________________________________________________________________________________________________
ŚWIĘTY
MIKOŁAJ W ZSCKR
Mikołajki – to
tradycyjna, polska nazwa święta ku czci Świętego
Mikołaja, biskupa Miry, które obchodzimy 6 grudnia. Do XIX wieku był
to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. Od średniowiecza
w wigilię tego dnia Święty Mikołaj przynosił
dzieciom prezenty.
6 grudnia 2021 r.
Święty Mikołaj zawitał również do Zespołu
Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie.
W towarzystwie dwóch śnieżynek Mikołaj rozdawał
prezenty uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi,
bo obdarowanym lubi być każdy, niezależnie od wieku. W tym
dniu również roiło się od czerwonych czapek
i czapeczek, a to za sprawą ogólnoszkolnej akcji „Dzień
koloru”.
Święty
Mikołaj po zakończonej wizycie w ZSCKR wpadł na kilka chwil
do naszych wieloletnich przyjaciół z Rejonowego Banku
Spółdzielczego w Lututowie. Zaskoczenie pracowników
było ogromne, którzy przyjęli niezapowiedzianego gościa
bardzo serdecznie i z ogromnym entuzjazmem.
Wizyta wyjątkowego
gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat
zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Pamiętajcie,
każdy może zostać Świętym Mikołajem nie tylko od
święta.
Renata Przezak
_____________________________________________________________________________________________________
Profilaktyki ciąg dalszy
w ZSCKR w Lututowie
W ramach
szkolnych działań profilaktycznych w dniu 30.11.2021 r.
w Internacie ZSCKR w Lututowie odbyło się spotkanie
wychowanków z rzecznikiem prasowym KPP w Wieruszowie. Asp. sztab. - pan Damian Pawlak
szczegółowo omówił zagadnienia związane
z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, odwołując się
do obowiązujących przepisów dotyczących zasad poruszania
się pieszych i kierujących pojazdami. Ze względu na to,
iż część młodzieży od niedawna posiada prawo
jazdy, zwrócił uwagę na odpowiedzialność prawną
za przestępstwa i wykroczenia spowodowane przez zmechanizowanych użytkowników
dróg.
W dalszej
części prelekcji opartej na prezentacji multimedialnej poruszono
problematykę związaną z rozpoznawaniem, objawami
i uzależnieniem od środków odurzających. Dzięki
przedstawionym treściom wzrosła świadomość
młodzieży nie tylko na temat zdrowotnych konsekwencji spożywania
alkoholu, eksperymentowania z narkotykami czy dopalaczami, ale
również co do skutków prawnych osób nieletnich oraz
pełnoletnich. Ciekawym doświadczeniem dla starszych
wychowanków była możliwość zajrzenia do edukacyjnej
walizki z atrapami środków odurzających. Jednak nie po to
by się zachęcić do korzystania z prawdziwych,
dostępnych na rynku używek, ale po to żeby mieć
świadomość niebezpieczeństwa czyhającego na
młodych, mało doświadczonych ludzi, by w różnych
sytuacjach życiowych nabyć umiejętność dokonywania
właściwych wyborów.
Poruszone tematy
cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród
młodzieży, o czym świadczyły liczne pytania kierowane
do aspiranta sztabowego. W związku z tym mamy nadzieję na
dalszą współpracę z KPP w Wieruszowie
i kontynuację spotkań z młodzieżą
o charakterze profilaktycznym.
Anna Makarowska
_____________________________________________________________________________________________________
Warsztaty w ramach innowacji
pedagogicznej „Arteterapia- terapia sztuką” pt. „Kartka
świąteczna”
Dzień
29.11.2021 r. zapisze się zapewne na długo w pamięci
uczniów naszej szkoły ZSCKR w Lututowie oraz uczniów
Szkoły Podstawowej Specjalnej w Tyblach.
W związku ze
zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia
zorganizowaliśmy w ramach innowacji pedagogicznej „Arteterapia-
terapia sztuką” warsztaty pt. „Kartka
świąteczna”. Celem tych warsztatów była integracja
uczniów obu szkół poprzez wspólne
własnoręczne tworzenie kartek świątecznych, w efekcie
podtrzymanie tradycji wysyłania pocztą życzeń
świątecznych.
Podczas
warsztatów, które odbyły się w Szkole Podstawowej
Specjalnej w Tyblach panowała wspaniała, rodzinna,
przedświąteczna atmosfera. Wszystko to za sprawą
serdeczności Pani Dyrektor Marty Mieszała oraz wspaniałemu gronu
pedagogicznemu, którzy przyjęli nas z wielka
życzliwością. Pani Dyrektor oraz nauczyciele uczący w tej
szkole wprowadzili naszą młodzież w tajniki wiedzy o pracy ze
swoimi wychowankami. Młodzież dowiedziała się jak bardzo
trudna jest ta praca, i że wymaga ogromnej wiedzy, cierpliwości oraz
poświęcenia nauczycieli.
To dzięki tej
wiedzy mogli nasi uczniowie z dozą niepewności, ale z jakże
wielkim zaangażowaniem rozpocząć świąteczne prace
twórcze. Dodatkowo serdeczność płynąca z
głębi serca dzieci uczęszczających do Szkoły
Podstawowej Specjalnej w Tyblach oraz naszej młodzieży stworzyła
pełną miłości, ciepła i zrozumienia atmosferę.
Uczniowie naszej szkoły wykazując się wielką empatią
pomagali swoim młodszym koleżankom i kolegom zrobić
prześliczne kartki świąteczne oraz papierowe bombki na
szkolną choinkę, a wspólna praca przyniosła ogromną
radość i satysfakcję wszystkim uczestnikom warsztatów.
Agnieszka Zgórska
_____________________________________________________________________________________________________
„Bliżej siebie dalej od
substancji psychoaktywnych” - spotkania profilaktyczne
Od 19 do 25
listopada 2021r. w ZSCKR w Lututowie odbył się cykl 9
spotkań profilaktycznych z terapeutą uzależnień Panem
Dariuszem Soborczykiem z Ośrodka Terapii
Uzależnień i Współuzależnienia
w Wieruszowie. W spotkaniu „Bliżej siebie dalej od substancji
psychoaktywnych” wzięli udział rodzice uczniów klas
I-IV. Celem spotkania było podniesienie wiedzy rodziców na temat
substancji psychoaktywnych, zwrócenie uwagi na ryzyko związane
z używaniem substancji psychoaktywnych przez dzieci oraz wzmocnienie
znaczącej roli rodziny w zapobieganiu uzależnieniom.
Natomiast dla uczniów klas
I-III wszystkich typów szkół dedykowane były spotkania pt.
„Substancje psychoaktywne odbierają radość
dzieciństwa i młodości”. Młodzież
otrzymała rzetelną wiedzę na temat działania substancji
psychoaktywnych, takich jak marihuana i dopalacze oraz ich negatywnego
wpływu na zdrowie i życie człowieka. Dowiedziała
się również jak rozwija się uzależnienie. Poznała
alternatywne sposoby życia bez używek. Rodzina, zainteresowania,
sport, przyjaciele, wolność to te czynniki chroniące,
które dają każdemu gwarancję zdrowego życia. Mamy nadzieję,
że przekazana przez specjalistę wiedza ułatwi
młodzieży dokonywanie wyborów
życiowych wolnych od nałogów.
Pedagog szkolny
Barbara Drylewska-Mieszała
_____________________________________________________________________________________________________
AKADEMIA SZKOLNA Z
OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 10 listopada 2021 r.
w ZSCKR w Lututowie odbyła się akademia szkolna z okazji
Święta Niepodległości. Uroczystość
rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania o
symbolicznej godzinie 11.11 hymnu państwowego. Scenariuszem słowno-muzycznym
oraz prezentacją multimedialną nawiązującymi do walk
Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę
młodzież uczciła kolejną rocznicę odzyskania
niepodległości. Okolicznościową akademię przygotowali
uczniowie klas III M4P, IHTF oraz wystąpiły solistki z kl. III HTF
pod opieką nauczycieli R. Kucharskiej i A. Rudnickiej.
Po części
artystycznej głos zabrał
pan dyrektor Robert Majchrowicz, który podkreślił
rolę wielu ruchów narodowowyzwoleńczych w odzyskaniu
niepodległości. Walka o wolność nie była zatem
jednorazowym aktem walki i poświecenia , ale trudem wielu pokoleń
Polaków. Według
słów pana dyrektora R. Majchrowicza patriotyzm w czasach
współczesnych przejawia się w solidnej nauce, pracy a nawet w
sporcie. Dlatego też w tym uroczystym dniu uhonorowani zostali sportowcy
ZSCKR – drużyna piłkarek nożnych , która
zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski Ministerialnych
Szkól Rolniczych i uczeń klasy I BT Filip Witych za I miejsce w
Lidze Karate tradycyjnego i II
miejsce w konkurencji Kata w kategorii junior.
Renata Kucharska
_____________________________________________________________________________________________________
75-lecie istnienia
Szkoły Średniej w Lututowie
Zespół
Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego to szkoła
z 75-letnią historią. Ten piękny jubileusz istnienia
Szkoły Średniej obchodzony był 9 października
2021 r. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym
korowodem, w którym zgromadzeni goście, pracownicy, uczniowie
i absolwenci udali się ulicami miasta do kościoła
parafialnego w Lututowie, gdzie uroczystą mszą świętą
rozpoczęto obchody.
Kolejnym punktem
uroczystości było odsłonięcie okolicznościowej
tablicy, upamiętniającej 75 lat istnienia szkoły. Dokonali
tego: Robert Jakubik Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki
Społecznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł na sejm
Paweł Rychlik, oraz Dyrektor ZSCKR w Lututowie Robert Majchrowicz.
Oficjalna
i artystyczna część obchodów jubileuszu odbyła
się w sali gimnastycznej, a prowadzona była przez
nauczycieli i jednocześnie absolwentów w osobach
Elżbiety Herbik – Wójciak i Tomasza Perdka. Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Robert
Majchrowicz, który bardzo serdecznie przywitał przybyłych
gości, jak również absolwentów, pracowników oraz
uczniów szkoły. W swojej wypowiedzi przypomniał on
krótko historię placówki, a także uhonorował
pamięć wszystkich poprzednich dyrektorów, którzy jak
powiedział „niezależnie od czasów, w jakich
przyszło im zarządzać, dążyli do tego, by naszą
szkołę uczynić coraz piękniejszą i coraz
wspanialszą”. Dalsza część oficjalnych
uroczystości to wystąpienia zaproszonych gości,
którzy nie szczędzili słów uznania dla działań
obecnej dyrekcji a gratulacji i życzeń dalszych
sukcesów nie było końca.
Po części
oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną,
w której zarówno młodzież ZSCKR jak
i nauczyciele z Dyrektorem Robertem Majchrowiczem na czele wykazali
się ogromnymi zdolnościami artystycznymi, co świadczy
o tym, że w szkole uczniowie oprócz nauki zawodu
rozwijają swoje pasje w różnych dziedzinach. Jednym
z akcentów części artystycznej był element
dożynkowy, gdyż zgodnie z tradycją co roku w tutejszej
szkole młodzi rolnicy organizują święto plonów.
Wspaniała atmosfera
jaka wytworzyła się podczas uroczystości spowodowała,
że z utęsknieniem wszyscy czekamy na kolejne jubileusze,
w tak miłym towarzystwie. Uroczystość zakończył
wspólny obiad zorganizowany w internacie szkoły, po
którym wszyscy goście zaproszeni otrzymali drobny prezent
w formie okolicznościowych gadżetów, który
przypominać ma o wspólnie spędzonych chwilach.
Dziękujemy, że byliście z nami i uczyniliście
nasze święto tak dostojnym.
Wszystkim pracownikom
szkoły oraz uczniom dziękujemy za zaangażowanie
i uczynienie naszego święta tak wspaniałym
i pięknym.
Serdeczne
podziękowania składamy naszym sponsorom, którzy przyczynili
się do wzbogacenia uroczystości. Są to: Chata Walichnowska, Obała Piekarnia Cukiernia
sp. j. z Lututowa, Masarnia Brzozowiec oraz firma Radosz A.P.Nowak
z Radoszewic.
Agnieszka Szewczyk
_____________________________________________________________________________________________________
Uczeń z pasją z ZSCKR w Lututowie
Karate tradycyjne – to nie tylko pasja to także
sposób na życie
W
dzisiejszych czasach ogromna część młodzieży skupia
swoją uwagę na wyłącznie nauce szkolnej. Jednak
zdarzają się młode osoby, które przejawiają
wyjątkowe pasje. Takim przebojowym młodym człowiekiem jest Filip
Witych uczeń I klasy technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w
Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie.
Filip od 2015 roku trenuje Karate Tradycyjne, opierające
się na metodach nauki kihon (podstaw, technik),
kata (sekwencje technik ataku i obrony) i kumite,
czyli walki. Trenowanie takiej dyscypliny wzmacnia mięśnie
postury, koryguje wady postawy, jak i uczy dyscypliny
i poszanowania starszych, jak
również pokonywać swoje słabości w codziennym
życiu.
Zwycięstwo
samo w sobie nie jest w karate tradycyjnym celem ostatecznym.
Karate tradycyjne jest sztuką samoobrony,
która wykorzystuje wyłącznie i w najbardziej
skuteczny sposób ciało ludzkie. Poprzez nie człowiek zyskuje
środki do poszerzania i pogłębiania swych zdolności
fizycznych i umysłowych.
Ciężka
praca i wytrwałość na treningach zaowocowało
„pięciem się do
góry”
w szczeblach kariery zawodniczej. Obecnie Filip ma pas brązowy - III Kyu. Rywalizuje na licznych zawodach regionalnych jak i
ogólnopolskich. Ostatnim jego osiągnięciem był
występ w Lidze Karate tradycyjnego, gdzie zajął I miejsce i
konkurencji Kumite i II w konkurencji Kata.
Jest
to dla naszej szkoły powód do dumy, że są
wśród naszych uczniów tacy, którzy swój wolny
czas poświęcają by doskonalić swoje pasje i cieszyć
się lepszymi efektami. To właśnie często powtarzanie
określonych czynności oraz skupianie się na nich sprawia,
iż zdobywamy doświadczenie w danym aspekcie i stajemy się
specjalistami.
Bardzo
chcielibyśmy by przykład Filipa był dobrym wzorem, by
młodzi ludzie, dzięki swoim pasjom mogli kształtować
się osobowo, bez wątpienia wpływać na swoje charaktery
i postawy życiowe.
Okolewska Elżbieta
_____________________________________________________________________________________________________
ZAJĘCIA
PARAKTYCZNE
W TECHNIKUM ŻYWIENIA I USŁUG
GASTRONOMICZNYCH
_____________________________________________________________________________________________________
ZAJĘCIA
PARAKTYCZNE W ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU
Jesienna
pielęgnacja roślin w TECHNIKUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
Kwiatowe kompozycje w
dyniach
_____________________________________________________________________________________________________
Kolejny medal dla
dziewcząt z ZSCKR w Lututowie
Mamy kolejny
medal… drużyna piłkarek nożnych ZSCKR w Lututowie
wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski Ministerialnych
Szkół Rolniczych. Turniej Finałowy odbył się
23 października w Bogdańczowicach (woj. opolskie). 12
drużyn wyłonionych w regionalnych eliminacjach strefowych
podzielono na cztery trzyzespołowe grupy. Drużyna ZSCKR
w Lututowie została przydzielona do grupy trzeciej i turniej
rozpoczęła od remisu 1:1 z ekipą z Dąbrowy
Zduńskiej (woj. łódzkie, powiat łowicki).
Zwycięstwo w drugim meczu 1:0 z drużyną z Nowego
Targu zapewniło Lututowiankom awans
z pierwszego miejsca do ćwierćfinału. W nim
drużyna z Sandomierza została pokonana 4:1 i droga do
strefy medalowej została otwarta. W półfinale
„Góralki” z Nowego Targu wykorzystały chwilowy
kryzys naszej drużyny i zrewanżowały się za
porażkę z rozgrywek grupowych, wygrywając 2:0. Lututowianki nie załamały się jednak
i w meczu o trzecie miejsce nie dały szans drużynie
z Sokołowa Podlaskiego, wygrywając 2:0. 5 bramek dla naszej
drużyny zdobyła Wiktoria Kowalewska, dwie – Martyna Jasianek, a jedną – Aldona Parzybut. Drużynę reprezentowały
również: Monika Przybył (wybrana najlepszą bramkarką
turnieju), Izabela Szremska, Natalia Mieszała,
Kinga Kępa, Wioletta Kontowska, Natalia Tyczka
i Julia Wróblewska. Drużyna otrzymała puchar, dyplom
i medale z rąk Roberta Jakubika – dyrektora do Spraw
Społecznych i Oświaty w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju
Wsi.
To kolejny sukces sportowy
świadczący o wysokiej jakości pracy sportowej
w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
w Lututowie. Serdeczne gratulacje i podziękowania
należą się tutejszym nauczycielom wychowania fizycznego:
Elżbiecie i Adamowi Okolewskim oraz
Tomaszowi Machale za perfekcyjne przygotowanie
drużyny do zawodów. Przypomnijmy, że na początku
października drużyna dziewcząt wywalczyła trzecie miejsce
w Mistrzostwach Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu
liny.
Robert Majchrowicz
_____________________________________________________________________________________________________
IMGW w ZSCKR
w Lututowie
W dniu
22. października w sali gimnastycznej Zespołu
Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie
zostało zorganizowane ogólnoszkolne spotkanie, podczas
którego podpisane zostało porozumienie
o współpracy między lututowską szkolą
ponadpodstawową, a Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej –
Państwowym Instytutem Badawczym.
W ten sposób
ZSCKR w Lututowie zyskał znanego i potężnego partnera
w dziedzinie edukacji. Do założonego w roku 1919 IMGW-PIB
należy prowadzenie pomiarów, obserwacji oraz prac
naukowo-badawczych w dziedzinach: meteorologii, hydrologii, oceanologii,
gospodarki i inżynierii wodnej, jakości zasobów wodnych
oraz klimatologii.
Instytut pełni
kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju. Od Tatr po
Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizuje i dostarcza
prognozy dla całej administracji państwowej kraju. Systemy informacyjne
i rozwiązania Instytutu działają 24 godziny na dobę, 7
dni w tygodniu, przez cały rok, wsparte wiedzą
i doświadczeniem 1400 analityków i specjalistów
meteorologii i hydrologii.
IMGW-PIB reprezentuje
Rzeczpospolitą Polskę na forum Światowej Organizacji
Meteorologicznej (WMO) z siedzibą w Genewie (Szwajcaria) jest
też aktywnym członkiem EUMETSAT – Europejskiej Organizacji
Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych z siedzibą
w Darmstadt (Niemcy).
Instytut swoją
działalnością chce zarazić młodych ludzi, dlatego
planuje rozpowszechnić wśród młodzieży swoje
pogodowe aplikacje mobilne. Ich powszechne użycie mogłoby
przyczynić się do poprawienia efektywności pracy w wielu
dziedzinach życia, w tym rolnictwie. Dlatego IMGW dąży do
zacieśnienia współpracy ze szkołami rolniczymi,
a ZSCKR w Lututowie jest pierwszą w Polsce
szkołą, która tę współpracę oficjalnie
sformalizowała.
Parafowania oficjalnego
porozumienia ze strony Instytutu dokonał jego dyrektor – doktor
Przemysław Ligenza, a towarzyszył mu Łukasz Szewczyk
- zastępca dyrektora Centrum Sieci Pomiarowo
– Obserwacyjnej. Szanowni Goście podczas spotkania
przybliżyli specyfikę funkcjonowania Instytutu, a dyrektor
Ligenza przedstawił, posiłkując się własnym
doświadczeniem, krótki wykład pt. „Jak
osiągnąć sukces w życiu”. Następnie przedstawiciele
IMGW w towarzystwie kadry kierowniczej szkoły odbyli spacer po
szkole, podczas którego zapoznali się ze specyfiką
funkcjonowania szkoły i warunkami kształcenia.
Spotkanie było bardzo
owocne, a efekty podpisanego porozumienia przyniosą korzyści obu
sygnatariuszom.
Robert Majchrowicz
Foto - Andrzej Szczeciński
_____________________________________________________________________________________________________
Wycieczka integracyjna klas I - IV ZSCKR
w Lututowie „Odkrywamy Łódź”.
20 października
2021r. uczniowie klas I-IV Zespołu Szkół Centrum
Kształcenia Rolniczego w Lututowie wraz z opiekunami wybrali
się na wycieczkę integracyjną do Łodzi. Zwiedzanie
rozpoczęliśmy od najstarszego parku w Łodzi,
który powstał na
początku IX wieku z części okolicznych lasów. Park
Źródliska w całości uznany jest za pomnik przyrody oraz
wpisany jest do Rejestru Zabytków.
Znajdują się w nim rozmaite gatunki drzew i krzewów.
Park porasta wiele wiekowych dębów,
będących pomnikami przyrody. Ich wiek szacuje się na ok.
300 lat. Są one najcenniejszymi zabytkami na terenie parku. Następnym
miejscem na mapie, które zwiedzaliśmy była Palmiarnia. Jest to
jedna z najnowocześniejszych palmiarni w Europie.
Oglądaliśmy w niej okazy roślin w pawilonie
śródziemnomorskim, tropikalnym oraz bogatą kolekcję
kaktusów. Wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy
wędrówkę ulicami Łodzi, poznając historię
i architekturę tego miasta. Pierwszym punktem był Księży Młyn - zwarta dzielnica mieszkalno
- przemysłowa, będąca niezwykłym „miastem w
mieście”, jest jednym z najciekawszych zabytków
przemysłowych na świecie, a założycielem tego kompleksu
był Karol Scheibler. Oglądaliśmy
szeregi bliźniaczych domów robotniczych, osiedle przyfabryczne -
jedno z najcenniejszych zabytków architektoniczno
- urbanistycznych Łodzi. Przechodziliśmy obok dworca tramwajowego
zwanego „Stajnią jednorożca”, obok znajduje się
pomnik Jednorożca, przy którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Oglądaliśmy łódzkie
murale - Łódź zwycięska, Czarny bocian.
Spacerowaliśmy ulicą
Piotrkowską, jedną z najbardziej znanych ulic w kraju, a
jednocześnie jednym z najdłuższych polskich
deptaków
o długości około 4,2 km. Oglądaliśmy
fasady budynków, które uginają się od ciekawych
eklektycznych detali architektonicznych - kariatyd, płaskorzeźb,
wykuszy. Podziwialiśmy Kamienicę pod Gutenbergiem, Kamienicę
Salomona Bahariera, liczne pomniki: Kufer Reymonta, Ławeczkę
Juliana Tuwima, Ławeczkę Stefana Jaracza, Fortepian Rubinsteina,
Twórców Łodzi Przemysłowej, Lampiarza, Misia Uszatka,
urocze ozdobne zdroje z wodą pitną z postaciami dzieci.
Szliśmy słynną
Aleją Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa
Łodzi. Na trasie naszej wycieczki znalazł się Pasaż Róży. To
unikatowa przestrzeń na skalę europejską. Elewacja budynku
pokryta jest kawałkami drobnych, pociętych nieregularnie luster,
które tworzą mozaikę w kształcie róży.
Spacerując łódzkim deptakiem przenieśliśmy się
w świat baśniowej fantastyki. Na ulicy Więckowskiego 4 oglądaliśmy
zaprojektowaną przez Wojciecha Siudmaka
instalację „Narodziny Dnia”. Następnie
podziwialiśmy Pałac
Poznańskiego, by na końcu naszej wędrówki dotrzeć do Manufaktury. Manufaktura
to dawna fabryka w której
znajdowały się tkalnie, przędzalnia, bielnik i apretura, farbiarnia, drukarnia tkanin
i wykończalnia, oddział naprawy i budowy maszyn,
ślusarnia, odlewnia i parowozownia, gazownia, remiza strażacka,
magazyny, bocznica kolejowa oraz kantor fabryczny, pałac fabrykanta i
budynki mieszkalne dla robotników. Obecnie po rewitalizacji starej
fabryki znajduje się tu Centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe.
Wycieczka była
bardzo udana, dopisała nam piękna pogoda i dobre humory. Zintegrowana
młodzież wróciła do szkoły z planami na kolejny
wyjazd krajoznawczy.
Grażyna Boryczka
Barbara Drylewska-Mieszała
Anna Rudnicka
_____________________________________________________________________________________________________
Dzień Edukacji Narodowej w ZSCKR
Lututów
„Nauczyciel…
to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia,
która tę łódź napędza, musi pochodzić od
uczących się.” (T. Mackenzie)
Pod takim hasłem dnia
14.X.2021 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji
Narodowej w ZSCKR w Lututowie. Uroczyste spotkanie uczniów
i wszystkich pracowników szkoły rozpoczął dyrektor
Robert Majchrowicz, przedstawiając krótką historię ustanowienia
Dnia Edukacji Narodowej. Akademia była okazją do wręczenia listów
gratulacyjnych i pucharu dla drużyny dziewcząt, która
zdobyła III miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach
Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny. W skład
reprezentacji dziewcząt weszły: Zuzanna Bednarek, Monika
Przybył, Kinga Kępa. Aleksandra Gratka, Amelia Tryka, Izabela Szremska, Matylda Dudek, Julia Wróblewska. Ponadto
dyrektor wręczył dyplom uczniowi Hubertowi Kopeć za zajęcie
I miejsca w konkursie orki, który odbył się
w Żarnowcu. W konkursie tym została ufundowana także
nagroda dla szkoły - voucher na pług zagonowy 4- skibowy.
Podziękowania z rąk dyrektora odebrali również
opiekunowie uczniów, przygotowujący młodzież do konkursu
i zawodów sportowych – nauczyciele przedmiotów
zawodowych w technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki: Wojciech
Baranowski, Kamil Ługowski oraz nauczyciele wychowania fizycznego -
Elżbieta Okolewska, Adam Okolewski
i Tomasz Machała.
Przedstawienie
z okazji Dnia Edukacji Narodowej utrzymane było w nastroju
humorystycznym, młodzież przedstawiła zabawne scenki
z życia szkoły, w tym z nauczania zdalnego. Nie
zabrakło słów podziękowań nie tylko dla nauczycieli,
ale także wszystkich pracowników szkoły. Uroczysty,
świąteczny nastrój podkreśliły liczne utwory
muzyczne. Program artystyczny przedstawili uczniowie klas III MTP i
III H4F, przy wokalnym wsparciu koleżanek z klasy III HTF
i II BT, pod kierunkiem Barbary Zadka i Grażyny Boryczka
oraz Zbigniewa Szczepańskiego.
Po zakończeniu
akademii uczniowie i pracownicy na szkolnym parkingu przystąpili do
wykonania 10 przysiadów w ramach challenge’u dla Franka
Struzika, do którego przyłączyli się także
pracownicy Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie.
Zebrana suma 1700 zł została przekazana Fundacji „Siepomaga”.
Grażyna
Boryczka
Barbara
Zadka
_____________________________________________________________________________________________________
Challenge dla Franka w ZSCKR w LUTUTOWIE
_____________________________________________________________________________________________________
III miejsce dla ZSCKR w Lututowie
na Mistrzostwach Polski w przeciąganiu liny
8.10.2021 r.
w ZSCKR w Sokołowie Podlaskim odbyły się pierwsze
Mistrzostwa Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny.
W rywalizacji uczestniczyło 19 szkół rolniczych
z całej Polski, a jedną z nich był Zespół
Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie.
W zawodach
uczestniczyły pięcioosobowe zespoły w kategoriach:
chłopcy, dziewczęta i mix (3 chłopców
i 2 dziewczęta).
Zespoły były
podzielone na 4 grupy po 3 drużyny, które rywalizowały
„każdy z każdym” a zwycięscy grup
przechodzili do rywalizacji o najwyższe podium.
Nasze grupy
składały się z drużyn chłopców (ZSCKR
Brzostki, ZSCKR Suwałki i ZSCKR Lututów), mix (ZSCKR
Sichów, ZSCKR Radom i ZSCKR Lututów) oraz dziewcząt
(ZSCKR Bobowicko, ZSCKR Powiercie i ZSCKR Lututów).
Drużyny
chłopców, dziewcząt i mix z ZSCKR w Lututowie
reprezentowali: chłopcy (Wiktor Berliński, Łukasz Fajga, Radosław Przybył, Krystian Krawczyk, Sebastian
Aleksandrowicz oraz Bartłomiej Wróblewski), dziewczęta
(Paulina Gwiazda, Monika Przybył, Kinga Kępa, Aleksandra Gradka,
Amelia Tryka, Izabela Szremska, Matylda Dudek
i Julia Wróblewska) oraz mix (Kinga Kępa, Monika Przybył,
Krystian Krawczyk, Wiktor Berliński i Bartłomiej
Wróblewski). Pomimo zaciętej rywalizacji i ogromnemu duchowi
walki drużynom chłopców i mix nie udało się
wyjść z grupy i zakończyły rywalizację na
poziomie grupy. Natomiast drużyna dziewcząt po ogromnych zmaganiach
z przeciwnikami wyszła z grupy jako pierwsza dzięki temu
uzyskała szansę na walkę o pierwsze miejsce. W finale
zmierzyły się z drużyną ZSCKR w Żemieniu i po przegranej drużyna
dziewcząt z ZSCKR w Lututowie uzyskała III miejsce na
Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół Rolniczych
w Sokołowie Podlaskim. Opiekunami drużyn byli Tomasz
Machała i Adam Okolewski.
„Musisz wierzyć
w siebie wtedy, gdy nikt inny w Ciebie nie wierzy – to czyni
Cię wygranym już od początku” - Venys
Williams
Redagował:
Tomasz Machała
_____________________________________________________________________________________________________
Rozgrywki w przeciąganiu liny
w ZSCKR w Lututowie
W sobotę
25 września 2021 roku w Zespole Szkół Centrum
Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyły się eliminacje
strefowe do Mistrzostw Polski ministerialnych szkół rolniczych
w przeciąganiu liny. Patronat nad zawodami objął Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. W naszej szkole odbyły
się wstępne rozgrywki będące pierwszym etapem eliminacji.
Do zwodów zgłoszono 9 szkół rolniczych z trzech
województw. Zawody otworzył Dyrektor ZSCKR Robert Majchrowicz,
życząc wszystkim udanej zabawy i gry
fair-play.
Przeciąganie
liny to dyscyplina sportu
polegająca na ciągnięciu liny przez dwie drużyny w dwa
przeciwne kierunki. Popularna w Europie i USA na przełomie XIX i XX wieku.
Sport ten
w Polsce jest mało popularny, ale jest to po części
spowodowane tym, że nie rozwijał się on zbyt prężnie
w żadnym z krajów dawnego bloku wschodniego.
Przeciąganie
liny jest bardzo wymagające pod względem synchronizacji
i techniki sportowej. Siła jest bardzo ważna, ale trzeba
zdobyć też umiejętność pracy w zespole.
Każdy może być silny, ale wygrywa ten, kto najwolniej się
męczy, oraz ten, kto potrafi najwięcej siły przekazać
podczas przeciągania, nie rozpraszając jej między
drużyną.
Wszyscy uczniowie
naszej szkoły mogli zapoznać się z tą dyscypliną
podczas zajęć wychowania fizycznego, wtedy też
wyselekcjonowała się reprezentacja szkoły
w przeciąganiu liny. Było to dla wielu nowe doświadczenie,
mogli też sprawdzić poziom swojej siły po
długotrwającej nauce zdalnej.
Zawody
wyłoniły dwie szkoły, które będą
reprezentować tą część Polski na mistrzostwach kraju
w Sokołowie Podlaskim już 9 października. Cieszymy
się, że jedna z tych szkół okazał się
ZSCKR w Lututowie. Drużyna chłopców i dziewcząt
zajęła I miejsce.
Reprezentację
dziewcząt stanowiły: Zuzanna Bednarek, Monika Przybył, Kinga
Kępa. Aleksandra Gratka, Amelia Tryka, Izabela Szremska,
Matylda Dudek, Julia Wróblewska, a chłopców: Oskar Uryasz, Wiktor Berliński, Łukasz Fajga, Radosław Przybył, Krystian Kowalczyk,
Hubert Papierkowski, Kacper Pawelec, Sebastian Aleksandrowicz, Damian Fajga.
Naszym
reprezentantom życzymy udanego występu na mistrzostwach Polski.
Trzymamy kciuki!!!
Elżbieta Okolewska
___________________________________________________________________________________________________________
ZAPROSZENIE
W imieniu Marszałka Województwa
Łódzkiego Departament Kultury i Edukacji wraz z
Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do udziału w spotkaniu
informacyjnym dotyczącym oferty programu ERASMUS+ organizowanego dla
sektora Kształcenie Zawodowe oraz sektora Edukacji Dorosłych.
Wydarzenie odbędzie
się
28.09.2021r (wtorek) o
godzinie 10:30
w Zespole Szkół
i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii WOJEWÓDZTWA
ŁÓDZKIEGO
w Łodzi ul. Gabriela
Narutowicza 122, 90-145 Łódź
Zgłoszenia do
udziału w spotkaniu należy wysyłać na adres zaproszenia@lodzkie.pl ze wskazaniem liczby
osób, nazwą i adresem szkoły/ instytucji*.
Podczas spotkania
dowiedzą się Państwo:
- jakie są cele
programu
- kto i na co może
składać wnioski,
- jakie są zasady
oceny wniosków oraz ich finansowania,
Szczegółowy
program spotkania:
Godzina 10:40 do 12:00
Powitanie
Oferta sektora
Kształcenie i Szkolenia Zawodowe
(zasady wnioskowania,
charakterystyka działań, zasady finansowania, kryteria formalne i
merytoryczne oceny wniosków, terminy wnioskowania).
Akcja 1 –
Mobilność edukacyjna. Akredytacja.
Akcja 2 – Projekty
partnerstw
Panel: Pytania, odpowiedzi
Godzina 12:00 do 12:20
Prezentacja projektu
„dobrej praktyki” realizowanego przez beneficjenta sektora
Kształcenie i Szkolenia Zawodowe z województwa
łódzkiego.
Godzina 12:20 do 12:40
Przerwa
Godzina 12:40 do 14:00
Oferta sektora Edukacji
dorosłych
(zasady wnioskowania, charakterystyka
działań, zasady finansowania, kryteria formalne i merytoryczne oceny
wniosków, terminy wnioskowania).
Akcja 1 –
Mobilność edukacyjna. Akredytacja.
Akcja 2 – Projekty
partnerstw
Panel: Pytania, odpowiedzi
Godzina 14:00 do 15:00
Prezentacja projektu
„dobrej praktyki” realizowanego przez beneficjenta sektora Edukacja
Dorosłych z województwa łódzkiego.
__________________________________________________________________________________________