KUCHARZ
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
KUCHARZ
1. Opis zawodu:
Zawód kucharz jest zawodem, który zapewnia szerokie możliwości zatrudnienia. Do zadań zawodowych kucharza należy wykonywanie różnych potraw, wyrobów ciastkarskich, deserów oraz napojów z zastosowaniem odpowiednio dobranych narzędzi, maszyn i urządzeń. Wykonuje m.in. takie czynności jak: magazynowanie i pobieranie surowców oraz półproduktów, zabezpieczanie ich przed zepsuciem, obróbka wstępna i cieplna, wykonywanie, wykańczanie i ekspedycja różnych potraw. Wypełniając swoje zadania zawodowe, kucharz przestrzega procedur obowiązujących w gastronomii. Zna zasady odżywiania więc potrafi prawidłowo zestawiać posiłki dietetyczne, wegetariańskie, kuchni polskiej, regionalnej czy innych narodów w zależności od okazji.
Absolwent kierunku kucharz zna techniki i metody stosowane podczas sporządzania potraw oraz potrafi dobierać i posługiwać się narzędziami oraz urządzeniami stosowanymi w produkcji gastronomicznej. Umie przygotować potrawy dietetyczne, regionalne oraz potrawy z kuchni różnych narodów. Potrafi wykonać posiłki codzienne i okolicznościowe.
Niejednokrotnie dekoruje stoły, układa menu czy zarządza wydatkami na zakup produktów spożywczych.
2. Uzyskane kwalifikacje
HGT.02 - Przygotowanie i wydawanie dań, egzamin w drugim semestrze klasy III
Absolwent szkoły w zawodzie kucharz po potwierdzeniu kwalifikacji HG7.02 - Przygotowanie i wydawanie dań, może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji HGT.12 - Organizacja żywienia i usług gastronomicznych i uzyskaniu wykształcenia średniego.
3. Możliwość podjęcia pracy zawodowej:
-restauracje
-stołówki
-publiczne miejsca żywienia
-ośrodki wypoczynkowe
-internaty
-jadłodajnie
-szpitale
-pizzerie
-punkty małej gastronomii
-własna działalność gospodarcza
4. Nauczane przedmioty:
Przedmioty zawodowe w kształceniu teoretycznym:
Podstawy technologii gastronomicznej z towaroznawstwem
Wyposażenie techniczne zakładów gastronomicznych
Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii
Zasady żywienia człowieka
Język obcy w gastronomii
Przedmioty zawodowe w kształceniu praktycznym:
Zajęcia praktyczne - pracownia technologii gastronomicznej
5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Szkoła dysponuje pracownią do nauczania przedmiotów zawodowych teoretycznych, wyposażoną w komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem potrzebnym do układania diet, jadłospisów, planowania produkcji gastronomicznej i rozliczania usług. Posiada nowoczesną pracownię gastronomiczną, wyposażoną w markowe urządzenia gastronomiczne do obróbki cieplnej m.in.: piec konwekcyjno-parowy, sous-vide, pakowarkę próżniową, naleśnikarki, grille elektryczne. Stanowiska zaopatrzone są również w profesjonalne roboty wieloczynnościowe, obieraczkę do ziemniaków, szatkownice do warzyw oraz krajalnice. W pracowni są również lodówki gastronomiczne, chłodziarko-zamrażarka, stół chłodniczy. Uczniowie mają również do dyspozycji pracownię obsługi konsumenta wyposażoną w wysokiej klasy ekspres do kawy, młynek do mielenia ziarna oraz w funkcjonalny sprzęt bufetowy i kelnerski. Posiadamy wózek do flambirowania, bemar, oraz wózki kelnerskie. Jest bardzo dobrze zaopatrzony magazyn naczyń stołowych i kuchennych.
Uczniowie na zajęciach praktycznych przygotowują potrawy ze środków szkolnych, nie muszą zakupywać surowców z własnego budżetu. Dodatkowo mogą korzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych: kurs baristy, carvingu, kuchni molekularnej.
Szkoła posiada uprawnienia ośrodka egzaminacyjnego, dzięki czemu egzaminy z poszczególnych kwalifikacji odbywają się w przyjaznych dla ucznia warunkach.
1. TECHNIKUM
● technik architektury krajobrazu
● technik agrobiznesu
● technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
● technik rolnik
● technik żywienia i usług gastronomicznych
2. SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA:
● mechanik- operator pojazdów i maszyn rolniczych